Dogoterapia czyli terapia z udziałem psa - co to jest?

Definicji jest wiele, ale wszystkie określają dogoterapię jako terapię z udziałem odpowiednio wykwalifikowanego psa, który przeszedł szkolenie zakończone egzaminem. Z dogoterapii może korzystać każdy - dzieci, dorośli, starsi, niepełnosprawni oraz pełnosprawni fizycznie i psychicznie, czy ludzie zupełnie zdrowi, którzy chcą się po prostu odstresować.

Osobiście nie znam osoby, która nie lubi zwierząt, a już w szczególności psów. W najgorszym przypadku stosunek człowiek – zwierzak jest obojętny. Skoro czworonogi na stałe zagościły w naszych domach i sercach, to może będą mogły nam pomóc? Oczywiście, że tak! Już za moment przekonacie się w jak wielkim stopniu.

Kto może prowadzić dogoterapię?

Wyłącznie certyfikowani kynoterapeuci z wyszkolonymi psami. Szczegóły i wysokie wymagania ustala Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne. Bardzo precyzyjnie określa psy, które mogą wziąć udział w szkoleniu. Wymogów jest naprawdę dużo. Sprawdźcie sami na oficjalnej stronie PTK.

Terapia z udziałem psa. Jak to wygląda?

Wszystko zależy od charakteru zajęć. Dogoterapia wygląda inaczej w przypadku zajęć w przedszkolach czy szkołach, inaczej kiedy mówimy o terapiach indywidualnych. Skupmy się na zajęciach grupowych. Zazwyczaj są to małe grupy (4 – 5 osób), aby pies i uczestnicy mogli wyciągnąć z terapii jak najwięcej. Czworonóg nie powinien pracować dłużej niż 45 minut. Terapię prowadzi wykwalifikowanych kynoterapeuta, niekiedy pomagają mu wolontariusze z fundacji.

Komu może pomóc dogoterapia?

Tak jak napisałem wcześniej, praktycznie każdemu, jednak najbardziej jest pomocna dla osób dotkniętych autyzmem czy zespołem Aspergera. Wskazana jest również dla dzieci z zespołem Downa czy cierpiących na porażenie mózgowe. To tylko część sytuacji, w których dogoterapia okaże się pomocna. Choroba Alzhaimera, schizofrenia, zanik mięśni i wiele innych – odpowiednio przeszkolone psy pomogą w każdym przypadku.

Rodzice coraz częściej decydują się na terapię z psem, aby pomóc swojemu dziecku z nieuzasadnionym lękiem przed zwierzętami. Popularne stają się również zajęcia logopedyczne, podczas których dzieci muszę wymawiać wyraźnie imię psa i komendy. Certyfikowany zwierzak będzie reagował wyłącznie w takich przypadkach.

Warto? Według mnie tak. Psy pomagają nam w codziennym życiu, są naszymi przyjaciółmi, można powiedzieć, że członkami rodzin. Dlaczego by im nie zaufać i skorzystać z ich daru? Sam miałem okazję prowadzić zajęcia z dogoterapii i z czystym sercem mogę polecić je każdemu.

Tomasz Sękowski – współtwórca sklepu dlaZwierzaka.eu tworzonego z pasją do zwierząt. Prócz wysokiej jakości produktów możesz oczekiwać profesjonalnych porad dotyczących ich wyboru mailowo lub telefonicznie. Po dodatkową wiedzę zachęcamy również do poznania firmowego bloga.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie