Jak dobrać obrożę dla swojego psa?

Niemal każdy pies nosi obroże. To akcesorium, które ma wiele zastosowań i trudno się bez niego obejść. Czy wiesz jednak jak dobrać ją we właściwy sposób, tak by Twój pupil czuł się w niej komfortowo? Trzeba wziąć pod uwagę zaskakująco wiele czynników! Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, dzięki któremu dowiesz się więcej na ten temat!

Jaka obroża dla psa? Poznaj różnice między modelami 

Choć dla wielu osób może wydawać się to zaskoczeniem, różne rodzaje obroży różnią się od siebie budową i zastosowaniem. Jeżeli zamierzasz sprawić taką swojemu pupilowi, należy najpierw poznać ich dokładne możliwości. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze obroże dla psa

  • Obroża ze sprzączką metalową - to najpopularniejsze rozwiązanie. Tego typu obroża regulowana jest w dokładnie taki sam sposób jak pasek do spodni. Sprzączkę wykonaną z metalu umieszcza się najczęściej na skórzanych obrożach, a to połączenie zapewnia dość sporą wytrzymałość. 
  • Obroża półzaciskowa - to model idealny dla psów, które są niesforne. Ta konstrukcja reaguje na wyrywającego się zwierzaka i zaciska się wtedy mocniej (oczywiście tylko do ograniczonego momentu, nie krzywdząc przy tym czworonoga). Pomaga to zachować nad nim kontrolę.  
  • Obroża taśmowa z zaciskiem - ten rodzaj obroży zdobywa coraz większą popularność przez wzgląd na swoją praktyczność. Zamiast sprzączki, jest wyposażona w rozpinaną klamrę wykonaną z tworzyw sztucznych. To świetne rozwiązanie, jeżeli obroża dla psa ma być często zdejmowana i zakładana, gdyż znacznie ułatwia ten proces właścicielowi.
  • Obroża świecąca - nieodzowna na wieczornych i nocnych spacerach. Ten rodzaj obroży wykonany jest z silikonu i jest odporny na uszkodzenia oraz zabrudzenia. Emituje światło, dlatego łatwo zlokalizować noszącego ją pupila nawet po ciemku. Należy jednak pamiętać, że do takiej obroży nie podpina się smyczy, dlatego można używać jej tylko jako dodatku do innego modelu lub szelek! 

Jak dobrać obrożę dla psa? 

Wybór jednego z rodzajów obroży to tylko początek. Przede wszystkim należy upewnić się, że jej rozmiar będzie odpowiedni dla Twojego psa. W tym celu musisz zmierzyć szyję czworonoga w najszerszym punkcie. Otrzymany wynik porównaj z rozmiarówkami umieszczonymi na konkretnych modelach obroży. 

Ważne jest także, by dobrać to akcesorium także pod kątem szerokości. Zbyt cienka obroża przy szarpnięciach będzie wpijać się w szyje zwierzaka i go dusić. Obroża szeroka z kolei może powodować obtarcia podczas ruchów głową. Miej to na uwadze podczas zakupów i pamiętaj, że dla małych i średnich psów szerokość obroży nie powinna przekraczać 2, a dla dużych ras 4 centymetrów. 

Jaka obroża dla szczeniaka?

Najmłodsze psy wymagają szczególnej troski, również pod kątem doboru używanych przez nie akcesoriów. Obroża dla szczeniaka powinna być wykonana ze skóry lub taśmy i być dobrze do niego dopasowana. Pamiętaj o tym, że zwierzak ciągle rośnie i dostosowuj do niego jej rozmiar wraz z upływem czasu. W przypadku młodych czworonogów pod żadnym pozorem nie stosuj kolczatek ani obroży zaciskowych! 

Wysokiej jakości obroże dla psów w każdym wieku, znajdziesz na stronie sklepu kiwizoo.pl! 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie