Jak utrzymać w czystości dom, w którym jest pies?

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – potwierdzi to bardzo duża część Polaków, która takiego czworonoga posiada, bądź chciałaby go mieć. Wiele osób trzyma swojego pupila w domu, co czasami wywołuje niemałe wojny o… sprzątanie! Niestety większość psów zostawia na kanapach, ubraniach czy dywanie wiele sierści, przez co przebywanie w takim pomieszczeniu nie jest zbyt miłe. Oto nasze sposoby na łatwiejsze sprzątanie po swoim psiaku!

Dobre maniery psa

Zanim zaczniesz sprzątać po swoim psie, zastanów się jak wiele możesz go nauczyć, aby później utrzymanie porządku było łatwiejsze. Możesz ustawić w przedpokoju specjalną strefę, gdzie pies po przyjściu ze spaceru będzie czekał na wymycie łapek z piasku czy błota. Dobrze jest kupić specjalną matę, którą później będzie można w łatwy sposób umyć. Przydadzą się też ręczniki czy szczotka do czyszczenia. Regularność pewnych zachowań sprawi, że pies po jakimś czasie sam będzie się domagał dobrych nawyków. Ważne jest również szczotkowanie - odpowiednie przyrządy sprawią, że pies będzie pozostawiał mniej sierści w pokojach. Są nawet specjalne chusteczki dla psów, które delikatnie czyszczą jego ciało - pozostawiają przyjemny zapach oraz zbierają luźną sierść.

Produkty do domów z psem

Producenci stworzyli wiele artykułów, dzięki którym sprzątanie po zwierzaku będzie o wiele łatwiejsze. Jednym z nich jest gumowa szczotka, która z łatwością zbiera sierść z podłogi. Jest to dobra alternatywa dla odkurzacza - pozwala na szybkie zebranie niechcianych rzeczy zarówno z dywanu, jak i z paneli czy parkietu. Niestety, ale posiadanie psa wiąże się z częstym odkurzaniem mieszkania jeżeli nie chcemy mieć wszędzie psiej sierści. Zazwyczaj dwa razy dziennie w okresie wzmożonego linienia wystarcza. Producenci odkurzaczy wiedzą, że nadmiar sierści może zapychać urządzenie, więc wypuścili na rynek modele różnych szczotek, które są szczególnie przystosowane do takich zadań. Można wybrać specjalne turboszczotki, które są tak zbudowane, że podczas odkurzania wyciągają sierść wbitą w tapicerki czy w różne materiały. Warto wybrać taką, która swoim kształtem dojdzie nawet w najbardziej niedostępne miejsca.

Drugą nakładką na odkurzacz, jaką warto mieć, jest taka, która pozbywa się roztoczy, zarodników grzybów czy bakterii. Są to specjalne urządzenia UV, które będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy alergiczne. Promienie UV zabijają wszystkie te alergeny. Można nimi czyścić nie tylko podłogę, ale także pościel i łóżka - czyli miejsca gdzie tych niepożądanych cząsteczek jest najwięcej.

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, ale merdający ogon i bezgraniczna miłość do człowieka wynagradza wszystko. Tym bardziej, że sprzątanie wcale nie jest takie utrudnione, jeżeli pamięta się o dwóch rzeczach: regularnym czesaniu psiaka oraz usuwaniu sierści za pomocą dostępnych na rynku przyrządów. Wiele zależy też od tego jak sobie czworonoga wychowamy – psy są o tyle wdzięcznym zwierzęciem, że można ich nauczyć naprawdę wielu pozytywnych nawyków, dzięki którym czyszczenie obecności psiaka nie będzie wielką udręką.

Artykuł opowstał przy współpracy z pozamiatane.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie