Gdzie wykorzystać siatkę hodowlaną?

Siatka hodowlana to rodzaj siatki zgrzewanej, który znajduje szerokie zastosowanie w rolnictwie opierającym się zarówno na hodowli, jak i uprawach. Czym powinna się charakteryzować? Jak powstaje i gdzie jest stosowana? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak powstaje siatka hodowlana?

Jak wspomniano we wstępie siatka hodowlana to siatka zgrzewana, która projektowana jest w taki sposób, by umożliwić odgrodzenie przestrzeni dla zwierząt hodowlanych, która będzie dla nich bezpieczna oraz uniemożliwi im wydostanie się na zewnątrz. W jaki sposób wytwarzana jest siatka hodowlana zgrzewana? Powstaje w taki sam sposób jak sitaka ogrodzeniowa zgrzewana, czyli poszczególne druty są ze sobą zgrzewane w miejscu krzyżowania się. Cały proces przebiega automatycznie, dzięki zastosowaniu specjalistycznych maszyn. Zgrzanie drutów powoduje, że przęsło jest o wiele bardziej wytrzymałe i sztywne niż w przypadku siatki plecionej. Co więcej siatka stalowa zgrzewana podlega również procesowi powlekania, co ma na celu jej dodatkowe zabezpieczenie zarówno przed korozją, jak i warunkami atmosferycznymi. W pierwszej kolejności nakładana jest warstwa ocynku, a następnie następuje malowanie proszkowe, które nie tylko zabezpiecza siatkę, ale nadaje jej również określony kolor.

Czym powinna charakteryzować się siatka hodowlana?

Siatka hodowlana wykorzystywana jest najczęściej do stworzenia zagrody dla zwierząt lub ptaków. W związku z tym powinna charakteryzować się trwałością, co uniemożliwi wydostanie się zwierząt z zagrody. Jest to możliwe dzięki wysokiej jakości zgrzewaniu, które powoduje, że siatka jest sztywna, a jej uszkodzenie jest niemożliwe bez użycia narzędzi. Bardzo istotne są również słupki do siatki zgrzewanej, które muszą być na tyle solidne, by uniemożliwić uszkodzenie ogrodzenia przez zwierzęta. W przypadku mniejszych zwierząt (np. królików) lub ptaków ważne jest również odpowiednie dobranie wielkości oczek, co uniemożliwi im wydostanie się na zewnątrz. Siatka hodowlana powinna być również bezpieczna, co oznacza, że nie powinny z niej wystawać żadne ostre elementy, co mogłoby narazić zwierzęta na zranienie. W związku z tym siatka hodowlana posiada zazwyczaj drut obwodowy, który sprawia, że całość jest zamknięta. 

Warto również zaznaczyć, że w przypadku siatki hodowlanej wymagana jest nie tylko odporność na działania zwierząt, ale również warunki atmosferyczne. Dlatego najczęściej siatka nierdzewna zgrzewana poddawana jest powlekaniu warstwą PVC, co ma na celu zabezpieczenie przed niskimi i wysokimi temperaturami oraz promieniami słońca.

Gdzie wykorzystać siatkę hodowlaną?

Siatka hodowlana wykorzystywana jest najczęściej do budowy klatek dla zwierząt, czy specjalnych zagród. Ogrodzenia z siatki zgrzewanej powstają również w celu zabezpieczenia upraw przed dzikimi zwierzętami, czy podeptaniem przez ludzi. Siatka zgrzewana ocynkowana znajduje zastosowanie również jako zabezpieczenie rabat i kwiatów przed własnym psem, który mógłby je zniszczyć. Co więcej, można ją wykorzystać również do stworzenia dekoracji, czy ogrodowych ozdób, np. doniczek lub koszy. 

Siatka hodowlana to produkt o szerokim zastosowaniu, które nie ogranicza się jedynie do budowy zagród i klatek dla zwierząt. Dzięki swoim zaletom może być wykorzystywana praktycznie wszędzie, a ograniczenie stanowi jedynie ludzka wyobraźnia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.