Pies, tak jak człowiek, zmienia się w ciągu swojego życia. Z rozbrykanego szczeniaka przekształca się w mądrego i dorosłego psa, aby później pójść na psią emeryturę. Każdy z tych etapów jest niepowtarzalny i wymaga wyjątkowego traktowania. Właśnie potrzeby i zachowanie psa będą uzależnione od wieku psa.
Nic zatem dziwnego, że karma dla psa seniora będzie się różnić od jedzenia przeznaczonego dla maluchów lub dojrzałych czworonogów. Kwestia ta staje się o tyle ważna, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że zdrowe żywienie może wydłużyć życie naszego pupila. Zawartość miski, jaką podajemy mu do jedzenia będzie miała niebagatelny wpływ na jego samopoczucie oraz stan zdrowia. Z tego też względu coraz częściej mówi się, że pies ma nie tylko zostać nakarmiony, ale przede wszystkim prawidłowo odżywiony.
Niektóre zmiany w naszym psie możemy zaobserwować samodzielnie. Widzimy, że przygasa jego aktywność fizyczna, za to więcej czasu poświęca na sen. Spowolnieniu ulega przy tym tempo przemiany materii, a to przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Bardzo ważne jest, aby ten moment wychwycić i wraz ze zmianami zachodzącymi w naszym pupilu, wprowadzić modyfikacje w sposobie jego odżywiania. Jeśli tego nie zrobimy, psiak może zacząć chorować. Nadwaga spowodowana nadmiarem pożywienia może być jedną z bardziej łagodnych dolegliwości. Choć i jej konsekwencje mogą być dość nieprzyjemne.
Pamiętajmy jednak o to, że karma dla psa seniora dba nie tylko o prawidłową podaż kaloryczną dla naszego czworonoga. O to musimy przede wszystkim zadbać sami – podając dokładnie taką porcję, jakiej nasz pupil teraz potrzebuje. Czasem u starszych psów występuje osłabienie zmysłów smaku i węchu, w takiej sytuacji zwierzak może nie jeść chętnie i warto przypilnować, aby został przez niego zjedzony cały posiłek. Ze względu na wolniejsze wchłanianie i procesy trawienne, dobrze będzie podzielić dzienną dawkę na trzy do czterech porcji. Ważne aby jedzenie było podawane regularne i o mniej więcej stałych porach.
Niestety wraz z wiekiem psa, mogą pojawiać się u niego różnego rodzaju schorzenia. Do najczęstszych należą choroby nerek, obniżona odporność oraz problemy ze stawami. Co pocieszające – dobra karma dla psa seniora może zahamować rozwój lub nawet nie doprowadzić do wystąpienia niektórych z tych dolegliwości. Ważne, aby w pożywieniu dostarczać czworonogowi dokładnie takich składników odżywczych, witamin, makro oraz mikroelementów, jakich on potrzebuje. Nie zapomnijmy przy tym o prawidłowej pielęgnacji naszego pupila.
Pamiętajmy także i o tym, że odpowiednia karma dla psa seniora to niekoniecznie każda, która ma taką informację na etykiecie. Jeśli faktycznie chcemy, aby nasz pupil w zdrowiu dożył późnych lat, musimy zapewnić mu odpowiedniej jakości pożywienie. Warto jest zainwestować w ekologiczne karmy, które w swoim składzie mają dużą zawartość mięsa.
Zwracajmy także uwagę na to, czy ważne składniki są zapewnione w sposób naturalny, czy też są jedynie sztucznym dodatkiem do pożywienia. Zaobserwować można to chociażby po sposobie dołączenia do karmy glukozaminy. Dobrze jeśli jest ona dostarczana pod postacią zielonych małż nowozelandzkich. Będzie to z pewnością lepsze rozwiązanie niż chemiczny dodatek.
Na polskim rynku na szczęście są już dostępne zdrowe karmy, które w odpowiedni sposób zadbają o prawidłowe odżywienie naszych pupilów. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na wykorzystywanie ekologicznych i zdrowych produktów, które będą świadczyły o wysokiej jakości całości.
Informacja prasowa