Jak wybrać rasę psa?

Wybór psa odpowiedniej rasy jest zadaniem bardzo trudnym. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale złe dopasowanie charakteru pupila do naszego trybu życia i temperamentu może przysporzyć wielu problemów. Decydując się na rasowego psa z hodowli, mamy szansę dowiedzieć się bardzo dużo o jego cechach i potrzebach, co znacznie pomaga przy podjęciu właściwej i świadomej decyzji.

Gdzie szukać rasowych psów?

Zakup rasowego psa z legalnej i odpowiedzialnie prowadzonej hodowli nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Warto korzystać z oferty sprawdzonych i poleconych przez kogoś znajomego hodowców. Jeśli jednak nie znasz nikogo takiego, to psy, różne ich rasy przejrzysz na sprzedajemy.pl/zwierzeta/psy. Aby mieć pewność, że dana hodowla jest prowadzona legalnie, warto zasięgnąć informacji na ten temat w Związku Kynologicznym w Polsce. W odpowiedzi otrzymamy informację o tym, czy interesująca hodowla jest zarejestrowana i czy spełnia warunki FCI.

Niektórzy decydują się na zakup zwierząt z nielegalnych hodowli, gdyż jest to znacznie tańsze rozwiązanie, jednak równocześnie o wiele bardziej ryzykowne. Psy pochodzące z takich miejsc bardzo często cierpią na różnego rodzaju choroby, są w większym stopniu obciążone wadami genetycznymi, co może spowodować nawet ich przedwczesną śmierć. Ponadto koszty leczenia takich zwierząt bardzo często znacznie przewyższają koszty zakupu psów z legalnych hodowli.

Wybór rasy psa – czym się kierować?

Szukając odpowiedniej rasy psów dla siebie, powinno się brać pod uwagę bardzo wiele kwestii. Istotny jest zarówno nasz charakter, temperament, jak i tryb życia oraz doświadczenie w kontaktach z psami. Zupełnie inne rasy są polecane dla ludzi spędzających czas aktywnie i dla tych, którzy wolą odpoczywać w domu. Są rasy polecane dla introwertyków oraz ekstrawertyków, a także dla ludzi zapracowanych oraz tych, którzy nie mają silnego charakteru i mogą mieć problem w wychowaniu psa, który potrzebuje zdecydowanego opiekuna.

Wśród psów, które potrzebują dużej ilości ruchu i będą zachwycone codziennymi długimi spacerami ze swoimi opiekunami można wyróżnić takie rasy, jak sznaucer, wyżeł, golden retriever, border collie, syberian husky, czy alaskan malamute. Ich przeciwieństwem są psy, które wolą spędzać czas na kanapie, a należą do nich takie rasy, jak: chow chow, maltańczyk, mops, baset, cocker spaniel, pekińczyk, nowofunland, shih tzu, czy pudel miniaturowy.

Jaka rasa psów dla niedoświadczonych i łagodnych osób?

Najtrudniejszy wybór stoi przed osobami, które nigdy nie opiekowały się żadnym psem i nie wiedzą, czy poradzą sobie w tej roli. Z jednej strony mają oni swoje wyobrażenia o tym, jak będzie wyglądać ich relacja z pupilem, może podobać im się wygląd konkretnych ras, a z drugiej nie mogą wiedzieć, czy uda im się odpowiednio poprowadzić wybranego psa. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na czworonoga, który ma ugodowy charakter i będzie łatwy do ułożenia. Polecane w takich wypadkach są psy rasy labrador retriever, golden retriever, owczarek niemiecki, berneński pies pasterski, owczarek szkocki, szpic miniaturowy, czy pudel.

 

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie