Jak wybrać smycz i obrożę dla psa?

Podstawowymi elementami wyprawki dla każdego psa są smycz i obroża. Wybór odpowiedniej smyczy i obroży dla swojego pupila ma duże znaczenie dla wygody, wyglądu, a także dla bezpieczeństwa zwierzęcia. Dlatego przy wyborze tych elementów należy kierować się kilkoma kwestiami.

Wybór smyczy

Wybór odpowiedniej smyczy dla swojego pupila to nie lada wyzwanie. Na rynku jest bardzo duży wybór różnych rodzajów smyczy. Decyzja o zakupie smyczy powinna być starannie przemyślana, ponieważ od rodzaju oraz od rodzaju smyczy zależy komfort naszego czworonoga, a jednocześnie komfort właściciela.

Smycz powinna być wiec wygodna zarówno dla psa, jak i jego pana. Każdego dnia pies potrzebuje kilku spacerów – dłuższych lub krótszych, a rasy bardziej wymagające i bardziej energiczne przynajmniej raz na jakiś czas potrzebują też wypadów za miasto.

Wybierając smycz dla psa należy wziąć pod uwagę rasę, wielkość i wagę psa. Oczywiście należy też uwzględnić temperament psa, przeznaczenie smyczy (spacery, szkolenie, uprawianie sportu) oraz własne preferencje i upodobania (design smyczy, rodzaj materiału i rączki).

Smycz dla psa musi mieć odpowiednią długość, najlepiej od 1,25 do 2 metrów, aby nie napinała się za bardzo ani nie plątała się podczas spacerów. Im pies jest większy, tym grubszą smycz należy wybierać. Do wyboru mamy m.in. smycze klasyczne, regulowane, automatyczne, treningowe, sportowe. Jeżeli mamy problem z wyborem smyczy, warto poradzić się sprzedawcy w sklepie zoologicznym.

Wybór obroży

Obroża dla psa musi być dopasowana do gabarytów zwierzęcia. Długość obroży należy dopasować do obwodu szyi psa. Obroża nie może być ani za luźna ani za ciasna. Zbyt luźną obrożę zwierzak ściągnie sobie przez głowę. Zbyt ciasna może uciskać szyję zwierzęcia.

Bardzo ważna jest również szerokość obroży. Zbyt wąska może uciskać krtań zwierzaka i podduszać go podczas pociągnięcia za smycz. Zbyt szeroka obroża będzie niewygodna i będzie sprawiać zwierzęciu dyskomfort i ograniczać jego ruchy.

Warto zwrócić także uwagę na materiał, z którego obroża jest wykonana. Obroże dla psów powinny być wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów, by smycz nie zerwała się, kiedy pies mocniej pociągnie lub szarpnie. Najlepiej wybierać obroże wykonane z materiałów łatwych do wyczyszczenia i szybkoschnących.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zapięcie obroży. Musi być ono solidnie wykonane, trwałe i niezawodne, by obroża nie rozpięła się podczas spacerów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.