Jak wybrać dobrą szkołę dla psa i przestrzec się przed złymi praktykami?

Wybór szkoły dla psa to zadanie, które jest niemniej odpowiedzialne względem wyboru samego czworonoga! Psia szkoła powinna zapewnić odpowiednią tresurę psa i naukę potrzebnych umiejętności. Niestety, czasem uczęszczanie na niektóre zajęcia może spowodować niepożądane efekty.

Profesjonalna szkoła dla psów… która wcale nie musi być profesjonalna

Dobre opinie to w czasach, w których internet stanowi główne źródło wiedzy człowieka, najczęstsza metoda weryfikacji, która szkoła dla psa będzie właściwa. I chociaż pozytywne opinie nie biorą się znikąd (choć, niestety, coraz powszechniejsze są usługi tzw. marketingu szeptanego), wybierając się na tresurę dla psa, trzeba zachować czujność. Zgodnie z polskim prawem trenerem czworonogów może być każdy. Ministerstwo zaleca jedynie, aby były to osoby, które mają średnie wykształcenie o dowolnym charakterze. Szkoła dla psów może być więc otworzona przez każdego. Tym bardziej z należytą uwagą należy podejść do proponowanych ćwiczeń i szkoleń dla psów. Względem samych szkoleniowców, oprócz kultury i uprzejmości, warto zastosować znaną z jazdy pojazdem zasadę ograniczonego zaufania - przynajmniej na początku.

Kiedy należy zrezygnować z usług danej szkoły dla psów?

Przykładów jest tak wiele, że trudno byłoby je wszystkie przedstawić. Najwięcej z nich dotyczy stosowania przemocy wobec zwierząt. I bynajmniej nie musi chodzić już o takie zjawiska, jak samo znęcanie się, ale używanie metod agresywnych w tresurze. Jeżeli więc właściciel wybiera się do szkoły dla psów w celu oduczenia pupila ciągnięcia na smyczy, a trener proponuje ukaranie psa klepnięciem lub chwycenia żeber zwierzęcia w momencie wyrywania się, to znak, że trzeba zrobić w tył zwrot! To samo dotyczy nauki psa w poprzez agresywne szarpnięcia smyczą. Jeszcze inne osoby, nazywające się treserami psów, zalecać będą naukę psa posłuszeństwa poprzez używanie kolczatek lub – co gorsza – obroże elektryczne. Na takie postępowanie nie można się zgadzać!

Jakie są wyznaczniki najlepszej szkoły dla psów?

Jedną z najskuteczniejszych metod weryfikacji tego, czy dana szkoła dla psów oferuje dobre kształcenie, jest obserwacja instruktorów i zwierząt. Jeżeli psy są zadowolone, mają uniesione ogony (w geście radości, nie zagrożenia!), to znak, że własny pupil może zachować się podobnie.

Doświadczona kadra instruktorów i behawiorystów to najważniejszy aspekt dobrej szkoły dla psów. Poznać takie osoby można po tym, jakiego rodzaju szkolenia dla psów oferują np. https://psiedszkole.pl. Na jednego instruktora nie może przypadać kilkanaście psów, gdyż będzie to zbyt liczna grupa. Sesje treningowe, wbrew pozorom, nie mogą być „sztywne”, a dopasowane do indywidualnych możliwości psychofizycznych czworonoga. Same zajęcia ćwiczeniowe, kształcące w zakresie posłuszeństwa, jak i na innych płaszczyznach, powinny być urozmaicone. Ważne jest także to, czy w obrębie czasu na naukę znalazły się przerwy na odpoczynek.

Jak widać na powyższych przykładach, znalezienie naprawdę dobrej szkoły dla psów wcale nie musi być takie łatwe, jak mogłoby się początkowo wydawać. Przestrzegając jednak powyższych wskazówek, można zapewnić swemu psiakowi najlepszą możliwą naukę!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie