Dlaczego psy szczekają?

Szczekanie to najbardziej charakterystyczny odgłos wydawany przez psy. Jeśli zapytamy małe dziecko o psa, to najpewniej pierwszą rzeczą, jakiej się dowiemy, jest to, że pies szczeka. Ten donośny, natychmiastowo rozpoznawalny dźwięk pozwala naszym pupilom zwracać naszą uwagę i komunikować swoje potrzeby i obserwacje.

Potrafi też stać się prawdziwym uprzykrzeniem, jeśli nasz czworonożny przyjaciel będzie tej metody komunikacji nadużywał. Uporczywe psie szczekanie może powodować u ludzi stres i poirytowanie, bywa przyczyną niewyspania i przemęczenia. Potrafi też zniszczyć nasze dobrosąsiedzkie relacje.

Skąd wzięło się szczekanie?

Pies to pierwsze zwierzę udomowione przez człowieka, miało to miejsce jeszcze przed pierwszym ludzkim osadnictwem. Przodkiem psa były wilki, którym udało się przełamać instynktowny lęk przed człowiekiem. Zwierzęta te zaczęły podchodzić coraz bliżej ludzi w poszukiwaniu pożywienia, a nasi sprytni przodkowie zobaczyli w tym niebywałą okazję. Tysiące lat później pies jest uważany za najlepszego przyjaciela człowieka i nawet internetowa ofensywa wizerunkowa kotów nie jest w stanie odebrać mu tego zaszczytnego miana.

Co ciekawe, w odróżnieniu od psów, dorosłe wilki nie szczekają. Tylko młode wilka wydają ten dźwięk, z czasem jednak przestają go używać. To samo zjawisko zaobserwowano u zdziczałych psów. Dlaczego tak się dzieje? W naturalnym środowisku głośne szczekanie może być niebezpieczne dla watahy, gdyż przyciąga uwagę otoczenia i ostrzega potencjalną zwierzynę o obecności drapieżników, dlatego zwierzęta te w dzikich stadach stosują subtelniejsze metody komunikacji.

Sytuacja wygląda inaczej, kiedy pies tworzy międzygatunkowe stado z większymi i silniejszymi od siebie ludźmi. W takiej sytuacji korzyści z szybkiego ostrzeżenia ludzi o zagrożeniu, którego ich słabsze zmysły jeszcze nie dostrzegły, przeważają ryzyko związane z zaalarmowaniem źródła zagrożenia. Także ludzie dostrzegali zalety takiego naturalnego alarmu i rozmnażając psy preferowali te osobniki, które zachowywały zdolność szczekania.

Jak oduczyć psa uporczywego szczekania

Jeśli więc Twój lub sąsiada pies uprzykrza Ci życie głośnym szczekaniem, możesz “podziękować” za to naszym odległym przodkom i ich zaradności. O ile jednak szczekanie celem ostrzeżenia lub zakomunikowania człowiekowi swoich potrzeb wciąż pełni ważne i potrzebne funkcje, to uporczywe, ciągłe szczekanie bez wyraźnej przyczyny nie jest zdrową reakcją. Jak zatem oduczyć psa ciągłego szczekania?

Szczekanie jest zazwyczaj sposobem zwrócenia przez psa naszej uwagi, więc w pierwszej kolejności należy upewnić się, czy zwierzę nie jest prowokowane przez jakieś bodźce. Jeśli pies szczeka bez wyraźnej przyczyny, warto skonsultować sprawę z weterynarzem i psim behawiorystą. Jeśli jednak te sposoby nie przynoszą rezultatu, pozostają nam urządzenia typu antyszczekacz, które w odpowiedzi na dźwięk szczekania emitują niesłyszalny dla nas, lecz bardzo nieprzyjemny dla psa dźwięk. Zarówno stare, jak i młode psy szybko kojarzą nieprzyjemny bodziec z własnym szczekaniem i zaczynają go unikać. Takie antyszczekacze znajdziecie państwo w ofercie naszego sklepu!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie