Jak uspokoić psa podczas fajerwerków?

Sylwester, dla ludzi długo wyczekiwana noc pełna wrażeń, magicznych chwil i emocji, dla ich czworonożnych przyjaciół największy stres i lęk. Jak pomóc psom radzić sobie podczas sylwestrowych fajerwerków? Podpowiadamy!

Przyzwyczaj psa do hałasów

Najlepiej zacząć przygotowywać psa do sylwestrowej nocy minimum około dwóch tygodni wcześniej. Zwierzak musi oswoić się z hałasem i uświadomić sobie, że to nic złego. Sposobem na to, aby złe skojarzenie zastąpić dobrym jest powiązanie bodźca z czymś pozytywnym, czymś, co pies uwielbia. Może to być jedzenie lub wspólna zabawa. Wystarczy w trakcie takiej czynności odtworzyć nieprzyjemny dla psa dźwięk i powtórzyć to kilkukrotnie. Ważne, aby odpowiednio dobrać poziom dźwięku – hałas nie może być ledwo słyszalnym tłem, ale nie może także powodować stresu u zwierzaka. Pies musi na niego zwracać uwagę: odwracać głowę, nastawiać uszy, zerkać. Dla ulepszenia efektu można także dodać wizualizacje np. sypiące iskrami sztuczne ognie, wtedy trzeba być jednak bardzo ostrożnym i uważać, aby pies nie zbliżał się do nich.


Bezpieczne schronienie

Wiele osób chcąc pomóc psu decyduje się na zamknięcie go w piwnicy, łazience lub innym stosunkowo bardziej wyciszonym miejscu – to ogromny błąd. Bowiem pies najbezpieczniej czuje się w swoim domu, do zachowania spokoju potrzebuje pewnej rutyny, każde odstępstwo jest dla zwierzaka powodem do stresu i lęku.


Spacer w Sylwestra

Najlepiej w dzień imprezy ostatni spacer odbyć z pupilem możliwie jak najwcześniej w spokojnym miejscu, gdzie pies będzie mógł się wybiegać. Jeżeli jednak zwierzak reaguje paniką na sylwestrowe huki bezpieczniej będzie prowadzić go na smyczy. Wtedy mamy pewność, że nie ucieknie i nie zgubi się w przypływie strachu.


Moment strzału

Co zrobić w momencie największego hałasu? Warto rozproszyć psa, aby nie skupiał się na fajerwerkach, można na przykład rozpocząć zabawę. Często należy zrobić to pewien czas przed momentem kulminacyjnym. Zabawa ulubionym przedmiotem z bliskimi może skutecznie odwrócić uwagę psa i sprawić by zachował spokój, a niekiedy nawet nie zorientował się, że zaczęły się wystrzały. Niektóre psy wolą jednak spędzić ten czas samotnie, wtedy czują się bezpiecznie. Nie należy wtedy rozczulać się nad pupilem – odbierze to jako sygnał do tego, że coś się dzieje co wywoła jeszcze większy stres. W momencie największych huków warto włączyć głośno telewizor/radio, co zagłuszy dźwięki dochodzące z zewnątrz.


Przygotuj lokum

Jeżeli wychodzimy na noc sylwestrową i zwierzak zostaje sam należy pamiętać, aby odpowiednio przygotować pokój. Zasłonić żaluzje, umieścić psa w jego ulubionym miejscu, zostawić zabawki, przysmaki i coś należącego do właściciela, aby czuł zapach i mógł się wtulić w ubranie w najgorszym dla niego momencie. Warto także zostawić włączone radio lub telewizor oraz zapalone światło, aby pies nie widział błysków. Pod żadnym pozorem nie podawajmy psu leków uspokajających na własną rękę, takie decyzje trzeba konsultować z lekarzem weterynarii.

Należy pamiętać, że to psu ma być łatwiej w tym ciężkim dla niego momencie a nie nam, dlatego podanie środków uspokajających nie załatwi sprawy, co więcej może nawet utrudnić psu noc sylwestrową i spotęgować stres. Zwierzęta mają o wiele bardziej wyostrzony zmysł słuchu, dlatego też wybuchy petard odczuwają niczym fizyczny ból.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem Sylwestrowo.pl (zobacz na https://www.sylwestrowo.pl/sylwester/w-gorach)

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie