Jak dobrać odpowiednią karmę dla rottweilera?

Rottweilery to duże i silne psy wymagające pożywienia najlepszej jakości. Aby utrzymać naszego rottweilera w dobrej formie, powinniśmy go karmić produktami posiadającymi pokaźne ilości zdrowych składników odżywczych. Nie możemy liczyć na to iż tanie granulki dla psów zaspokoją w pełni potrzeby żywieniowe naszego podopiecznego. Jak sam nam zapewne da on w końcu znać swoimi grymasami, tego typu syntetyczne karmy nie są w stanie pokryć jego potrzeb dietetycznych i zadowolić jego kubków smakowych. Jak więc dobrać odpowiednią karmę dla rottweilera? Jakie kryteria powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę?

Białko pochodzenia zwierzęcego

Białko jest najważniejszym budulcem mięśni i pozwala na ich prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. Jest to szczególnie istotne dla dużych i muskularnych psów takich jak właśnie rottweilery. Nie wszystkie białka są jednak tak samo zdrowe i wartościowe. Jako że duże psy są w istocie drapieżnikami, potrzebują one dobrej jakości białka pochodzenia zwierzęcego. Analizując więc skład karmy dla rottweilera, sprawdźmy czy znajdują się tam wystarczające ilości białek zwierzęcych. Pomoże tam w tym m.in. ranking karm dla psów przygotowany przez serwis Rankings Digital. Znajdziemy w nim zestawienie producentów dobrej jakości karm, które z powodzeniem mogą zagościć w jadłospisie naszego pieska.

Co istotne, patrzmy również na dokładne pochodzenia białka. Samo określenie “białko zwierzęce” nie jest bowiem wystarczająco precyzyjne. Przyjrzyjmy się więc dokładnie etykiecie na karmie i poszukajmy informacji na temat czy białko w niej zawarte pochodzi np. z mięsa drobiowego, wołowiny czy też wieprzowiny.

Odpowiedni bilans kaloryczny

Rottweilery to rasa która choć w powszechnej opinii znana jest jako jedna z silniejszych i wytrzymalszych, jest podatna na pewne typowe dla niej przypadłości. Jedną z nich jest otyłość. Dlatego też bardzo ważny w diecie dla rottweilera jest starannie dobrany bilans kalorii, których większość powinna pochodzić z wymienionych wyżej białek jak również zdrowych tłuszczy zawierających odpowiednie ilości kwasów Omega-3 i Omega-6. 

Regularna konsumpcja tych tłuszczy może również zapobiec innej dość często spotykanej przypadłości u rottweilerów - problemów ze wzrokiem. Rottweilery w podeszłym wieku (w przypadku tej rasy wynosi on ok. 10 lat) często zmagają się z takimi dolegliwościami jak katarakty czy też postępujący zanik siatkówki (PRA) prowadzący ostatecznie do ślepoty.

Starannie zbilansowana dieta nawet jeśli nie wyeliminuje całkowicie tych problemów, na pewno zminimalizuje ich występowanie i pomoże naszemu psu cieszyć się dobrym zdrowiem przez dłuższy czas.

Wiek Psa

Jak łatwo możemy sobie wyobrazić, nieco inaczej wygląda zapotrzebowanie dietetyczne u szczeniaków a inaczej u starszych psów. Rottweilery nie są tutaj wyjątkiem. Szczeniaki tej rasy powinny być karmione większymi ilościami białka pozwalającymi na efektywny wzrost mięśni oraz ich wzmocnienie. 

W przypadku dojrzałych psów powinniśmy nieco zmniejszyć ilość dostarczanego białka, jednocześnie kontrolując spożycie tłuszczy. Dieta niskotłuszczowa wzbogacona o wszelkiej maści mikroelementy pochodzące z produktów roślinnych pozwoli psu dłużej utrzymać się w zadowalającej kondycji.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie