Czym jest karma bytowa dla psa?

Karmienie psa jest dla wielu właścicieli czworonogów jednym z największych wyzwań, przed jakimi stają. Nie każdy ma duże doświadczenie z psami, dlatego zaczynając wychowanie zwierzęcego przyjaciela, można łatwo popełnić błędy, nie tylko behawioralne, ale również żywieniowa. Zastanówmy się zatem nad jedną z najważniejszych dla niego kwestii, jaką jest karma bytowa.

Jaka karma nazywana jest karmą bytową?

Karma bytowa to podstawowy rodzaj karmy dla psa. Ma za zadanie zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które musi on spożyć każdego dnia. Karmy bytowe to karmy dla psów będących w dobrej kondycji i zdrowiu, niewymagających specjalnych diet czy restrykcji żywieniowych.

Podstawowa karma ma za zadanie utrzymać psa w dobrym zdrowiu - dba o jego rozwój i wzrost w okresie szczenięcym, a także o utrzymanie dobrego zdrowia, kondycji i aktywności w dorosłości. Jej zadaniem jest zapewnienie niezbędnych składników odżywczych, dzięki którym pies jest nie tylko sprawny i pełen energii, ale też wspaniale wygląda, nie traci na wadze i nie tyje.

Karma bytowa to karma mięsna

Większość osób nie ma odpowiedniej wiedzy, możliwości ani czasu, by karmić psa dietą BARF, czyli w sposób najbardziej zbliżony do naturalnej diety psa. Dlatego też właściciele czworonogów decydują się na gotowe karmy, które ułatwiają im i przyspieszają karmienie czworonogów. Jednak aby nie popełnić w tym przypadku błędu, należy przyjrzeć się uważnie temu, co zawierają karmy bytowe.

Przede wszystkim powinny to być karmy mięsne, z wysoką zawartością białka zwierzęcego. Pies jest mięsożercą, w naturalnym środowisku drapieżnikiem, wywodzącym się od wilka, o czym nie wolno zapominać. I choć w pewnym stopniu potrzebuje on również składników pochodzenia roślinnego, powinny być tylko małym dodatkiem do jego diety, której podstawę stanowi mięso.

Białko, tłuszcz i węglowodany - czytaj etykiety!

Kolejna ważna kwestia w przypadku psiej diety to odpowiednia zbilansowanie trzech wymienionych makroskładników. W karmie dla psa, w której na pierwszym miejscu stoi mięso najwyższej jakości, powinno znajdować się najwięcej białka zwierzęcego. Drugie miejsce powinny posiadać zdrowe tłuszcze, a z kolei najmniej powinno znaleźć się w niej węglowodanów. Dzięki tak zbudowanej karmie pies będzie aktywny i nie zagrozi mu nadwaga.

Oczywiście są też składniki, których w psiej diecie po prostu nie powinno być. Dlatego wybierając karmę bytową, powinniśmy zwrócić uwagę, by na liście składników nie pojawiły się szkodliwe konserwanty, barwniki czy “substancje dosmaczające”. Warto odrzucić także karmy zawierające zboża czy inne roślinne wypełniacze lub - jeśli nie będzie to możliwe - postawić na karmę, która posiada najmniej tych składników.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.