Jak dbać o szczeniaka? Opieka i wychowanie!

Posiadanie jakiegokolwiek zwierzęcia, wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Oczywiście niektóre z nich mogą wymagać opieki w mniejszym zakresie, inne natomiast w większym. Najpopularniejszymi zwierzętami w polskich domach są koty oraz psy. Urokliwy szczeniak może okazać się sporą radością w domu i przyjacielem dla wszystkich członków rodziny. Jednak opieka nad nim jest dość wymagająca, należy także poświęcać mu odpowiednią ilość czasu oraz zainwestować w rzeczy, które są mu niezbędne do odpowiedniego bytowania. Szczenię musi mieć także odpowiedzialnego opiekuna, dlatego jego właścicielem nie może być chociażby dziecko. Opiekę powinna nad nim sprawować osoba dorosła, mogąca otoczyć go troską.

Jakie czynności wchodzą w skład opieki nad szczeniakiem?

Jak dbać o szczeniaka? To pytanie niestety zadaje sobie zbyt mała liczba osób, która faktycznie decyduje się na jego posiadanie. Szczeniak podobnie jak dziecko, wymaga odpowiedniej opieki. Przede wszystkim istotne jest odseparowanie go od matki w odpowiednim momencie, aby jego rozwój był na dogodnym etapie. Wygodniejsza sytuacja jest wtedy, gdy szczeniak rozwija się wraz z matką cały czas. Jeśli zwierzak ma pochodzić z zakupu, najlepiej wybierać sprawdzone hodowle bądź też schroniska, gdzie można zapoznać się od razu z jego stanem zdrowia.

Opieka nad szczeniakiem obejmuje również wizyty weterynaryjne. Powinny się one odbywać regularnie, a zatem są to tzw. wizyty kontrolne. Jeśli pojawiają się jakieś niepokojące sygnały, zwierzak powinien od razu być zabierany do specjalisty, bardzo pomocne w tej kwestii okażą się transportery dla psów.

Każdy pies musi mieć zapewnione także spacery. Ich długość powinna być uzależniona od tego, z jaką rasą mamy do czynienia. W domu natomiast powinien mieć stały dostęp do wody oraz karmy, która najlepiej by składała się jedynie z czystego mięsa, z nielicznymi dodatkami. Powinna być to także karma kierowana do szczeniaków, które potrzebują innych wartości odżywczych do rozwoju, niż psy dorosłe.

Jakie akcesoria należy zakupić szczeniakowi?

Karmy dla szczeniąt oraz miski dla psów to podstawa, w którą inwestuje praktycznie każda osoba. Kolejną ważną rzeczą są natomiast transportery dla psów, w których można przewozić swojego pupila swobodnie do weterynarza. Taki transporter ułatwia przewożenie go w sposób bezpieczny dla wszystkich osób, które znajdują się w samochodzie. Jeśli bowiem pies boi się podróży, wówczas jego zachowanie mogłoby stać się irracjonalne.

Oczywiście każdy szczeniak potrzebuje również zabawek. Młode psy są niesforne dlatego lepiej zapewnić im coś co będzie tylko ich, nim zaczną się interesować przykładowo naszymi kapciami. Mogą być to jakieś piłeczki, gumowe gości będące niejako gryzakami, pluszaki. Szczenięta, które zostają same w domu początkowo mogą mieć z tym spory problem. Warto zatem kupić im także zabawki z ukrytymi smakołykami. Im dłużej będą one zajęte, tym mniej szkód ostatecznie będą w stanie wyrządzić.

Gdzie można nabyć wszystkie niezbędne rzeczy dla szczeniaka?

Rzeczy takie jak miski dla psów, karmy czy też zabawki najlepiej jest zakupić za pośrednictwem internetu, a konkretnie na Ceneo.pl. Portal działa na zasadzie porównywarki, ukazując potencjalnym klientom wiele ofert dotyczących tych samych produktów, w jednym miejscu. Oferty te oczywiście pochodzą z różnych sklepów. Ich porównanie ukazuje gdzie cena jest najkorzystniejsza bądź też gdzie można liczyć na najtańszą wysyłkę. Ceneo.pl umożliwia na swojej stronie także pisanie opinii. Dzięki temu można zapoznać się z pochwałami czy też ewentualnymi uwagami, dotyczącymi różnorodnych produktów, chociażby tych dla szczeniąt.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.