Jak wybrać karmę dla szczeniąt i starszych psów?

Wybór karmy dla psa powinien być dyktowany przede wszystkim jego wiekiem, ale także indywidualnymi czynnikami. Będzie do nich należeć rasa, wrażliwość układu pokarmowego czy tolerancja glutenu. Podpowiadamy, jakie karmy są najlepsze dla psów dorosłych z problemami zdrowotnymi, a jakie dla szczeniąt. Z artykułu dowiecie się także, czy lepsza będzie karma sucha czy mokra oraz czy warto sięgnąć po suplementy.

Jaka karma dla psów: sucha czy mokra?

Wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami to kwestia wygody właściciela i preferencji samego pupila:

  • Sucha karma dla psa – przede wszystkim ma więcej składników odżywczych oraz jest bardziej sycąca. Ma jeszcze jeden plus: to rozwiązanie tańsze niż karmienie psa wyłącznie karmą mokrą.
  • Mokra karma dla psa – mniej syci i zawiera więcej wody. Można ją traktować bardziej jako dodatek do karmy suchej, która powinna być podstawą żywienia. Ponieważ wiele psów przepada za tym rodzajem karmy, można go stosować jako przysmak.

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Wysokiej jakości karma ma zwykle wyższą cenę od przeciętnej. Jednak nie zawsze jakość równa jest cenie. Warto przyjrzeć się zatem kilku wyznacznikom decydującym o tym, czy karma jest dobra:

1. Zawartość mięsa – to najważniejsze kryterium wysokiej jakości pokarmu. Psy powinny mieć dietę bogatą właśnie w białko zwierzęce. Jednak wiele produktów ma go składzie niewiele. Większość karm posiada zaledwie 10 do 18% mięsa w swoim składzie. Karma o wysokiej jakości powinna go mieć co najmniej 27%. Prawdziwym ewenementem jest produkt, w którym mięso stanowi ponad 50% - takie karmy o wysokiej zawartości mięsa sprzedawane są w sklepie Wszystkodlazwierzat.pl (średnio 65-70%). Co zasługuje na uwagę, produkty te nie są dużo droższe od karm przeciętnej jakości.

2. Rodzaj mięsa – warto zwrócić uwagę na informację w składzie produktu na temat zawartości mięsa świeżego i suszonego. Często karmy zawierają mączkę mięsną, która nie zawsze jest tolerowana przez psy z problemami układu pokarmowego lub szczenięta. Takie psy powinny spożywać wyłącznie karmy specjalistyczne.

Jaka karma dla szczeniąt?

Wybierając karmę dla szczeniąt musimy pamiętać, że mają one całkowicie inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, niż psy dorosłe. Szczenięta stale rosną, następuje wzmacnianie ich kości, kształtują się chrząstki. Dlatego na tym etapie życia psy potrzebują diety wysokokalorycznej z dużą zawartością białka i kwasów tłuszczowych (Omega 3 i Omega 6).

Jaka karma dla starszego psa?

Psy starsze często łatwo przybierają na wadze, ponieważ nie są już tak energiczne, jak wcześniej. Dlatego dla psów-seniorów najlepsza będzie karma z niską zawartością tłuszczu, ale jednocześnie zawierająca substancje wzmacniające stawy, np. glukozaminę.

Jaka karma dla psów z problemami zdrowotnymi?

1. Problem nadwagi u psa
Nadwaga u psów może być spowodowana wieloma czynnikami. Jednak niektóre rasy są bardziej narażone na tycie od innych. Jednym sposobów na kontrolę masy ciała jest dieta niskotłuszczowa, ale zawierająca dużą ilość błonnika, dzięki któremu pies nie będzie odczuwał niedosytu.

2. Nietolerancja glutenu
Niektóre psy, podobnie jak ludzie, nie tolerują glutenu. Dla nich najlepszym rozwiązaniem będzie karma specjalistyczna, niezawierająca glutenu oraz lekkostrawna. Na pewno sprawdzą się tutaj karmy na bazie łososia, które można podawać także psom o wrażliwym układzie pokarmowym czy też z osłabioną tolerancją na mięso drobiowe.

Czy warto podawać psu suplementy?

Suplementacja jest obszernym, ale bardzo ważnym tematem w diecie psa. Jednak zdrowy pies, który spożywa karmę wysokiej jakości, nie będzie potrzebował dodatkowej suplementacji. Najlepiej udać się w tej sprawie do weterynarza, który na podstawie wyników badań stwierdzi, w jakiej kondycji jest zdrowie naszego pupila i czy wymagane jest wspomaganie suplementacji. Pamiętajmy, że „leczenie” psa bez konsultacji z lekarzem może być dla niego niebezpieczne.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie