Pralka jest dziś podstawowym wyposażeniem w każdym domu. Żeby służyła nam długo należy o nią odpowiednio zadbać. Każda awaria pralki to duży problem dla domowników, a jej naprawa wiąże się często ze sporymi kosztami. Do czyszczenia pralki można użyć gotowych detergentów chemicznych dostępnych w sklepach. Jeśli zależy nam na oszczędnościach i ekologii, to warto spróbować domowych sposobów na konserwację tego sprzętu. Zasadnicze pytanie brzmi: czy obie metody są równie skuteczne?
Soda i ocet są najczęściej stosowanymi środkami domowymi do czyszczenia pralek. Sodę oczyszczoną można znaleźć w każdej kuchni. Stosuje się ją nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w medycynie, czy kosmetyce. Ma właściwości żrące i dlatego nadaje się do czyszczenia. Wiadomo, że zalegająca w pralce wilgoć czy bród mogą być źródłami nieprzyjemnych zapachów. Soda świetnie pochłania zapachy. Do tego jest tania i można ją kupić w każdym sklepie spożywczym. Jak używać sody do wyczyszczenia i dezynfekcji pralki? Należy napełnić nią w 3/4 pojemnik na proszek i nastawić urządzenie na pranie w temperaturze 90 stopni.
Ocet jest równie łatwo dostępny i tani jak soda. Jego główną zaletą w czyszczeniu pralek jest usuwanie kamienia. Osadzający się kamień może powodować zwężenie, a nawet całkowite zatkanie kanałów, którymi do pralki dopływa i odpływa woda. Kamień odkłada się też na grzałce zmniejszając jej efektywność. Ocet, choć może nie pachnie zachęcająco, jest bardzo skuteczny w walce z kamieniem. Podobnie jak w przypadku sody, należy do 3/4 napełnić nim pojemnik na proszek i nastawić puste pranie w temperaturze 90 stopni.
Jeśli mamy w domu psa lub kota, to przyda się dodatkowo czyszczenie pralki z sierści. Sierść naszych czworonogów pozostaje na ubraniach i może się gromadzić w zakamarkach pralki , np. filtrach i gumowych uszczelkach. Możemy spróbować usunąć te zanieczyszczenia papką zrobioną z octu i sody oczyszczonej. Do zrobienia papki potrzebujemy około 10 łyżek octu i nieco sody - tak aby uzyskać papkowatą konsystencję. Otrzymaną w ten sposób masę trzeba nałożyć na zabrudzone części pralki, a po kilku godzinach wytrzeć do sucha.
Kwasek cytrynowy jest kolejnym produktem spożywczym, który może być użyty do czyszczenia pralki. Zadaniem kwasku będzie usunięcie wszelkiego rodzaju osadów. Żeby ,,przepłukać" pralkę trzeba wsypać 1/3 szklanki kwasku cytrynowego do pojemnika na proszek i włączyć pranie o najdłuższym czasie i najwyższej temperaturze.
Jeśli chcemy kompleksowo wyczyścić części pralki, to również możemy to zrobić domowymi środkami. Będziemy potrzebować do tego celu 3/4 szklanki octu spirytusowego, 1/3 szklanki kwasku cytrynowego, gąbki oraz starej szczoteczki do zębów. Czyszczenie pralki z sierści, włosów, resztek papieru i innych zabrudzeń należy zacząć od filtra. Najlepiej wyjąć filtr, namoczyć go w misce z octem, a następnie wyszorować dokładnie szczoteczką. Pojemniki na proszek i płyn także co jakiś czas potrzebują dokładnego umycia. Trzeba je wyciągnąć i i wyczyścić gąbką używając ciepłej wody. Gdy zabrudzenia są silne może być konieczne wcześniejsze namoczenie przez pół godziny. W przypadku śladów pleśni należy dodatkowo przetrzeć pojemniki gąbką z kwaskiem cytrynowym. Do trudno dostępnych zakamarków dotrzemy szczoteczką do zębów.
Pralka, która nie jest regularnie czyszczona, może się stać siedliskiem grzybów i pleśni. Jak widać, konserwacja pralki nie jest skomplikowana i może być wykonana przy pomocy środków dostępnych w każdym domu. Ważne jest też żeby po praniu pozostawić otwarty bęben do wyschnięcia. Trzeba jednak pamiętać, że do czyszczenia pralki z sierści albo usunięcia poważnych ognisk pleśni, domowe środki mogą nie wystarczyć. Konieczne jest wówczas zaopatrzenie się w profesjonalne środki specjalnie dedykowane do czyszczenia pralek.
Artykuł partnera