Jak dbać o wzrok psa?

Narząd wzroku nie jest dla większości zwierząt najistotniejszym zmysłem. Dotyczy to między innymi psów. Nie ulega jednak wątpliwości, że problemy ze wzrokiem mogą skutecznie uprzykrzyć, a nawet mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Choroby oczu u psów pojawiają się dość często i niekiedy mogą prowadzić jedynie do pogorszenia się wzroku, ale nierzadko ich skutkiem jest całkowita utrata wzroku. Widząc jakiekolwiek objawy problemów ze wzrokiem u psa, wizyta u specjalisty, takiego jak psi okulista jest niezbędna, gdyż ze względu na to, że powodów chorób oczu jest bardzo wiele, samodzielna diagnoza problemu jest zazwyczaj niemożliwa.

Z problemami ze wzrokiem nie poradzi sobie niedoświadczony lekarz weterynarii, dlatego też warto w tej materii zaufać wykwalifikowanym specjalistom, których oferta obejmuje taki zakres usługi. Bardzo dobrym przykładem jest lecznica weterynariaradosc.com.pl, której oferta jest bardzo interesująca i która cieszy się coraz większą popularnością oraz dobrymi opiniami. Właściciele psów muszą pamiętać, że od szybkiego podjęcia leczenia zależy jego skuteczność, dlatego też warto udać się do lekarza, nawet jeśli nie ma się pewności, że pies ma problemy ze wzrokiem.

Psi okulista – kiedy trzeba się do niego wybrać?

Do weterynarza należy się wybrać wtedy, gdy zobaczy się, że oczy psa zmieniły swój wygląd. Niekiedy robią się one zamglone lub zmienia się wygląd spojówek. Często też pojawia się zaczerwienienie i przekrwienie gałek ocznych. Nigdy nie jest to stan normalny i jest oznaka, że pies cierpi ja jakąś chorobę. Czasem może to być efekt uboczny poważniejszej choroby, takiej jak cukrzyca, która jest chorobą metaboliczną, ale może prowadzić do pogorszenia wzroku, a nawet jego utraty.

Najpopularniejsze choroby oczu u psów

Psy bardzo często cierpią na jaskrę. Jest to spowodowane zwiększonym ciśnieniem, które uszkadza narząd wzroku. Leczenie w takiej sytuacji polega na podawaniu środków farmakologicznych, które mają za zadanie obniżyć ciśnienie. Optymalny wariant zakłada także pozbycie się źródła podwyższonego ciśnienia. W skrajnym przypadku jaskra może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Innym ze schorzeń, które są także popularne, jest zaćma. Objawia się zmętnieniem soczewki oka. Jej przyczyną może być wada wrodzona, ale także niedobory mikroskładników żywieniowych lub urazy mechaniczne. Leczenie polega na przeprowadzeniu zabiegu i nie ma możliwości leczenia zaćmy farmakologicznie. Nie każdy psi okulista jest jednak to w stanie zrobić, gdyż jest to bardzo specjalistyczny zabieg. Należy jednak pamiętać, że zaćma objawiająca się mleczną soczewką może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia wzroku.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie