Uszy psa są bardzo wrażliwe i podatne na infekcje. Z tego powodu należy szczególnie o nie dbać. Budowa uszu psa nieco różni się od uszu ludzkich i ich prawidłowe czyszczenie wymaga znajomości anatomii ucha psa i nieco praktyki. Dowiedz się jakich preparatów należy używać, by wyczyścić psu uszy i jak zrobić to właściwie.
Specyficzna budowa psiego ucha (kanał słuchowy jest skierowany w dół, a następnie zakręca pod kątem 90 stopni kończąc się bębenkiem) sprawia, że w kanale słuchowym może gromadzić się woskowina. Należy ją usuwać by nie doprowadzić do infekcji w postaci zapalenia ucha bakteryjnego lub grzybiczego. Jest to szczególnie ważne u psów z opadającymi uszami luz z wąskim kanałem słuchowym. Jeśli zauważysz, że twój pupil potrząsa głową, drapie się w okolicy uszu, lub są one zaczerwienione, skontaktuj się z weterynarzem, bo te objawy mogą świadczyć o zapalenia ucha.
Uszy psa trzeba regularnie oglądać i sprawdzać czy nie ma w nich woskowiny lub ropnej wydzieliny. Uszu psa nie powinno czyścić się zbyt często, by ich nie podrażniać. Ten zabieg pielęgnacyjny wykonuje się, gdy pojawią się widoczne zanieczyszczenia, woskowina w środku lub drożdżowy zapach. Są to oznaki, których nie należy bagatelizować, ponieważ stan uszu może się szybko pogorszyć, a wtedy ich wyczyszczenie będzie dla psa mało komfortowe. Uszy warto sprawdzać po kąpieli, w trakcie czesania lub po prostu pamiętać o tym 1-2 razy w tygodniu.
Do czyszczenia uszu psa nie należy używać patyczków kosmetycznych, środków na bazie spirytusu, wody utlenionej lub preparatów do czyszczenia uszu dla ludzi. Bezpieczne będą specjalne kosmetyki do pielęgnacji uszu psa - do płukania, przemywania. Nie powodują one podrażnień ani nie uszkodzą kanału słuchowego. Do wyczyszczenia uszu czworonoga przydadzą się waciki, ręcznik, chusteczki lub gaza i specjalistyczne preparaty do płukania uszu, które możesz kupić w dobrym sklepie zoologicznym.
Przystępując do czyszczenia uszu swojego pupila, przygotuj wcześniej wszystkie niezbędne rzeczy, by sama pielęgnacja przebiegła szybko i sprawnie, bez niepotrzebnego stresu dla psa. Wybierz miejsce w którym pies czuje się bezpiecznie i jest spokojny, zabezpiecz je ręcznikami, ponieważ zwierzę potrząsając głową i uszami może pobrudzić otoczenie i ciebie. Aby pies był spokojny podczas czyszczenia, można zachęcić go przysmakami. Jeśli twój podopieczny nie jest przyzwyczajony do czyszczenia uszu, wykonaj zabieg najpierw na jednym uchu, a na drugim jakiś czas później. Dobrze jest mieć kogoś do pomocy, kto przytrzyma głowę psa w trakcie czyszczenia. Płyn do czyszczenia uszu nie powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Przytrzymując elastyczną część ucha, należy wlać do jego wnętrza preparat do czyszczenia w takiej ilości w jakiej zaleca producent. Płyny do płukania uszu posiadają wygodne w użyciu aplikatory, które możesz bez obaw włożyć do ucha. Ucho należy uciskać i masować zgodnie z zaleceniami w instrukcji. Pozwól psu wytrzepać płyn wraz z zanieczyszczeniami z ucha, następnie obejrzyj je i wytrzyj do sucha ręcznikiem lub chusteczkami.
Zaniedbanie higieny uszu u psa - jej brak lub rzadkie czyszczenie uszu może prowadzić do pojawiania się infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Czyszczenie uszu w niewłaściwy sposób również przyniesie więcej problemów niż korzyści - używanie patyczków kosmetycznych może doprowadzić do zaczopowania ucha woskowiną, uszkodzeniem lub podrażnieniem kanału słuchowego, a nawet pozostawieniem w uchu kawałka patyczka lub wacika (wymaga wizyty u weterynarza). Stosowanie środków na bazie alkoholu, wody utlenionej lub preparatów dla ludzi może powodować zaczerwienienia skóry.
Wszystkie tego typu infekcje oraz ciało obce w uchu psa wymagają jak najszybszej reakcji i konsultacji z lekarzem w celu usunięcia ciała obcego i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Artykuł partnera