Alergie na kota czy psa jeszcze do niedawna należały do rzadkości. Sytuacja ta uległa zmianie, gdy człowiek powszechnie zaczął przyjmować do domu cały szereg pupili. Potwierdzają to liczne statystyki, wyraźnie wskazując, iż z roku na rok przybywa liczba osób wykazujących różne objawy alergii. Czym się one charakteryzują i jak z nimi walczyć? Czy domowe zwierzęta dalej mogą nam towarzyszyć? Nie czekaj i dowiedz się już teraz!
Mimo że w obecnych czasach najpowszechniejszym uczuleniem jest alergia na kota, należy pamiętać, że jej objawy mogą się pojawić także po kontakcie z psami czy innymi zwierzętami domowymi. Badania wykazały również, że alergeny zwierzęce z czasem mogą nasilić swoje działanie, powodując przewlekłe choroby, w tym astmę czy atopowe zapalenie skóry. Dlatego też warto dowiedzieć się o nich wszystkiego, co najważniejsze i już od momentu wystąpienia pierwszych objawów rozpocząć skuteczną walkę.
Objawy uczulenia na kota bądź psa mogą wystąpić po bezpośrednim lub pośrednim kontakcie ze zwierzęciem. I choć najbardziej uczulająca jest sierść kota, jego skóra oraz wydzieliny (w szczególności samca), problemy pojawiają się nawet po kontakcie z powierzchnią, np. ubraniem innej osoby, której dotykało zwierzę. Dzieje się tak, gdyż alergeny odzwierzęce (np. alergeny psa) są niewielkich rozmiarów i bardzo łatwo przenikają nawet do kurzu.
Objawy alergiczne u wielu osób mogą występować całkowicie odmienne. Ważne jednak, żeby odpowiednio szybko zareagować i wykonać testy alergiczne. Zdiagnozowani, możemy rozpocząć walkę z niechcianymi dolegliwościami. Uczulenie na psa bądź kota rozpoczyna się poprzez łzawienie oczu, zatkany nos czy częsty kaszel. Nasilone mogą przypominać objawy astmy, która finalnie nam grozi. Pamiętajmy przy tym, iż alergia na zwierzęta domowe jest do zwalczenia.
Jak zostało wspomniane, alergeny zwierząt domowych są niewielkich rozmiarów. Osiadają na meblach, ubraniach i podłodze. Oczywiście, istnieją rasy odpowiednie dla osób uczulonych, a pies dla alergika, jak np. sznaucer, jest coraz popularniejszym wyborem. Alergia na psa może się jednak pojawić w trakcie naszego wspólnego życia z pupilem. W takich przypadkach warto stosować specjalne preparaty do spryskiwania powierzchni, które niwelują wszelkie reakcje alergiczne.
Artykuł partnera