Jak obliczyć wiek psa? Pomoże Ci w tym specjalna tabela

Większość właścicieli psów spotkała się z prostym przelicznikiem psiego wieku. Właściwie „od zawsze” obowiązywał wzór, zgodnie z którym jednemu rokowi życia czworonoga odpowiadało siedem lat ludzkich. Dziś wiemy, że ten schemat jest już nieaktualny, co wykazały liczne badania. Jak zatem obliczyć wiek psa? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Dlaczego warto poznać wiek swojego psa?

Obliczanie wieku psa z reguły jest traktowane w kategorii ciekawostki i zabawy. Właściciele w większości chcą się tylko dowiedzieć, czy mają w domu psiego seniora czy może jeszcze zwierzaka w średnim wieku.

Tymczasem warto zdać sobie sprawę z tego, że taka wiedza może mieć realny wpływ na bycie jeszcze lepszym opiekunem dla swojego pupila. Znając przybliżony wiek psa w przeliczeniu na ludzkie lata, jesteśmy w stanie precyzyjniej dopasować składniki diety, dobrać częstotliwość spacerów i innych form aktywności fizycznej, a także zrozumieć przyczyny zachowania swojego pupila.

Przykładowo: często jest tak, że roczny pies zaliczany do ras dużych zachowuje się niezbyt poważnie, zdarza mu się coś zniszczyć, jest wręcz nadaktywny. Zanim udamy się z nim do psiego behawiorysty, to możemy obliczyć rzeczywisty wiek zwierzaka i w ten sposób dowiedzieć się, że ten tak poważnie wyglądający psiak wciąż jest nastolatkiem, a wręcz dzieckiem (u dużych psów pierwszy rok życia odpowiada dwunastu latom ludzkim).

Działa to oczywiście także w drugą stronę. Właścicielom może się wydawać, że np. dwunastoletni pupil małej rasy wciąż jest młodzieniaszkiem i „słodziakiem”, który powinien bez przerwy się bawić i wyrywać do przodu podczas spaceru. Tymczasem u psów ras małych dwanaście lat to już wiek senioralny (odpowiada około 67 latom ludzkim).

Co ma wpływ na rzeczywisty wiek psa?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że psy starzeją się w bardzo różnym tempie. Może to być zależne od rasy, wielkości, warunków życiowych, opieki weterynaryjnej czy wreszcie diety i aktywności fizycznej.

Chcąc zapewnić swojemu zwierzakowi jak najdłuższe życie w dobrym zdrowiu, należy stosować się do podstawowego kanonu:

  • właściwa opieka weterynaryjna (szczepienia w terminie, okresowe badania, nielekceważenie objawów choroby),
  • odpowiednio dobrana dieta (nie przekarmiamy psa, podajemy mu wysokojakościową karmę dostosowaną do wieku, rasy, wielkości i płci),
  • ruch, ruch i jeszcze raz ruch!,
  • zapewnienie bliskości emocjonalnej, bardzo ważnej dla każdego psa i mającej bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia pupila.

Dlaczego zasada „1 na 7” się nie sprawdza?

Wspomniana wcześniej zasada, zgodnie z którą jeden rok psi odpowiada siedmiu latom ludzkim, wciąż cieszy się dużą popularnością. Należy ją jednak traktować z przymrużeniem oka. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo nieprecyzyjna.

Nie można zrównywać wieku np. pinczera miniaturowego i nowofundlanda, ponieważ psy tych ras starzeją się w zupełnie innym tempie. Dla przykładu: sześcioletni pinczer w przeliczeniu na lata ludzkie jest w wieku około 44 lat, natomiast nowofundland to już 55-latek. Jak widać różnica jest znacząca.

Skorzystaj z wygodnej i czytelnej tabeli

Określenie rzeczywistego wieku psa w ludzkich latach nie ma oczywiście większego znaczenia z punktu widzenia czworonoga, natomiast może i powinno mieć wpływ na wybór diety, metod wychowawczych czy częstotliwość wizyt u weterynarza.

W obliczeniu, ile lat tak naprawdę ma Twój pupil, pomoże Ci tabela z wiekiem psa, która została opracowana w oparciu o wieloletnie badania i jest dziś obowiązującym wzorcem. Tabela pozwala dużo dokładniej ustalić wiek swojego zwierzaka w przeliczeniu na lata ludzkie. Znajdziesz ją na portalu Pupilek.pl.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie