Duże rasy psów - czym karmić owczarka niemieckiego?

Pies jest powszechnie uznawany za najlepszego przyjaciela człowieka, a jak już wiedzą nawet dzieci w przedszkolu - o przyjaciół trzeba dbać. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele osób zastanawia się, jaka karma dla owczarka niemieckiego będzie najlepsza? Zdecydować się na mokrą czy suchą karmę?

  1. Owczarek niemiecki - podstawowe informacje
  2. Jaka karma dla owczarka niemieckiego będzie najlepsza?
  3. Karma dla szczeniaka vs karma dla psa dorosłego
  4. Kiedy konieczna jest suplementacja psiej diety?

Prawidłowo zbilansowana karma sprawi, że pies będzie cieszył się dobrym zdrowiem. Odpowiednie wymagania żywieniowe ma każdy pies owczarek niemiecki nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. Gdy w psim organizmie zaczyna brakować określonych substancji odżywczych, to wprawne oko właściciela szybko to zauważy. Sierść zacznie wypadać, stanie się matowa, a ukochany pupil będzie bardziej ospały i mniej skory do zabawy.

Owczarek niemiecki - podstawowe informacje

Owczarek niemiecki to bez wątpienia pies rasy dużej, co za tym idzie, ma on zapotrzebowanie kaloryczne na dosyć wysokim poziomie. W przypadku, gdy owczarek będzie karmiony karmą przeznaczoną dla ras małych, wówczas mogą pojawić się deficyty substancji odżywczych w jego organizmie. Odpowiednia karma odgrywa niezwykle ważną rolę w przypadku psiego zdrowia. Ma wpływ między innymi na sprawność stawów. Zastanawiając się nad tym, jaka karma dla owczarka niemieckiego będzie najlepsza, warto wziąć pod uwagę między innymi wiek psa, stan jego zdrowia, a także dzienny wskaźnik aktywności fizycznej.

Jaka karma dla owczarka niemieckiego będzie najlepsza?

Dobór karmy dla swojego czworonożnego przyjaciela dobrze jest konsultować z weterynarzem, który po ocenie stanu zdrowia psa wskaże preparaty, które dla konkretnego owczarka niemieckiego okażą się najlepsze. Warto zainwestować nieco więcej w karmę o dużej zawartości mięsa. Karmy dostępne powszechnie w marketach, z dodatkiem zbóż, nie są najlepszym sposobem karmienia psa i mogą powodować nadmierny przyrost wagi. Niektórzy właściciele psów decydują się na karmy weterynaryjne o specjalnym składzie - dostosowanym pod kątem określonych problemów zdrowotnych.

Karma dla szczeniaka vs karma dla psa dorosłego

Kolejna kwestia, która nie może być pominięta przy wyborze karmy, to wiek psa. Inny skład będzie miała karma przeznaczona dla szczeniaków, a inny karma dla psa dorosłego. Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego powinna być bogata w wartościowe składniki odżywcze, do których należą zarówno makroelementy, jak i mikroelementy. Warto czytać etykiety produktów, to na nich producenci karmy mają obowiązek umieścić skład. Szczególny nacisk należy położyć na to, aby wybierać karmę bogatą w składniki będące podstawą prawidłowego rozwoju psiego dziecka. Właściwie dobrana karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego przyczyni się do tego, że maluch będzie zdrowo rósł i nie będzie miał problemu ze stawami czy z kręgosłupem.

Kiedy konieczna jest suplementacja psiej diety?

Jak można sprawdzić, czy psia dieta jest odpowiednio zbilansowana? Przede wszystkim należy obserwować psiaka, czy nie występuje u niego pogorszenie stanu skóry, sierści oraz nagła zmiana samopoczucia. Ważnym elementem diagnostycznym jest także wygląd i konsystencja wydalanego kału. Gdy psia kupa jest wiecznie rozwodniona, może to świadczyć o złym doborze karmy. Od czasu do czasu warto wykonać profilaktyczne badania krwi, z których można dowiedzieć się, czy w organizmie psiaka nie występuje deficyt kluczowych składników odżywczych. Gdy tak się stanie, wówczas weterynarz może zalecić prócz karmy dobrej jakości również stosowanie odpowiednich suplementów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.