Gryzaki naturalne czy sztuczne? Zalety i wady produktów dla psów

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój psiak z takim impetem rozszarpuje Twoje skórzane buty? Bo naturalna skóra jest najlepsza! Jednak zamiast kolejnej par butów za kilkaset złotych lepiej zafundować mu gryzaki naturalne.

Po co psom gryzaki?

Po pierwsze gryzaki dla psów odgrywają istotną rolę w higienie jamy ustnej psiaków. I chociaż coraz częściej właściciele psów myją zęby swoim czworonożnym przyjaciołom, to zalegający kamień nazębny nadal jest główną przyczyną zapaleń psiego uzębienia. Gryzaki naturalne o odpowiedniej twardości pozwolą skutecznie redukować ilość kamienia, co pozytywnie wpłynie na kondycję uzębienia psa.

Innym powodem, dla którego warto zakupić gryzak, jest przede wszystkim odwrócenie uwagi psa od prywatnych rzeczy właściciela. Młody szczeniak, który poszukuje nie tylko ciekawej zabawki, ale również chce ulżyć swojemu uzębieniu, często wykorzystuje w tym celu obuwie właściciela czy elementy wyposażenia jego mieszkania. Ogryzanie odzieży, dywanu czy krzesła nie tylko narazi właściciela czworonoga na dodatkowe wydatki, ale również może stwarzać poważne zagrożenie dla życia pupila. Nawet nie chcemy sobie wyobrażać, jak mogłoby się zakończyć zadławienie fragmentem sznurówki.

Gryzaki naturalne – to, co psy lubią najbardziej!

Ucho wieprzowe, świńska nóżka czy drobiowa lotka - to tylko niektóre przykłady naturalnych gryzaków dla psów. Patrząc na samą ich nazwę, staje się jasne, dlaczego psiaki chętnie się nimi zainteresują. Nic przecież, nie smakuje psu bardziej niż mięso! Każdy, stojąc przed wyborem produktu naturalnego i syntetycznego, sięga z reguły po pierwszy wariant. Gryzaki naturalne na pewno będą o wiele smaczniejsze dla Twojego psa niż ich gumowe odpowiedniki. Poza tym pies bawiący się takim gryzakiem, może spokojnie go skonsumować. Zróżnicowana oferta tego rodzaju gadżetów dla czworonogów pozwala dobrać produkt do indywidualnych wymagań jego przyszłego użytkownika. W samej ofercie firmy PETMEX dostępnych jest 12 rodzajów gryzaków pochodzenia wieprzowego. Oprócz nich producent oferuje również gryzaki drobiowe czy wołowe.

Gryzaki dla psów dostosowane do wagi pupila

Poszukując właściwego wariantu gryzaka, należy dokładnie zastanowić się nad potrzebami pupila. Gryzaki dla psów, spełnią swoją rolę tylko wtedy, kiedy będą właściwie dobrane. Zbyt małe mogą stwarzać ryzyko zadławienia się przez dużego psa. Z drugiej strony zbyt dużej zabawce może nie podołać mały york czy pekińczyk. Dlatego labradora powinno się częstować chociażby uszami wieprzowymi w rozmiarze xxl czy gryzakami pochodzenia wołowego o większych rozmiarach. Niewielkie pieski ucieszą za to drobiowe łapki czy lotki, które oprócz dobrego smaku dostarczą również wiele zabawy.

Gryzaki dla szczeniaków…

Dla szczeniaków najlepsze będą te gryzaki dla psów, które będą zawierały wapń. Ten wariant produktu wyróżnia się białym kolorem. Produktami z wapniem będą z pewnością drobiowe łapki czy wieprzowe uszy i ogony. Te gryzaki naturalne spodobają się nie tylko młodym psiakom, ale również ich właścicielom. A to dlatego, że mimo białego koloru, nie brudzą i nie pozostawiają żadnych śladów na podłodze czy dywanie.

…i starszych psów

Gryzaki dla psów to propozycja nie tylko dla młodych pupili, które muszą się wyszaleć. Odpowiednio dobrany gryzak zainteresuje również starszego psa. Jednak w przypadku zaawansowanego wieku czworonoga lub jego zbyt dużej wagi, należy serwować gryzaki naturalne z odpowiednią rezerwą. Fakt, że są one pochodzenia zwierzęcego, zwiększa ich kaloryczność. Dlatego wybierając gryzak, warto zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu. Do mniej kalorycznych propozycji należą m.in. drobiowe części pozbawione skóry, płuca czy serca.

Wieprzowe gryzaki naturalne nie dla wszystkich psów

Jeśli Twój pies jest alergikiem, przed zakupem naturalnego gryzaka warto skonsultować się z weterynarzem. Niektóre produkty mogą zawierać substancje, które będą stanowiły zagrożenie dla czworonoga. Sam niezbyt znasz się na składzie gryzaków, dlatego na temat naturalnych gryzaków dla Twojego psa lepiej porozmawiać ze specjalistą.

Aby zwiększyć apetyt

Naturalne gryzaki mogą być też pomocne w przypadku psów, które niechętnie jedzą. Zabawa wołowym żwaczem może pozytywnie wpłynąć na pobudzenie apetytu czworonoga. Jednak w tym przypadku, przestrzegamy właścicieli pupili przed specyficznym zapachem wydzielanym przez gryzaki dla psów pochodzenia wołowego. Dlatego, aby korzystanie z nich było przyjemne zarówno dla psiaka, jak też jego opiekuna, dobrze jest je podawać podczas spaceru lub na tarasie.

Sprawdzaj skład i źródło gryzaków

Aby mieć pewność, że podajesz swojemu małemu przyjacielowi bezpieczne gryzaki naturalne, sprawdź ich skład. Ponadto kupuj je jedynie ze sprawdzonego źródła. Chociaż wieprzowe uszy czy kurze łapki są zasuszone, to w przypadku złego przechowywania mogą się zepsuć. Dlatego warto zaopatrywać się w gryzaki dla psów jak najwyższej jakości.

A może sztuczne gryzaki?

Dostępne na rynku sztuczne gryzaki dla psów także nie są złe. I chociaż najczęściej są wykonane z gumy, to w większości są bezpieczne dla czworonożnych rozrabiaków. Część z nich jest aromatyzowana, jednak gumowa zabawka nie będzie tak smaczna jak jej naturalny odpowiednik. Ciekawy wariantem jest gumowy gryzak, do którego środka można włożyć smakołyk. Próby jego wydobycia będą dla psiaka wciągającą zabawą. Jeśli jednak sztuczny gryzak ma postać jedynie gumowej kości, a właściciel psa nie ma zbytnio czasu, aby się z nim - nią bawić, to taka zabawka szybko znudzi się psu. Naturalne gryzaki z pewnością zainteresują pupila na dłużej i dostarczą przy tym przyjemnych doznań smakowych. Co zatem wybierzesz: gumową kość czy suszoną, kurzą łapkę?

 

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie