Definicji jest wiele, ale wszystkie określają dogoterapię jako terapię z udziałem odpowiednio wykwalifikowanego psa, który przeszedł szkolenie zakończone egzaminem. Z dogoterapii może korzystać każdy - dzieci, dorośli, starsi, niepełnosprawni oraz pełnosprawni fizycznie i psychicznie, czy ludzie zupełnie zdrowi, którzy chcą się po prostu odstresować.
Osobiście nie znam osoby, która nie lubi zwierząt, a już w szczególności psów. W najgorszym przypadku stosunek człowiek – zwierzak jest obojętny. Skoro czworonogi na stałe zagościły w naszych domach i sercach, to może będą mogły nam pomóc? Oczywiście, że tak! Już za moment przekonacie się w jak wielkim stopniu.
Kto może prowadzić dogoterapię?
Wyłącznie certyfikowani kynoterapeuci z wyszkolonymi psami. Szczegóły i wysokie wymagania ustala Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne. Bardzo precyzyjnie określa psy, które mogą wziąć udział w szkoleniu. Wymogów jest naprawdę dużo. Sprawdźcie sami na oficjalnej stronie PTK.
Terapia z udziałem psa. Jak to wygląda?
Wszystko zależy od charakteru zajęć. Dogoterapia wygląda inaczej w przypadku zajęć w przedszkolach czy szkołach, inaczej kiedy mówimy o terapiach indywidualnych. Skupmy się na zajęciach grupowych. Zazwyczaj są to małe grupy (4 – 5 osób), aby pies i uczestnicy mogli wyciągnąć z terapii jak najwięcej. Czworonóg nie powinien pracować dłużej niż 45 minut. Terapię prowadzi wykwalifikowanych kynoterapeuta, niekiedy pomagają mu wolontariusze z fundacji.
Komu może pomóc dogoterapia?
Tak jak napisałem wcześniej, praktycznie każdemu, jednak najbardziej jest pomocna dla osób dotkniętych autyzmem czy zespołem Aspergera. Wskazana jest również dla dzieci z zespołem Downa czy cierpiących na porażenie mózgowe. To tylko część sytuacji, w których dogoterapia okaże się pomocna. Choroba Alzhaimera, schizofrenia, zanik mięśni i wiele innych – odpowiednio przeszkolone psy pomogą w każdym przypadku.
Rodzice coraz częściej decydują się na terapię z psem, aby pomóc swojemu dziecku z nieuzasadnionym lękiem przed zwierzętami. Popularne stają się również zajęcia logopedyczne, podczas których dzieci muszę wymawiać wyraźnie imię psa i komendy. Certyfikowany zwierzak będzie reagował wyłącznie w takich przypadkach.
Warto? Według mnie tak. Psy pomagają nam w codziennym życiu, są naszymi przyjaciółmi, można powiedzieć, że członkami rodzin. Dlaczego by im nie zaufać i skorzystać z ich daru? Sam miałem okazję prowadzić zajęcia z dogoterapii i z czystym sercem mogę polecić je każdemu.
Tomasz Sękowski – współtwórca sklepu dlaZwierzaka.eu tworzonego z pasją do zwierząt. Prócz wysokiej jakości produktów możesz oczekiwać profesjonalnych porad dotyczących ich wyboru mailowo lub telefonicznie. Po dodatkową wiedzę zachęcamy również do poznania firmowego bloga.
Informacja prasowa