Jak karmić psa, by był szczęśliwy i zdrowy?

Psy to względni mięsożercy, których organizmy w toku ewolucji przystosowały się do spożywania pokarmów pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Są to też jednak zwierzęta domowe, które współcześnie nie zdobywają już swojego pożywienia samodzielnie. Zadaniem odpowiedzialnego opiekuna jest skomponowanie diety pupila w taki sposób, aby zaspokajała wszystkie jego potrzeby. Jak karmić psa, aby był szczęśliwy i zdrowy? Przedstawiamy sprawdzone porady od Pedigree®!

Spis treści:

  1. Jak karmić psa, aby był zdrowy?
  2. Jak karmić psa, aby był szczęśliwy?

Jak karmić psa, aby był zdrowy?

Jak karmić psa? Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi powinien kierować się odpowiedzialny opiekun dążący do uzyskania optymalnych warunków żywienia psa. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią, pełnoporcjową karmę, która będzie towarzyszyła naszemu pupilowi przez jeden cały etap jego rozwoju. Żywienie szczenięcia różni się bowiem od żywienia młodego psa dorosłego, a także psa-seniora. Co więcej, dieta powinna być dobierana z uwzględnieniem rasy (w przypadku psów nierasowych – masy ciała) naszego pupila. Specjaliści do spraw żywienia PedigreeⓇ opracowali receptury pokarmów, które odpowiadają potrzebom naszych czworonożnych ulubieńców.

Linie produktów PedigreeⓇ ze względu na wiek psa, to:

  • junior,
  • adult,
  • senior.

Karmy typu „junior” są odpowiednie w żywieniu szczeniąt, stosuje się je po odsadzeniu od matki i przejściu na pokarmy stałe. Karmy „adult” są przeznaczone dla psów dorosłych. W zależności od rasy (masy ciała) pupila, etap ten może rozpocząć się między 8. a 24. miesiącem życia. Przyjmuje się, że psy osiągają dojrzałość po przekroczeniu następujących granic wiekowych:

  • psy miniaturowe (poniżej 5 kg masy ciała) – 8-10 miesięcy;
  • psy małe (5-10 kg masy ciała) – 10-12 miesięcy;
  • psy średnie (11-25 kg masy ciała) – 12-15 miesięcy;
  • psy duże (26-45 kg masy ciała) – 15-18 miesięcy;
  • psy olbrzymie (powyżej 45 kg masy ciała) – 18-24 miesięcy.

Karmy „senior” są skomponowane w sposób optymalny dla starszych podopiecznych. Pies staje się seniorem po przekroczeniu 75% całkowitej przewidywanej długości swojego życia.

Gramatura i kaloryczność pojedynczego posiłku powinny być obliczane indywidualnie dla każdego czworonoga. Celem jest tu osiągnięcie stanu, w którym pies jest najedzony (nie ma pokusy dalszego poszukiwania pokarmu), ale nie przejedzony. W ustaleniu porcjowania pomagają tabele żywienia psa, które znajdują się na odwrocie opakowań karm pełnoporcjowych. Należy pamiętać, że karma sucha jest około 4-krotnie bardziej kaloryczna, niż karma mokra. W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru lub porcjowania pokarmu warto poprosić o poradę doświadczonego dietetyka lub lekarza weterynarii.

O prawidłowym żywieniu psów decyduje nie tylko właściwy dobór karmy oraz jej porcjowanie. Bardzo ważne są również warunki, jakie stwarzamy pupilowi na czas spożywania pokarmu. Warto zadbać o to, aby posiłki były podawane o stałych porach. Pies nie powinien posilać się w pośpiechu ani w atmosferze stresu, ponieważ może to prowadzić do problemów trawiennych. Jeżeli mamy więcej zwierząt domowych, dobrą praktyką jest odseparowanie ich na czas posiłku. Należy także ustawić naczynia z pokarmem i wodą w możliwie zacisznym miejscu (unikać korytarzy i innych ciągów komunikacyjnych, a także pomieszczeń, w których występuje hałas). Miseczka z resztkami powinna być zabierana po 20-30 minutach od posiłku.

Jak karmić psa, aby był szczęśliwy?

Jak żywić psa, aby jedzenie sprawiało mu przyjemność? Warto obserwować preferencje swojego pupila i proponować mu karmę, która będzie dla niego najbardziej atrakcyjna pod względem smakowym. Specjaliści PedigreeⓇ opracowali różnorodne wersje pełnoporcjowych karm gotowych, wśród których znajdują się m.in.:

  • karma z kurczakiem,
  • karma z wołowiną,
  • karma z drobiem,
  • karma z jagnięciną.

Psy nie potrzebują urozmaicania swoich posiłków. Tym, co w jedzeniu sprawia im przyjemność, jest delektowanie się aromatem, a czasem również mięsistą konsystencją pokarmów. Z obu tych względów wiele czworonogów to amatorzy karm mokrych. Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają jednak stosowanie diety mieszanej, złożonej w 50% z karmy suchej i w 50% z karmy mokrej pod względem masy pokarmu. Karma sucha dla wielu psów jest atrakcyjna ze względu na swoją twardą i chrupiącą strukturę. Ten sam atut mają karmy uzupełniające, które możemy stosować w ramach nagrody za właściwe zachowanie. Należy jednak pamiętać, że psie przysmaki powinny stanowić nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego pupila.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie