Jak przygotować domowe SPA dla naszego pupila?

Regularna pielęgnacja jest kluczem nie tylko do atrakcyjnego wyglądu naszego pupila, lecz także jego dobrego samopoczucia i zdrowia. Stała kontrola kondycji czworonoga pozwoli nam zapewnić mu odpowiedni komfort funkcjonowania i w porę zauważyć ewentualne problemy zdrowotne. O czym pamiętać podczas domowego SPA dla pupila? Jakie zabiegi powinny się na niego składać? Oto najważniejsze elementy psiej pielęgnacji!

Czesanie

Do podstawowej pielęgnacji naszego pupila należy zaliczyć przede wszystkim regularne (a najlepiej codzienne) czesanie. Częstotliwość tych zabiegów uzależniona będzie przede wszystkim od długości i rodzaju okrywy włosowej czworonoga. Bez względu na to, jak często będziemy czesać psa w ramach domowego SPA, musimy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, tj. grzebień oraz miękką szczotkę. Konieczne może okazać się także zakupienie odżywek pomagających w rozczesaniu ewentualnych kołtunów, aby w razie ich wystąpienia, nie sprawiać zwierzęciu bólu.

Pamiętajmy, że zwierzę zawsze należy czesać delikatnie i zgodnie z kierunkiem układania się sierści.

Kąpanie i strzyżenie

Im wcześniej przyzwyczaimy naszego pupila do regularnych kąpieli i strzyżenia, tym lepiej będzie znosił te zabiegi. Zasadniczo częstotliwość wykonywania tych procederów powinna być uzależniona od długości okrywy zwierzęcia: psy krótkowłose będziemy kąpać rzadziej niż długowłose.

Jak przygotować się do kąpania czworonoga? Przede wszystkim przed kąpielą musimy zaopatrzyć się w profesjonalne kosmetyki dla psa – pamiętajmy, że nie należy używać produktów przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mogą podrażnić skórę zwierzęcia. Podstawowym produktem do pielęgnacji sierści naszego pupila będzie specjalistyczny szampon dla psów.

Zwykle kąpiel powinna przebiegać dwufazowo: najpierw zmywamy z psa nieczystości i opłukujemy go, a następnie wmasowujemy w jego sierść kosmetyki, wykonując masaż. Na koniec spłukujemy pianę i dobrze wycieramy sierść psa ręcznikiem.

Zabieg strzyżenia, podobnie jak i sama kąpiel, również będzie uzależniony od rasy psa i jego okrywy włosowej. Właściciele czworonogów powinni mieć jednak świadomość tego, że regularne skracanie sierści jest konieczne dla zachowania prawidłowej higieny i komfortu zwierzęcia. W większości przypadków zaleca się skorzystanie z pomocy specjalisty, który ma w tej kwestii największe doświadczenie.

Higiena uszu, oczu i jamy ustnej

Domowe SPA dla pupila nie może się odbyć bez zabiegów pielęgnacyjnych uszu, oczu i jamy ustnej. O ile większość tych czynności wystarczy wykonywać raz na jakiś czas, o tyle kontrolę oczu powinniśmy przeprowadzać codziennie. W przypadku obecności wydzieliny, należy usunąć ją wacikiem nasączonym ciepłą wodą. Jeśli zauważymy nadmiar wydzieliny lub zaczerwienioną okolicę źrenic, konieczna jest konsultacja z weterynarzem, ponieważ taki stan rzeczy może oznaczać stan zapalny.

Z kolei czyszczenia uszu nie powinniśmy wykonywać zbyt często. Przeprowadzajmy je w ramach domowego SPA dla pupila, wówczas gdy widzimy nadmiar woskowiny. Do jej usuwania zaleca się używania miękkich wacików i specjalnie przeznaczonych do tego płynów.

Jeśli zaś chodzi o higienę jamy ustnej, to należy wiedzieć, że w większości wypadków samo podawanie zwierzęciu suchej karmy nie wystarczy. Aby zredukować ilości kamienia nazębnego u naszego pupila, konieczne jest również podawanie mu gryzaków do oczyszczania zębów i regularne czyszczenie jego uzębienia. W tym celu zaopatrzmy się w specjalną szczoteczkę oraz pastę przeznaczoną dla czworonogów.

Obcinanie pazurów

Zwierzętom, które spędzają czas głównie na zewnątrz, nie musimy obcinać pazurów, ponieważ ścierają je w naturalny sposób. Inaczej jest w przypadków psów, które większość czasu spędzają w domu. Konieczna jest nie tylko regularna pielęgnacja i przycinanie pazurów psa w celu niedoprowadzenia do ich przerostu, lecz także kontrolowanie długości tzw. „piątego pazura”, który nieobcinany mógłby uwierać psa i powodować u niego dyskomfort.

W ramach domowego SPA dla pupila konieczne jest regularne obcinanie pazurów za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego nożyczek lub obcinaczy. Zabieg wykonujemy bardzo delikatnie, nie dopuszczając do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które znajdują się wzdłuż pazura. Nie obcinajmy ich także zbyt krótko, ponieważ może to spowodować krwawienie i dolegliwości bólowe. Podczas zimowych miesięcy warto usunąć pupilowi także włosie, które gromadzi się pomiędzy opuszkami palców, oraz nasmarować opuszki palców maścią z witaminami – wszystko w celu zapobiegnięcia podrażnieniom spowodowanym warunkami atmosferycznymi i solą.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie