Jak działają obroże elektryczne szkoleniowe? I są one bezpieczne dla psa?

Kiedy na rynku pojawiły się pierwsze obroże elektryczne treningowe, posiadacze psów zostali podzieleni na dwie różne grupy z zupełnie inną postawą. Niektórzy właściciele psów nadal uważają, że założenie obroży elektrycznej to okrucieństwo. Ale prawda jest inna. Jeśli obroże są stosowane prawidłowo, wtedy jest bardziej skuteczna, a sposób szkolenia jest przyjemniejszy i zrozumiały dla psa.

Obroże elektryczne to nowoczesne narzędzie szkoleniowe, które stało się coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Właściciele  często przy niewłaściwym chowaniu czworonożnego przyjaciela stosują kary fizyczne, które są nieprzyjemne jak dla właściciela tak i dla psa. Obroża szkoleniowa jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem żeby  skutecznie i szybko poprawić niewłaściwe zachowanie  psa.

Jak działają obroże elektryczne?

Zasada działania obroży elektrycznych szkoleniowych jest bardzo prosta i szybko zrozumiała dla każdego psa. Jeśli Twój pies biegnie za zwierzyną , nie reaguje na przywołanie itp., po prostu naciśnij przycisk na pilocie, obroża wyda sygnał ostrzegawczy. Dopiero gdy pies kontynuuje niepożądaną aktywność, dochodzi do impulsu elektrycznego o różnej intensywności w zależności od rodzaju psa. Zawsze pamiętaj, aby sygnał dźwiękowy  był  razem z poleceniem.

Kiedy należy kupić obrożę elektryczną dla psa?

Obroża elektryczna jest odpowiednia dla każdego psa, który nie reaguje na przywoływanie, zjada znalezione kości i wydalenia, goni zwierzynę, itp. Jest również wykorzystywany przy sportach i polowaniach dla  bardziej efektywnego treningu.

Kryteria doboru elektrycznej obroży treningowej

Obroża elektryczna powinna być wybierana przede wszystkim w oparciu o temperament Twojego psa. Należy pamiętać, że nawet duży pies może bardzo wrażliwie reagować na niższe stopnie impulsów i odwrotnie. Jeśli twój pies często skacze do wody podczas spacerów, wybierz wodoszczelny odbiornik. Nie mniej ważny jest zasięg sygnału, indywidualnej obroży, zwłaszcza jeśli pies często biegnie za zwierzyną. Wiadomo, że w lasach i wzgórzach sygnał się znacznie zmniejsza nawet o dziesiątki procent. 

Pierwsze użycie obroży treningowej 

Przed pierwszym użyciem konieczne jest dokładne zapoznanie się z obrożą, zapoznanie się z instrukcją i dowolnym podręcznikiem, jak prawidłowo obsługiwać obrożę treningową. Następnie zaczynamy trening, który powinien odbywać się w znanym środowisku, gdzie psa nie będzie nic rozpraszać. Jeśli pies nie zareaguje na polecenie z dźwiękiem, naciśnij krótko przycisk impulsu. Ważne jest, aby dostosować poziom impulsu, który nie powinien zranić psa w żadnym przypadku. Właściwy impuls to taki, w którym pies tylko postawi uszy lub zastanawia się, co się dzieje. Pies nie powinien więc skomleć ani podskoczyć.

Długość użytkowania obroży treningowej

Nikt nie chce cały czas używać obroży treningowej. Idealny czas użytkowania obroży treningowej wynosi około 2 lat. Pies nigdy nie powinien łączyć dźwięku, wibracji i impulsu z odbiornikiem, który wkładasz na szyję. Dzięki temu pies byłby przyzwyczajony tylko do obroży treningowej i po zdjęciu jej powróci do niewłaściwego zachowania, które chciałeś oduczyć. Oduczenie obroży treningowej trwa tak długo, jak nauczanie psa na obrożę. To wymaga czasu, a przede wszystkim cierpliwości.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.