Higiena uszu psa - jak i czym czyścić psu uszy

Uszy psa są bardzo wrażliwe i podatne na infekcje. Z tego powodu należy szczególnie o nie dbać. Budowa uszu psa nieco różni się od uszu ludzkich i ich prawidłowe czyszczenie wymaga znajomości anatomii ucha psa i nieco praktyki. Dowiedz się jakich preparatów należy używać, by wyczyścić psu uszy i jak zrobić to właściwie.

Specyficzna budowa psiego ucha (kanał słuchowy jest skierowany w dół, a następnie zakręca pod kątem 90 stopni kończąc się bębenkiem) sprawia, że w kanale słuchowym może gromadzić się woskowina. Należy ją usuwać by nie doprowadzić do infekcji w postaci zapalenia ucha bakteryjnego lub grzybiczego. Jest to szczególnie ważne u psów z opadającymi uszami luz z wąskim kanałem słuchowym. Jeśli zauważysz, że twój pupil potrząsa głową, drapie się w okolicy uszu, lub są one zaczerwienione, skontaktuj się z weterynarzem, bo te objawy mogą świadczyć o zapalenia ucha.

Jak często czyścić uszy psa

Uszy psa trzeba regularnie oglądać i sprawdzać czy nie ma w nich woskowiny lub ropnej wydzieliny. Uszu psa nie powinno czyścić się zbyt często, by ich nie podrażniać. Ten zabieg pielęgnacyjny wykonuje się, gdy pojawią się widoczne zanieczyszczenia, woskowina w środku lub drożdżowy zapach. Są to oznaki, których nie należy bagatelizować, ponieważ stan uszu może się szybko pogorszyć, a wtedy ich wyczyszczenie będzie dla psa mało komfortowe. Uszy warto sprawdzać po kąpieli, w trakcie czesania lub po prostu pamiętać o tym 1-2 razy w tygodniu. 

Czym czyścić uszy psa

Do czyszczenia uszu psa nie należy używać patyczków kosmetycznych, środków na bazie spirytusu, wody utlenionej lub preparatów do czyszczenia uszu dla ludzi. Bezpieczne będą specjalne kosmetyki do pielęgnacji uszu psa - do płukania, przemywania. Nie powodują one podrażnień ani nie uszkodzą kanału słuchowego. Do wyczyszczenia uszu czworonoga przydadzą się waciki, ręcznik, chusteczki lub gaza i specjalistyczne preparaty do płukania uszu, które możesz kupić w dobrym sklepie zoologicznym.

Jak czyścić uszy psa

Przystępując do czyszczenia uszu swojego pupila, przygotuj wcześniej wszystkie niezbędne rzeczy, by sama pielęgnacja przebiegła szybko i sprawnie, bez niepotrzebnego stresu dla psa. Wybierz miejsce w którym pies czuje się bezpiecznie i jest spokojny, zabezpiecz je ręcznikami, ponieważ zwierzę potrząsając głową i uszami może pobrudzić otoczenie i ciebie. Aby pies był spokojny podczas czyszczenia, można zachęcić go przysmakami. Jeśli twój podopieczny nie jest przyzwyczajony do czyszczenia uszu, wykonaj zabieg najpierw na jednym uchu, a na drugim jakiś czas później. Dobrze jest mieć kogoś do pomocy, kto przytrzyma głowę psa w trakcie czyszczenia. Płyn do czyszczenia uszu nie powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Przytrzymując elastyczną część ucha, należy wlać do jego wnętrza preparat do czyszczenia w takiej ilości w jakiej zaleca producent. Płyny do płukania uszu posiadają wygodne w użyciu aplikatory, które możesz bez obaw włożyć do ucha. Ucho należy uciskać i masować zgodnie z zaleceniami w instrukcji. Pozwól psu wytrzepać płyn wraz z zanieczyszczeniami z ucha, następnie obejrzyj je i wytrzyj do sucha ręcznikiem lub chusteczkami. 

Do czego prowadzi nieodpowiednia higiena uszu u psa

Zaniedbanie higieny uszu u psa - jej brak lub rzadkie czyszczenie uszu może prowadzić do pojawiania się infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Czyszczenie uszu w niewłaściwy sposób również przyniesie więcej problemów niż korzyści - używanie patyczków kosmetycznych może doprowadzić do zaczopowania ucha woskowiną, uszkodzeniem lub podrażnieniem kanału słuchowego, a nawet pozostawieniem w uchu kawałka patyczka lub wacika (wymaga wizyty u weterynarza). Stosowanie środków na bazie alkoholu, wody utlenionej lub preparatów dla ludzi może powodować zaczerwienienia skóry. 

Nieodpowiednia higiena uszu psa lub jej brak przyczynia się do powstawania chorób ucha

  • zapalenie ucha zewnętrznego
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie ucha wewnętrznego
  • alergie
  • krwiak ucha

Wszystkie tego typu infekcje oraz ciało obce w uchu psa wymagają jak najszybszej reakcji i konsultacji z lekarzem w celu usunięcia ciała obcego i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie