Każdemu właścicielowi zależy na tym, aby jego pies miał się dobrze i świetnie się prezentował. Zazwyczaj na wygląd okrywy włosowej oraz skóry wpływa w dużej mierze jedzenie, jednakże to nie jedyny aspekt, który decyduje o tym, jaki jest wygląd czworonoga. Bardzo istotne są bowiem równie dobrze dobrane kosmetyki pielęgnacyjne oraz akcesoria, dzięki którym regularne kąpiele i dbanie o sierść stają się o wiele prostsze.
Wiele zabiegów pielęgnacyjnych właściciel jest w stanie wykonać we własnym domu, bez konieczności inwestowania w wizytę u specjalisty. Wystarczy umiejętnie dobrać wszystkie narzędzia oraz odżywkę i szampon dla psa, aby sprawić, że zwierzę będzie prezentowało się pięknie i zdrowo, a skóra i sierść będą w doskonałej kondycji.
Nie istnieje żadna rasa psów, która w przypadku zdrowego osobnika wymagałaby sama z siebie codziennych kąpieli. Z tego powodu podstawą pielęgnacji powinno być codzienne czesanie. W takim przypadku należy dobrać szczotkę do rodzaju sierści; w przypadku podszerstka sprawdza się stosowanie m.in. furminatorów, które usuwają nadmiar tej warstwy sierści. U psów długowłosych można co jakiś czas wykorzystywać suche szampony dla psów, które ułatwiają rozczesywanie i odświeżają najbardziej narażone na zabrudzenia miejsca. Zapobiegnie to konieczności zbyt częstego kąpania czworonoga. U psów krótkowłosych i gładkowłosych czesanie wystarczy przeprowadzić do dwóch razy w tygodniu, częściej w okresie intensywnego linienia. Psy długowłose dobrze jest czesać codziennie, aby zapobiegać tworzeniu się kołtunów. Psy o szorstkiej szacie warto regularnie trymować, co zapobiega wypadaniu sierści.
Mitem jest to, że kąpieli psów należy unikać. Warto jednak dobierać odpowiednie szampony dla psów oraz odżywki, które będą korzystnie wpływały na zdrowie sierści oraz skóry. Podstawowym kryterium jest dobór szamponu o konkretnych właściwościach i działaniu. Dla psów długowłosych dobrze jest wybrać szampon wspomagający rozczesywanie oraz zapobiegający tworzeniu się kołtunów i plątaniu sierści. Szampony dla psów o konkretnym kolorze sierści powinny wspierać jego intensywność, z tego powodu dla psów białych stosuje się zwykle rumianek oraz aloes, zaś w szamponach dla psów czarnych obecny jest m.in. wyciąg z kasztanowca. Zdrowego, dorosłego psa można kąpać w każdym psim szamponie, którego właściwości są dla niego odpowiednie, jednakże w przypadku szczeniąt należy wybierać preparaty o delikatniejszym działaniu. Z ofertą dostępnych na rynku psich szamponów można zapoznać się np. tu: http://www.keko.pl/pol_m_Psy_Pielegnacja-i-higiena_Szampony-dla-psow-373.html.
Psy długowłose należy regularnie strzyc, zwłaszcza w przypadku sierści, która strukturą przypomina ludzki włos – rośnie ona bowiem stale. Psy szorstkowłose, jak zostało wspomniane, dobrze jest regularnie trymować, czyli usuwać palcami bądź specjalną szczotką nadmiar sierści, co zapobiega intensywnemu linieniu. Po zastosowaniu szamponów dla psów długowłosych można pokusić się również o użycie odżywki, która wzmocni działanie szamponu. Jeśli nie chcemy psa kąpać, a jest on ubrudzony tylko w konkretnym miejscu, warto zastosować suchy szampon; w przypadku trudnych do rozczesania kołtunów (np. po wczepieniu się w sierść rzepa) należy przed czesaniem spryskać miejsce preparatem ułatwiającym rozczesywanie.
Artykuł sponsorowany