Domowe sposoby na neutralizacje zapachu zwierząt

Posiadając zwierzątko domowe, trzeba liczyć się z tym, że bez względu na jego gatunek i rozmiar, niekiedy musimy stawić czoła nieprzyjemnym zapachom. Sprawdź domowe sposoby na uporanie się z problemem.

Posiadając zwierzątko domowe, trzeba liczyć się z tym, że bez względu na jego gatunek i rozmiar, niekiedy musimy stawić czoła nieprzyjemnym zapachom. Na szczęście rzadko zdarzają się takie sytuacje, w których należy usunąć przykry zapach z fotela, kanapy lub dywanu. Istnieje kilka nieskomplikowanych, tanich i prostych do przygotowania w domowym zaciszu sposobów aby pozbyć się nieprzyjemnej woni, którą czasami wytwarzają zwierzęta domowe. 

Jednym z takich sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu jest przygotowanie papki z sody oczyszczonej i wody. Tak przygotowaną mieszaninę należy wetrzeć w powierzchnię, która jest zanieczyszczona. Następnie przy pomocy octu zmyć. Po całym zabiegu dobrze użyć papierowych ręczników, które należy mocno docisnąć do powierzchni i poczekać aż wsiąkną całą wilgoć. Wszystko należy powtórzyć jeszcze raz. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno tego procesu powtarzać więcej niż dwa razy, gdyż można uszkodzić tkaninę. Następnie czystą wodą przemywamy całą powierzchnię i ponownie przykładamy papierowe ręczniki w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej pozostawić tkaninę na słońcu aż do wyschnięcia. Równie dobrze można użyć suszarki do włosów. Zapach octu będzie wyczuwalny jeszcze przez następne dwa dni, jednak najważniejsze jest, że nieprzyjemny zapach zniknie.

Płyn do płukania jamy ustnej jest kolejnym środkiem do usuwanie przykrej woni. Należy rozcieńczyć go z wodą a potem nałożyć na plamę, która wydziela nieprzyjemny zapach. Używając go należy zastosować taką samą metodę, jak przy usuwaniu zapachu za pomocą wody, sody oczyszczonej i octu.

Następnym skutecznym środkiem jest woda utleniona. Przy jej użyciu należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż może mieć właściwości wybielające i istnieje możliwość uszkodzenia niektórych tkanin. Najpierw należy wypróbować niewielką ilość w niewidocznym miejscu i pozostawić do wyschnięcia. Dopiero gdy jest pewność, że środek nie niszczy tkaniny można go zastosować. Po użyciu wody utlenionej należy przeczyścić tkaninę zwykłym środkiem i odkurzaczem. To powinno usunąć przykry zapach na stałe. Właściwości wybielające powodują jednak, że woda utleniona nie nadaje się do usuwania ostrego zapachu z kolorowej kanapy czy dywanu, prędzej sprawdzi się w przypadku gładkiej podłogi, np. paneli.

Jednym ze sposobów jest również posypanie zabrudzonej powierzchni mąką kukurydzianą. Rozsypana na plamę wchłonie w siebie wszystkie, nawet te bardzo silne zapachy. Gdy ją usuniemy dywan i inne tkaniny nie powinny już wydzielać nieprzyjemnego zapachu.

W usuwaniu przykrej woni może pomóc także amoniak i mydło. Należy odmierzyć taką samą ilość amoniaku i mydła i rozpuścić je w wodzie. Następnie należy wyczyścić plamę tak przygotowanym roztworem.

Pomocne może okazać się również użycie wybielacza. Należy jednak pamiętać by był on przeznaczony do tkanin kolorowych. Nakładamy odrobinę na plamę i delikatnie go wcieramy. Następnie przy pomocy ręczników papierowych zbieramy nadmiar wilgoci.

Kiedy zawodzą domowe metody warto sięgnąć po profesjonalne narzędzia. Do najlepszych neutralizatorów zapachu zaliczają się te, które nie maskują, ale są bioaktywne. W tym miejscu warto polecić bioaktywny neutralizator zapachu Vitopar. Ten produkt posiada trzy podstawowe wersje: na zapachy psów, kotów oraz uniwersalny dla innych zwierząt i zabrudzeń domowych.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie