Dog argentyński – jedna z najbardziej fascynujących ras

Silny, bojowy, nieustraszony, a jednocześnie… spragniony miłości kanapowiec. Tak w dużym skrócie można opisać doga argentyńskiego. Sprzeczne cechy wynikają ze skomplikowanego charakteru tej rasy. Mądrze wytrenowany pies powinien być odważny, dobrze ułożony i przyjacielski dla swoich właścicieli, jednak w przypadku zagrożenia musi bronić rodziny.

Dog argentyński pojawił się w wyniku starannie przemyślanej pracy hodowlanej Antonia Nores Martineza. Rasa powstała w latach 70. XIX wieku w Argentynie. Dogi argentyńskie zostały wyhodowane, by uczestniczyć w polowaniu na dzikie świnie, jaguary i pumy oraz pełnić rolę nieustraszonego obrońcy swojego właściciela. Czy każdy potrafi okiełznać charakter doga argentyńskiego? 

Wygląd

Zacznijmy od wyglądu doga argentyńskiego. Maść dogów argentyńskich jest jednolicie biała, ewentualnie z ciemną, pojedynczą plamką na głowie. Przybliżona masa ciała suk wynosi 40-43 cm, a wysokość w kłębie 60-65 cm. Natomiast psy osiągają masę 40-45 kg, a wysokość 64-65 cm. Dogi argentyńskie ze względu na masywną budowę ciała budzą respekt. Jednocześnie są pełne wdzięku i harmonii. Mają typową głowę molosa osadzoną na umięśnionej szyi. Trzewioczaszka jest tej samej długości co mózgoczaszka. Kufa mocna, stop mało wyraźny. Dog argentyński ma migdałowe oczy o zabarwieniu ciemnym lub orzechowym. Tułów jest wpisany w kształt prostokąta, wysoki kłęb łagodnie opada ku tyłowi. Sierść doga argentyńskiego powinna być gładka, krótka, o długości 1,5-2 cm.

Charakter i usposobienie

Dogi argentyńskie są niezwykle inteligentne, mają doskonały węch, są mało szczekliwe, doskonale tropiące, co wpisane jest w genach. Mają niezależny charakter, ale są skłonne zrezygnować ze swojego uporu, czasami na zasadzie „zrobię to, skoro ci na tym zależy”. Jednak dobrze ułożone psy są bez reszty oddane i potrafią zrobić wszystko dla swojego właściciela. Zaczynają dorastać w wieku około 5 miesięcy, przechodząc okres buntu. Jest to odpowiedni czas na rozpoczęcie intensywnego szkolenia. W przeciwnym wypadku może pojawić się problem z wychowaniem psa. Dogi argentyńskie bardzo potrzebują bliskości człowieka, są przywiązane do rodziny, z którą łączy je silna więź.

Czy ta rasa jest odpowiednia dla rodzin z dziećmi? Oczywiście! Należy jednak pamiętać o wyznaczaniu granic. Pierwszy w hierarchii jest właściciel, na równi z nim dziecko, a pies o stopień niżej. Wówczas staje się dobrym opiekunem i towarzyszem. W kontakcie z dziećmi najlepiej sprawują się suki, ponieważ są bardziej delikatne i opiekuńcze. Mimo że dogi argentyńskie bardzo lubią bawić się z dziećmi i wiele potrafią wytrzymać, dziecko należy nauczyć, jak postępować z psem. W ferworze zabawy psy mogą niechcący zrobić mu krzywdę.

Dog argentyński – nie dla każdego

Dogi argentyńskie są niezależne i świadome swojej siły. Należy poświęcić psu dużo czasu i odpowiednio wychować. To duże wyzwanie, dlatego trzeba być w pełni świadomym tej decyzji. Zdecydowanie te psy nie pasują do osób zapracowanych i roztargnionych. Dog argentyński nie jest łatwą rasą, więc odradzana się ją osobom początkującym. Uwaga! Na posiadanie doga argentyńskiego potrzebne jest zezwolenie.

Mogłoby się wydawać, że te psy mają więcej wad niż zalet. Jednak to nieprawda! Dogi argentyńskie są spragnione miłości, lubią być głaskane i przytulane. Dobrze ułożony pies potrafi adaptować się do trybu życia swoich właścicieli i zrobić wszystko, by być z nimi jak najdłużej. Psy nie lubią samotności, a nawet mimo swej masywnej postury chętnie wskakują na kolana. Każda minuta spędzona na zabawie i nauce jest niezwykle ważna i z pewnością zaprocentuje w przyszłości dużym oddaniem i poświęceniem. Czy zatem warto zdecydować się na doga argentyńskiego? Zdecydowanie tak! Pod warunkiem, że będziemy mieli czas, aby się nim zająć i odpowiednio wyszkolić.

Zdjęcie główne na licencji CC - credits - https://www.flickr.com/photos/jannefoo/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie