Odpowiednie żywienie szczeniąt jest kluczowe, do zapewniania prawidłowego rozwoju. Młode psy po odstawieniu od mleka matki, stopniowo zostają przyzwyczajane do spożywania pokarmów stałych. Należy wybierać odpowiednie karmy, dostosowane do wieku zwierzęcia. Rozszerzanie diety szczeniaka jest procesem, który dzielimy na wiele etapów. W jaki sposób rozpocząć żywienie czworonoga? Wprowadzać karmę mokrą, czy suchą? Dlaczego mikroelementy są istotne w rozwoju?
Od momentu urodzenia do ukończenia 3 tygodnia życia, szczenię powinno przyjmować jedynie mleko matki. Zawiera niezbędne miko i makro-elementy i jest ono wystarczające do zapewnienia prawidłowego rozwoju czworonoga. Po 3 tygodniu, możesz rozpocząć wprowadzanie pokarmów stałych. Mokra karma dla szczeniaka, w pierwszym etapie wprowadzania powinna być dodatkowo rozcieńczona wodą w proporcji 1:1. Pożywienie musi cechować się odpowiednią kalorycznością, wartością odżywczą oraz ilością białka. Jeśli decydujesz się na podanie karmu suchej, musi być ona odpowiednio rozdrobniona i podana z wodą w stosunku 1:3. Młode pupile mogą spożywać nawet do 6 posiłków w ciągu dnia. Należy pamiętać, aby wraz ze wzrostem zwierzęcia, zmniejszać liczbę posiłków, podawanych w trakcie doby. Wyżej wskazana dieta, będzie odpowiednia dla czworonogów do momentu wyrośnięcia zębów mlecznych. Po pojawieniu się uzębienia, można etapami zmniejszać ilość wody, aż do momentu przyzwyczajenia do pokarmu bez dodatkowego rozcieńczenia.
Po ukończeniu 7 tygodnia życia, większość szczeniąt może rozpocząć samodzielne jedzenie karmy suchej, mokrej lub żywności gotowanej. W momencie przyjęcia pieska do domu warto dowiedzieć się, jaką karmę jadł wcześniej. Wprowadzanie nowych pokarmów, powinno być przeprowadzone stopniowo, ponieważ szczenię musi przyzwyczaić się do nowej żywności. Systematyczne zmiany, pozwalają uzyskanie zupełnej zmiany diety. Podczas nauki jedzenia, warto wprowadzić twarde przekąski, które uczą psa prawidłowego rozgryzania. Należy pamiętać, że młody pies potrzebuje czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji. Pierwsze posiłki powinny mieć zbliżoną konsystencję do mleka matki. W tym przypadku idealnie sprawdzi się mokra karma dla szczeniaka, która jest łatwa do rozdrobnienia i miękka. Charakteryzuje się również intensywnym smakiem oraz zapachem, co dodatkowo zachęca czworonoga do posiłku.
Poza intensywnymi walorami smakowymi oraz zapachowymi, mokra karma ma szereg innych zalet. Charakterystyczną cechą jest wysoka zawartość białek, które odgrywają dużą rolę w życiu młodego psa. Odpowiednia ilość tego składnika, pozwala na prawidłowy rozwój budowy czworonoga. Mokra karma, często posiada niską zawartość węglowodanów, dzięki czemu nie obciąża układu pokarmowego szczeniaka, który na początku życia nie jest w pełni dojrzały. Większość produktów nie posiada dodatkowych barwników, czy wzmacniaczy smaku, które oprócz negatywnego wpływu na zdrowie, mogą powodować uzależnienia od danego posiłku. Mokre karmy, są zazwyczaj wolno gotowane i niepoddawane obróbce cieplnej w wysokiej temperaturze, dzięki czemu charakteryzują się wysoką zawartością wszystkich potrzebnych witamin, mikro oraz makro-elementów.
Młode psy, które dopiero rozpoczynają przygodę z pokarmami stałymi, są wymagające. Potrzebują dobrze dobranej diety, odpowiedniej do ich wieku. Karma powinna dostarczać wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, aby szczeniak mógł rozwijać się w sposób prawidłowy.
Artykuł partnera