Epidemię nadwagi psów i kotów można opanować

Konieczność kontrolowania wagi ciała dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych. Zwierzęta cierpią z powodu otyłości w tym samym stopniu, co ludzie, zwłaszcza na późniejszym etapie życia. Dane z ubiegłych lat, wskazujące, że nadwaga lub otyłość dotykają około 50% psów, dowodzą, jak istotny jest to problem. Aby przedyskutować go w gronie eksperckim, Hill’s Pet Nutrition, lider w dziedzinie żywienia małych zwierząt, zorganizaował 28 lutego br. w Londynie europejską konferencję poświęconą kontroli wagi ciała. Hill’s European Weight Management Conference, której towarzyszyć będzie również konferencja prasowa, gościć będzie przedstawicieli różnych środowisk zaangażowanych w zwalczanie nadwagi i otyłości u zwierząt. Udział wezmą zarówno eksperci akademiccy, jak i właściciele zwierząt, reprezentanci klinik weterynaryjnych i stowarzyszeń, wystawcy, działacze organizacji na rzecz praw zwierząt, liderzy opinii w branży zoologicznej, dziennikarze z prasy weterynaryjnej i popularnej.


Czołowi europejscy specjaliści w zakresie opieki zdrowotnej, walki z otyłością, schorzeń układu ruchu i dobrostanu zwierząt będą rozmawiać o przyczynach i następstwach problemów z wagą. Celem konferencji jest wymiana opinii, porównanie danych z badań i znalezienie skutecznych sposobów poprawy sytuacji. Markos Kyprianou, Komisarz ds. Zdrowia Unii Europejskiej, omówi ramy prawne przedsięwzięć w dziedzinie opieki zdrowotnej. Mark Evans, Główny Specjalista ds. Weterynaryjnych angielskiego Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA) przedstawi problem otyłości małych zwierząt w ujęciu historycznym. Nick Blayney, Prezes British Veterinary Association (BVA) będzie mówić o strategiach walki z otyłością, opartych na współpracy i przemyślanym planie działań.

Na rozwój badań akademickich nad otyłością u zwierząt wpłynęły w pewnej mierze intensywne badania nad ludzką otyłością. Jak się okazuje, osoby, które same doświadczają problemów z wagą, na ogół nie potrafią też zadbać o prawidłowe żywienie i aktywność fizyczną swoich zwierząt – skazując je na niezdrowy tryb życia.

Przekarmianie i inne złe nawyki żywieniowe, brak ćwiczeń, niska jakość tanich popularnych karm, nadmierna zawartość soli w pokarmie, zaawansowany wiek to tylko niektóre z najczęstszych przyczyn otyłości psów i kotów. I chociaż trudno jest zmienić nawyki żywieniowe, trzeba pamiętać o niebezpieczeństwie wynikającym z otyłości. Problemy z wagą zwiększają ryzyko wystąpienia m.in. cukrzycy, zapalenia kości i stawów, nadciśnienia i chorób serca.

Prof. John Innes, szef założonego przez Hill’s w Liverpoolu Pet Mobility Centre, stwierdza: „Konferencja ma na celu przede wszystkim zachęcić właścicieli zwierząt do włączenia się w programy odchudzania, opracowywane przez ekspertów weterynaryjnych w taki sposób, by walczyć z otyłością najskuteczniejszymi metodami.” Prof. Innes dodaje: „Wielu właścicieli zwierząt nie potrafi przyznać, że ich zwierzę ma nadwagę, a nawet jeśli zaakceptują ten fakt, brakuje im wiedzy wystarczającej do zmierzenia się z tym problemem. Tymczasem, opracowano już skuteczną strategię odchudzania – składa się na nią prawidłowe żywienie i aktywność fizyczna”.

Większość ekspertów sądzi, że zapobieganie nadmiernej wadze ciała to kluczowy element udanej kampanii na rzecz dobrostanu zwierząt domowych. Edukacja dotycząca środków zapobiegawczych pozwoli lepiej zrozumieć podłoże problemów z wagą. Aby zwalczać epidemię otyłości, potrzeba zarówno świadomości właścicieli zwierząt, jak i zbilansowanego żywienia i wzmożonej aktywności fizycznej. Niezbędny jest tu specjalny program odchudzania opracowany przez lekarza weterynarii.

Po prezentacjach Hill’s European Weight Management Conference uczestnicy będą proszeni o wyrażenie swojego zdania (system głosowania elektronicznego) w kontrowersyjnych kwestiach, poruszanych przez prowadzących. Następnie, w trakcie konferencji prasowej zostaną zaprezentowane wyniki elektronicznej sondy.

 

źródło: Hill’s Pet Nutrition

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie