Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa?

W Twoim domu pojawił się nowy mieszkaniec - pies? Jeśli tak, to koniecznie musisz dowiedzieć się kilka najważniejszych informacji dotyczących żywienia psów. W tym aspekcie ważny jest m.in. prawidłowy dobór pokarmu. Karma dla psa nie może być niskiej jakości, bowiem taka może nawet zaszkodzić czworonogom! Na co zatem rzucić okiem podczas wyboru karmy dla psa? Dowiedz się!

5 najważniejszych czynników!

Zanim dokonasz ostatecznego wyboru karmy dla psa, to przede wszystkim musisz uwzględnić kilka czynników. To bardzo ważne, ponieważ karma dla psa musi być dostosowana do jego potrzeb! Oto najważniejsze aspekty:

  • wiek - inną karmę potrzebują szczeniaki, dorosłe psy, jak i psi seniorzy;
  • wielkość i waga ciała - małe psy potrzebują dużo mniej pokarmu niż duże czworonogi;
  • aktywność fizyczna - w zależności od częstotliwości spacerów lub innych aktywności, liczba i pora posiłków powinna być nieco inna;
  • specjalne wymagania - jeśli czworonóg zmaga się z jaką chorobą, to najprawdopodobniej wymaga specjalistycznej diety;
  • upodobania żywieniowe - każdy pies ma swoje ulubione smaki, warto podawać im pokarm, który zjada w lada moment!

Jaką wybrać karmę dla czworonoga?

Karma dla psa powinna być przede wszystkim produktem pełnoporcjowym. Zatem na tę kwestię powinniśmy rzucić okiem, zanim wybierzemy konkretną karmę. Tylko taki pokarm sprawi, że organizm naszego psiaka będzie prawidłowo funkcjonował. Ważnym aspektem jest też zwrócenie uwagi na grupę wiekową. Na opakowaniach karm zawsze umieszczona jest jedna z tych informacji:

  • ,,junior” - przeznaczona dla psów, które wciąż rosną;
  • ,,adult” - dedykowana dorosłym psom;
  • ,,senior” - dla starszych czworonogów.

Co więcej, dokonując wyboru karmy, warto zainteresować się, czy jest to pokarm przeznaczony dla małych psów - do 10 kg, średnich - do 25 kg, czy dużych - ponad 26 kg. Na opakowaniach zazwyczaj znajdują się również informacje dotyczące dawkowania karmy. Należy na nie zwrócić uwagę i dostosować żywienie psa do zaleceń producenta. Pamiętajmy jednak o tym, że ilość kalorii zawsze powinna odpowiadać potrzebom pupila.

Jaką karmą karmić psa - suchą czy mokrą?

Niektórzy opiekunowie psów są zdania, że psy powinno się karmić jedynie mokrą karmą. A jak jest naprawdę? Generalnie zarówno sucha, jak i mokra karma może być podstawą diety czworonoga. Oba te rozwiązania mają sporo zalet, ale istnieje jeszcze inne - dieta mieszana. Psom możemy przecież podawać oba rodzaje tych pokarmów. Ważne jednak, aby ich stosunek wynosił 1:1 pod względem masy zwierzęcia.

Karma sucha dla psa dostarcza pupilom prawidłowo zbilansowane i wysokoenergetyczne posiłki, dzięki którym mają mnóstwo energii do zabawy i na spacery. Jej dawkowanie oraz przechowywanie jest bardzo proste. Poza tym suche pokarmy dla psów są tanie i wystarczy kupić jeden większy worek, który może wystarczyć nawet na kilkanaście tygodni! Poza tym nie psują się zbyt szybko, nie wymagają przechowywania w lodówce, zatem są idealne na podróże czy dłuższe spacery. Doskonale chronią również zdrowie jamy ustnej i oczyszczają zęby.

Alternatywą dla suchych karm jest mokra karma dla psa, w której znajduje się sporo wody. Jest jej około ⅘, dlatego podając ją pupilowi, mamy pewność, że organizm czworonoga jest odpowiednio nawodniony. Wspomaga to również pracę układu moczowego! Jednak najważniejszą zaletą tego typu pokarmów jest mniejsza kaloryczność - nawet czterokrotnie! Zatem czworonogi, których dieta opiera się na mokrych produktach, są mniej narażone na otyłość.

Wysokiej jakości karmy marki Wataha znajdziesz w sklepie internetowym pod adresem: https://karmawataha.pl/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie