Gekony orzęsione to jedne z najbardziej polecanych jaszczurek dla początkujących. Wiele osób rozpoczyna właśnie z nimi swoją przygodę. Czym to jest spowodowane i dlaczego tak chętnie gekon jest wybierany do hodowli? Odpowiedzi jest sporo, ale zacznijmy od samego początku.
Gekony orzęsione to jedne z najbardziej polecanych jaszczurek dla początkujących. Wiele osób rozpoczyna właśnie z nimi swoją przygodę. Czym to jest spowodowane i dlaczego tak chętnie gekon jest wybierany do hodowli? Odpowiedzi jest sporo, ale zacznijmy od samego początku.
Wiele lat temu, a dokładnie w 1994 roku gekony orzęsione uznawane były za gatunek wymarły. Okazało się jednak, że w tym samym roku jeszcze zostały schwytane do niewoli. Pierwsze osobniki zaaklimatyzowały się, dając rok później piękne i zdrowe młode. Tym samym jaszczurka ta jest teraz często widywana w hodowlach.
Gekony orzęsione uznawane są za jaszczurki stworzone dla osób początkujących w terrarystyce. Trudność ich hodowli jest znikoma, dlatego łatwo każdy nawet mało oczytany człowiek zapewni jej odpowiednie warunki do życia. Jest to gatunek nocny, czyli w dzień śpi, a w nocy buszuje po terrarium. Temperatury hodowli powinny się wahać w granicach 20-25 stopni Celsjusza. Właśnie takie temperatury panują zazwyczaj w naszych domach. To jest jeden z powodów dla których gekony uznawane są za łatwe w hodowli. W terrarium dla gekona orzęsionego zazwyczaj jest szklane z wentylacją góra dół. Warto jednak tutaj zwrócić uwagę, że wielu hodowców decyduje się na terraria siatkowe. W dzień jaszczurce tej wystarczy światła tyle ile mamy w pokoju przy odsłoniętym oknem. W nocy zaś możemy zamontować żarówki nocne do terrarium. Jako wyposażenie domu gekona orzęsionego warto zamontować tuby korkowe. Sprawdzają się idealnie jako kryjówki w których gekony zasypiają i kryją się czekając do wieczora. Dodatkowym elementem wyposażenia terrarium u gekonów orzęsionych są liany, patyki i bambusy. Zwiększają one powierzchnię po której jaszczurka się wspina. W terrarium gekonów orzęsionych nie powinno zabraknąć roślinności. Za idealną uważa się rośliny sztuczne. Gatunek ten lubi skakać i tym samym łatwo niszczy rośliny żywe. Na spód terrarium wysypać możemy podłoże, które nada dodatkowego efektu całemu zbiornikowi.
Najlepszym miejscem do zakupów wyposażenia terrarium i samego zbiornika będzie sklep terrarystyczny. Wybierając go sprawdź czy faktycznie posiada wszystko to co potrzebujesz dla gekona orzęsionego. Prócz zaoszczędzenia pieniędzy na wysyłce, zawsze otrzymasz od razu wszystko naraz. To pozwoli Ci od razu po odbiorze paczki przygotować terrarium bez oczekiwania na kolejne zamówienia.
Hodowla gekonów orzęsionych przekazując zwierzaka powinna poinformować kupującego o wielu rzeczach. Pierwszą z nich jest odmiana barwna. Gekony orzęsione występują w różnych barwach. To one wpływają na ich cenę. Ile gekon orzęsiony kosztuje? Wszystko tak naprawdę rozchodzi się o tą odmianę barwną. Najtańsze osobniki kosztować mogą około 200-300 zł, najdroższe z kolei nawet kilkaset tysięcy złotych. Na rynku polskim gekony orzęsione spotkamy w cenach od 200 do 10 000 zł.
Na cenę realny wpływ ma również płeć zwierzaka. Najbardziej pożądanymi z uwagi na fakt prostoty rozmnażania gekonów orzęsionych jest samica. Hodowcy gekonów orzęsionych jednak zazwyczaj sprzedają jaszczurki jako niesprecyzowaną płeć. Zweryfikować ją dopiero można jeśli zwierzak waży około 12 gram. Łatwiej jest sprzedać płeć niesprecyzowaną niż samca, dlatego zakup gekona orzęsionego warto najpierw przemyśleć. Może w przyszłości będziesz chciał je rozmnażać.
Samica gekona orzęsionego po osiągnięciu 1-1,5 roku życia może już składać jaja. Zazwyczaj w jednym zniosie pojawią się 2 sztuki. W ciągu jednego sezonu złoży nawet kilkanaście jaj. To wpływa na fakt, że jaszczurki te są bardzo łatwo dostępne na rynku. Jeśli szukasz zwierzaka, przemyśl jednak najpierw przygotowanie odpowiednich warunków do życia. Bez nich nawet tak prosta w utrzymaniu jaszczurka może sprawić Tobie problemy. Na zwierzaka decydujemy się wyłącznie w momencie posiadania dla niego domu!
Artykuł partnera