Dlaczego Maltańczyk jest tak często wybierany wśród polaków?

Mała, biała kulka na czterech nogach już dawno skradła serca Polaków i nic dziwnego, bo w maltańczykach na prawdę łatwo się zakochać. Ich nazwa wbrew pozorom nie jest związana z wyspiarskim krajem, tylko pochodzi od semickiego słowa malat, które oznacza azyl lub przystań. Czy właśnie tym są dla swoich właścicieli? Co takiego wyróżnia maltańczyki, że są tak często wybierane przez Polaków? 

Łagodne usposobienie

Maltańczyk to pies o łagodnym usposobieniu, dzięki temu nadają się idealnie do domu, w którym są dzieci czy osoby starsze. Ta rasa psów towarzyszyła nadwornym damom już w XVII wieku i nie straciła na popularności aż do dziś. Maltańczyki uwielbiają być w centrum uwagi i blisko człowieka, dlatego niejedna księżna wykorzystywała je do ogrzewania i leczenia różnych dolegliwości. To prawdziwy partner do przytulania, ale przy tym nie jest tylko psem kanapowym!

Ciekawość świata

Maltańczyki są żywiołowe i uwielbiają naukę oraz zabawę. Możemy ćwiczyć z nimi agility lub obedience, co będzie niesamowitą radością i dla nas i dla nich. Dodatkowo lubią spacery i pomimo swoich małych rozmiarów, potrafią dotrzymać nam kroku, nawet na dużych dystansach. Można z nimi robić na prawdę wszystko! Połączenie łagodności oraz żywiołowość, to mieszanka idealna, a do tego te cudowne, psie włosy... 

Elegancki maltańczyk

Śnieżnobiała szata i te czarne oczka, lśniące jak perełki - tego psa łatwo pomylić z maskotką! I chociaż piękno wymaga pielęgnacji to niesie ze sobą dodatkowe plusy. Maltańczyki to psy z włosami, ale co to oznacza? Nie mają sierści tak ja większość futrzaków, tylko bardzo podobne do ludzkich włosy. Dzięki temu nie linieją, a jedynie sporadycznie gubią swoją białą szatę. Każdy kto kocha czystość, może zatem odetchnąć z ulgą. Maltańczyki są niewielkich rozmiarów - ważą około 3-4 kg i mają 17-13 cm w kłębie, zatem nie zawłaszczą w domu całej przestrzeni do życia, no chyba, że swoją ogromną osobowością. 

Najlepszy przyjaciel

Jeżeli zadbamy o naszego maltańczyka, to może towarzyszyć nam nawet 15 lat! Szczególnie należy zadbać o stawy, prawidłową dietę i regularne zabiegi kosmetyczne. Zajmowanie się takim psiakiem, to czysta przyjemność, a w codzienne obowiązki możemy włączyć dzieci. Maltańczyki lubią ich towarzystwo, a nasze pociechy nauczą się odpowiedzialności i szacunku do zwierząt. Pieski nie są problematyczne i opieka nad nimi jest wspaniałą przygodą. 

Długa lista zalet

Polacy kochają opiekować się innymi - stąd nasza słynna, polska gościnność. Może to właśnie ta potrzeba sprawia, że maltańczyki tak często goszczą w naszych domach i sercach - w końcu mogą być prywatnym azylem spokoju. Liczne badania naukowe potwierdzają, że głaskanie zwierząt futerkowych redukuje stres, a puchaty maltańczyk jest do tego stworzony. Dodatkowo codziennie spacery dotleniają organizm, mamy zajęcie dzięki zabawom i zawsze kogoś do przytulania, a przy tym brak sierści i niewielkie rozmiary sprawiają, że maltańczyk może być najlepszym przyjacielem każdego człowieka. 

Jeżeli szukasz swojego idealnego psa, to więcej ciekawych i obszernych opisów ras psów można znaleźć na portalu mry.pl.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.