Gadżety odblaskowe dla zwierząt – czy warto w nie inwestować?

Dlaczego tak często zapominamy o bezpieczeństwie naszych czworonożnych przyjaciół? Może podświadomie wierzymy, że ostrzejsze niż nasze zwierzęce zmysły, oraz ich szybkość i zwinność, uchronią je przed wypadkiem? A może po prostu odruchowo uważamy, że wypadki komunikacyjne to domena ludzi? Tymczasem statystyki są nieubłagane: zwierzęta są ofiarami takich właśnie wypadków równie często, jak ludzie. Podpowiadamy więc, jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt na dworze.

Bezpieczeństwo psa podczas spaceru

Zapytaliśmy eksperta o bezpieczeństwo psów podczas wieczornych spacerów.

Warto pamiętać o tym, że nawet największy pies jest znacząco niższy od najmniejszego dziecka, jakie kierowca spodziewa się zobaczyć na poboczu drogi. Wzrok kierowcy odruchowo szuka poruszających się obiektów na wysokości od stu dwudziestu centymetrów w górę. Ze względu na to pies zostanie dostrzeżony przez osoby w samochodzie znacznie później niż człowiek. Dlatego też warto zadbać o to, by zwierzę było lepiej widoczne – dzięki temu szybciej przyciągnie wzrok kierowcy – tłumaczy ekspert ze sklepu kamizelkiodblaskowe.com.pl.

Gadżety odblaskowe dla zwierząt to przede wszystkim obroże i chusty do zawiązania pod szyją oraz obroże LED. Oczywiście istnieją też ubranka z odblaskowymi elementami, te jednak noszone są z reguły tylko zimą. Warto, by odblask był umieszczony na elemencie, który pies zawsze ma na sobie, wtedy bowiem będziemy mieli pewność, że o nim nie zapomnimy. Dlatego wszelkie ubranka i dodatkowe szelki są oczywiście znakomitym dodatkiem zwiększającym widoczność czworonoga, ale nie powinny stanowić podstawy jego bezpieczeństwa. Popularnością cieszą się także odblaski w formie zawieszek na obroże, które mają mniejszą powierzchnię, niż sama obroża, ale są za to dobrze widoczne od przodu. Taka zawieszka może dodatkowo zawierać na przykład imię psa i telefon do właściciela. Osoby, które często biegają ze swoimi psami po zmroku, mogą także zainwestować w smycze z odblaskowymi elementami.

Odblaski dla zwierząt – nie tylko na drodze, nie tylko po zmroku

Właściciele psów, które szczególnie lubią biegać, często wybierają się z nimi na długie spacery poza teren zabudowany. W tych okolicznościach łatwo stracić psa z oczu.

Umaszczenie psa to naturalny kamuflaż – tłumaczy ekspert ze sklepu ze sklepu kamizelkiodblaskowe.com.pl. – Bardzo łatwo stracić go z oczu na tle wysokiej trawy lub krzewów czy między drzewami. W tych okolicznościach szczególnie dobrze sprawdzają się obroże lub zawieszki z lampkami LED, które pozwolą dostrzec psa nawet w największym gąszczu. Takie zawieszki widoczne są nawet w popołudniowym świetle lub porannej szarzyźnie.

Odblaski dla zwierząt – nie tylko dla psów!

Choć stanowczo zniechęcamy właścicieli kotów do wypuszczania ich w terenie zabudowanym bez nadzoru, te zwierzaki, które wychodzą, możemy wyposażyć w obroże lub inne odblaskowe gadżety, które sprawią, że będą one lepiej widoczne na drodze. Może to uchronić je przed potrąceniem i śmiercią w męczarniach!

Coraz większą popularnością cieszy się zwyczaj wyprowadzania kotów – lub innych zwierząt, takich jak choćby fretki – na spacery w szelkach. Przez wzgląd na to, że są to stworzenia o niezwykłej zwinności, zawieszka ledowa na obroży może znacząco ułatwić poszukiwanie zwierzaka, który się wymknął spod naszego nadzoru.

Pamiętajmy, że biorąc pod opiekę zwierzę, przyjmujemy je do swojej rodziny. Popularna opinia, że zwierzęta, dzięki wyczulonym zmysłom, instynktowi i zwinności, potrafią same zadbać o swoje bezpieczeństwo, jest z gruntu fałszywa, człowiek przekształcił bowiem środowisko naturalne w takim stopniu, że teraz to na nim ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo jego zwierzęcych towarzyszy. Dlatego też odpowiedź na pytanie zawarte w tytule artykułu brzmi jednoznacznie: Tak, nie tylko warto, ale trzeba zainwestować w odblaski chroniące życie każdego zwierzaka, który choć część swego czasu spędza na zewnątrz.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.