Jak usunąć sierść z dywanu? Jaki odkurzacz wybrać?

Każdy, kto ma pupila, który gubi śmierć, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest zadbać o czystość w mieszkaniu. Najbardziej problematycznym miejscem jest zwykle dywan. Warto jednak mieć swoje własne sprawdzone patenty na usunięcie z niego sierści. Przyda się na pewno dobry odkurzacz, ale nie tylko.

Sierść w domu – czemu to problem?

Kłaczki psa czy kota, które zbierają się na dywanie, meblach i ubraniach, potrafią być uciążliwe, zwłaszcza dla miłośników absolutnej czystości. Tak naprawdę jednak kogo nawet trochę nie denerwuje usuwanie sierści z każdego kąta? Choć posiadanie pupila to niewątpliwie bardzo dużo zalet, ta jedna, mała wada potrafi dać się we znaki, szczególnie właścicielom długowłosych ras.

Gubienie sierści przez psy i koty jest procesem naturalnym. W pewnych okresach może być bardziej intensywne, co wiąże się np. ze zmianami pór roku. Nie powinno to być powodem do zmartwienia. Jest jednak kilka objawów, na które musisz zwrócić uwagę. Gdy zauważysz u swojego psa lub kota niepokojące zachowanie lub zobaczysz wyraźną zmianę w gęstości jego sierści, skonsultuj to z weterynarzem.

Do ważnych sygnałów zaliczamy m.in.:

  • wyraźnie przerzedzoną sierść na ciele twojego pupila,
  • obszary całkowicie bez sierści,
  • zwierzak szybko chudnie i nie jest w najlepszej formie,
  • stany zapalne na skórze lub pasożyty,
  • częste wylizywanie sobie danych obszarów przez zwierzaka.

 

Jak usunąć sierść z dywanu? Zacznij od furminatora

Furminator jest narzędziem dobrze znanym przede wszystkim posiadaczom kotów, ale nie tylko. Pomaga on wyczesywać martwy podszerstek, choć możemy wykorzystać go nie tylko do pielęgnacji naszych pupili, ale również usuwania sierści z dywanu. Jeżeli twój dywan jest wyjątkowo trudny do wyczyszczenia, oprócz dobrego odkurzacza, możesz raz na jakiś czas używać furminatora, który sprawdzi się doskonale do usuwania kołtunów z jego powierzchni.

 

Gumowe rękawiczki i miotła

Narzędzia wykonane z gumy i rolki z taśmą samoprzylepną mogą być twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Są niedrogie i łatwe do utrzymania czystości, a więc każdy może sobie na nie pozwolić. Jedyny minus to jednak fakt, że w przypadku dywanu nie można polegać wyłącznie na tych prostych akcesoriach, ponieważ nie są najbardziej precyzyjne. O ile można z ich pomocą usunąć większą ilość sierści od czasu do czasu, o tyle niestety przy regularnych porządkach to nie wystarczy.

 

Dobry odkurzacz do sierści

Kiedy masz w domu sierściucha, prawdopodobnie często używasz odkurzacza do dbania o swoją podłogę i dywan. Dobrze mieć urządzenie, na którym można polegać, zwłaszcza że zwykła miotła nie poradzi sobie z szybkim usunięciem problematycznych kłaczków. Chociaż lepszy jakikolwiek odkurzacz niż jego brak, warto pomyśleć nad sprzętem, który sprawi, że dbanie o dom będzie szybsze i przyjemniejsze.

Jeżeli zależy ci na tym, aby twój dywan był czysty nie tylko na pierwszy rzut oka, być może musisz zainwestować w specjalny odkurzacz zbierający sierść. Powinien on mieć odpowiednio dużą moc ssania, aby móc wychwytywać nawet najmniejsze drobiny. Sprawdź też modele cylindryczne, w których nie trzeba wymieniać worków, co jest mniej kłopotliwe i higieniczne. Zobacz na przykład odkurzacz zbierający sierść Dyson – cichy, bezprzewodowy i spełnia wszystkie warunki, o jakich pisaliśmy wyżej. Ma też turboszczotkę Tangle-free dla właścicieli zwierząt.

Bez względu na to, jaki odkurzacz wybierzesz, warto wypróbować model z dobrą turboszczotką, ponieważ pomaga ona w bardzo dokładnym usuwaniu nie tylko kłaczków, ale również brudu. Co to znaczy w praktyce? Jest to końcówka ze szczotką obrotową, którą wprawia w ruch powietrze, co pozwala na zlikwidowanie głębszych zabrudzeń. Odkurzacz do sierści ma być przede wszystkim oszczędnością twojego czasu, zdrowia i ułatwieniem w codziennym dbaniu o dom.

 

Inne sposoby na czyszczenie dywanu z sierści

Chociaż nie da się całkowicie zapobiec linieniu psa czy kota, warto mieć świadomość, że również twoja opieka i dbanie o zwierzęta domowe mają ogromne znaczenie. Powinieneś więc regularnie wyczesywać sierść za pomocą specjalnych narzędzi, zwłaszcza gdy masz u siebie wesołą, skaczącą kulkę z długim włosiem.

To pomocny zabieg, szczególnie dla kotów, które podczas lizania połykają sierść. Potem z kolei może to zaowocować problemami z jego brzuchem. Na nadmierne linienie zwierzaków domowych mają wpływ różne czynniki, m.in. dieta czy stres, więc trzeba zadbać przede wszystkim o swojego pupila.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie