Jak przygotować psa do wizyty w gabinecie weterynaryjnym?

Czy Twój zwierzak niepokoi się u weterynarza? Większość zwierząt wykazuje pewne oznaki stresu, bez względu na to, czy jest to spokojne oblizanie warg, rozszerzone źrenice, próba ukrycia się lub szalone dyszenie. Jako właściciele zwierząt podczas wizyty w gabinecie weterynarza możemy zobaczyć szeroki zakres sygnałów stresowych.

Znalezienie sposobów zmniejszenia stresu u weterynarza u zwierzęcia jest istotne i przynosi korzyści wszystkim. Co możesz zrobić Ty jako właściciel, aby pomóc swojemu psu zrelaksować się u weterynarza?

Przygotowanie psa do wizyty u weterynarza

Najważniejsze jest to, by przygotować zwierzę do wizyty. Pierwsza wskazówka jest taka, by pies był stosunkowo głodny tzn. nie karm go bezpośrednio przed umówionym terminem, ale jeśli Twój pies ma ulubioną przekąskę - weź ją sobą. Ponieważ chodzenie do weterynarza może być trudne dla zwierzęcia, weź coś wyjątkowo smacznego, aby w odpowiednim momencie wynagrodzić jego dobre zachowanie podczas wizyty.

Niegłupim pomysłem jest też odwiedzić gabinet weterynaryjny poza regularnymi wizytami. Zatrzymaj się w klinice, aby pies mógł zjeść ciasteczka w poczekalni lub „załatwił” na trawniku w pobliżu. To da Twojemu psu szansę na relaksujące i pozytywnie kojarzące się z danym miejscem wizyty. Mała uwaga: z racji tego, że klinika może być czasami bardzo zatłoczona, weterynarze zwykle zalecają wizytę w porze lunchu. Istota całego procesu jest to, by pies nie kojarzył wizyty u weterynarza, wyłącznie z nieprzyjemnym badaniem.

Oczekiwanie gabinecie weterynarza

Psy są bardzo wrażliwe na ludzkie uczucia. Mają niesamowitą umiejętność, jeśli chodzi o:

  • czytanie ludzkiego języka ciała,
  • szybkie wychwytywania nastrojów.

Jako właściciel możesz pomóc swojemu psu pokazać, że nie ma się o co martwić, wykonując kilka prostych czynności. Dlatego staraj się, być wyluzowanym i smycz trzymaj na luzie nawet, jeśli jesteś spięty. Psy to widzą. Jeśli trzymamy smycz zbyt nerwowo, nasze psy mogą to poczuć. Oczywiście psy muszą być na smyczy i nie mogą biegać i witać się z innymi potencjalnie chorymi zwierzętami czekającymi w recepcji, ale staraj się mieć luźną smycz, jeśli to możliwe.

W miejscach takich jak weterynarzwesola.pl jest wszystko przygotowane do tego, by zadbać o takie komfortowe warunki oczekiwania, ale pamiętaj też, że nie ma lepszego sposobu, aby pomóc swojemu psu się zrelaksować i dobrze się bawić, niż poprosić go o wykonanie ulubionej sztuczki, czy nagrodzić przysmakiem. To znane i sprawdzone metody od wszech czasów!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie