Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Korzystanie z kuwety przychodzi naturalnie kotom, które uczą się tego od mam. Co jednak, jeśli w naszym domu pojawił się młody kociak, któremu sami musimy udzielić takich lekcji? Podpowiadamy, jak bezstresowo nauczyć naszego podopiecznego załatwiać swoje potrzeby.

  1. Początki korzystania z kuwety
  2. Zapewnienie odpowiednich warunków
  3. Pomagajmy i nagradzajmy

Początki korzystania z kuwety

Nauka korzystania z kuwet to jedna z pierwszych i podstawowych czynności, jakie musi przyswoić sobie nasz podopieczny. Zakopywanie odchodów leży w naturze kotów. Dlatego też kuweta wydaje się oczywistym rozwiązaniem. Czasami jednak trzeba pomoc naszemu przyjacielowi w nauce.

Korzystanie z kuwety może być kłopotliwe zwłaszcza dla małych kotów, jak i tych, które nie żyły do tego czasu w mieszkaniu. Koty uczą się poprzez naśladownictwo. To właśnie dzięki powtarzaniu zachowań swojej mamy, potrafią korzystać z przygotowanej im toalety. Jeśli z jakiś powodów zostały one odłączone, to obowiązek ten spada na nas. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety bezstresowo oraz skutecznie?

Zapewnienie odpowiednich warunków

Żeby nasz kot nauczył się korzystać z toalety, musimy zapewnić mu optymalne warunki, aby czuł się komfortowo i szybciej przyswoił sobie nową umiejętność. Przede wszystkim pamiętajmy, że kuweta powinna być w zasięgu wzroku kota. W tym celu możemy ograniczyć przestrzeń,w której nas podopieczny spędza czas.

Ważną zasadą jest fakt, że kot nie załatwia swoich potrzeb tam gdzie spożywa jedzenie. Dlatego nie należy go karmić w pobliżu kuwety, czy też wtedy, gdy się w niej znajduje. Ponadto korzystanie z kuwety powinno mieć miejsce w jak najbardziej spokojnych i intymnych warunkach.

Pomagajmy i nagradzajmy

Kiedy kot skorzysta z kuwety, warto go nagrodzić. Może to być smakołyk, jak też głaskanie, czy bawienie się. Jeśli w trakcie nauki napotykamy trudności, a nasz podopieczny wciąż ma tendencję do załatwiania swoich potrzeb poza kuwetą – nie krzyczmy na niego, ani go nie karzmy. Stres i strach to nie najlepsza motywacja do nauki nie tylko dla kotów. Warto także zachęcać podopiecznego do załatwiania swoich potrzeb biologicznym w wyznaczonym miejscu. Jeśli widzimy, że zaczyna się kręcić oraz niespokojnie kucać, możemy go włożyć do kuwety.

W przypadku, gdy nauczony kot zacznie wypróżniać się poza kuwetą, może wskazywać to na problemy ze zdrowiem lub behawioralne. Warto zatem udać się do weterynarza, aby ten ocenił jego zdrowie. Jeśli nie będzie zarzutów, pomocny może okazać się koci psycholog. Bardzo często jednak niekorzystanie z kuwety oznacza oznakowanie swojego rewiru lub też chęć przywabienia partnerów w przypadku samicy. Pomocna będzie w tym przypadka kastracja.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie