Dlaczego warto regularnie zabierać zwierzaka weterynarza?

Większość właścicieli zwierząt domowych traktuje swoich pupili jak pełnoprawnych członków rodziny. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że pies, kot i właściwie każde inne zwierzę potrafi nie tylko mocno przywiązać się do właścicieli, ale też wylewnie okazywać swoje uczucia. Jednak opieka nad naszymi braćmi mniejszymi nie powinna ograniczać się jedynie do karmienia i pieszczot.

Zdrowie zwierzaka to nie tylko podstawowy warunek jego dobrego samopoczucia, ale także bezpieczeństwa pozostałych domowników. Zwierzę chore i cierpiące wymaga szczególnego traktowania i wzmożonej uwagi, może zachowywać się agresywnie, a niektóre z chorób mogą też przenosić się na człowieka – ostrzega nasz rozmówca z  Lecznicy Weterynaryjnej. Jak widać, istnieje wiele powodów do zainteresowania się profilaktyką weterynaryjną.

Wczesna diagnostyka chorób zwierząt

Choroba zawsze wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości, jednak zwierzę nie jest w stanie poinformować swoich właścicieli o tym, co mu dolega. Na początkowym etapie rozwoju wielu schorzeń trudno dostrzec oczywiste objawy problemu, co oznacza, że zwierzak cierpi w milczeniu i samotności.

Troska o komfort fizyczny i psychiczny zwierzęcia jest więc pierwszym i podstawowym powodem do odbywania regularnych wizyt u weterynarza. Podczas wizyty kontrolnej nasz pupil poddawany jest rozmaitym badaniom, które pozwalają wykryć ewentualne zagrożenia i szybko podjąć odpowiednią terapię.

Wyniki badań kontrolnych zwierzaka mogą też informować nas nie o samej chorobie, ale np. nieprawidłowościach, które dopiero grożą jej rozwojem. Dzięki takim informacjom możliwe jest szybkie reagowanie, polegające np. na zmianie diety czy zwiększeniu aktywności psa czy kota.

Regularne odrobaczanie zwierząt

Kolejną niezwykle istotną kwestią, jakiej w żadnym wypadku nie wolno zaniedbywać, jest odrobaczanie. Pasożyty są najczęstszym problemem nękającym psy i koty, a pierwsze odrobaczanie powinno się poddawać już kilkutygodniowe szczenięta i kocięta.

Odrobaczanie jest zabiegiem bezbolesnym i mało kłopotliwym, który należy przeprowadzać zgodnie ze ścisłym harmonogramem. To ważne, ponieważ pasożyty nie tylko odbierają naszym pupilom cenne składniki pokarmowe, co przekłada się na możliwość wystąpienia zaburzeń rozwojowych u młodych zwierząt i groźnych deficytów u starszych. Wiele pasożytów wydziela niebezpieczne dla żywicieli toksyczne substancje, prowadzące do poważnych stanów chorobowych.

Regularne szczepienia zwierząt

Kolejnym obowiązkiem właściciela jest dbałość o regularne szczepienia zwierzaka. Zagadnienie jest szczególnie istotne w przypadku psów. Te czworonogi powinny być szczepione przeciw wściekliźnie przynajmniej raz do roku. Koty, zwłaszcza te wychodzące, należy szczepić dodatkowo przeciwko herpeswirozie.

Jeżeli zależy ci na dobrym samopoczuciu i kondycji twojego pupila, a wierzymy, że tak właśnie jest, koniecznie znajdź dobry gabinet weterynaryjny, z którym zwiążesz się na dłużej. Weterynarz, który pozna twojego zwierzaka, będzie mógł łatwej wychwycić wszystkie niepokojące objawy. Z kolei sam pupil, odwiedzając regularnie ten sam gabinet, szybko oswoi się z miejscem i specjalistą, dzięki czemu kolejnym wizytom nie będzie towarzyszył stres.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie