Czy szelki norweskie są szkodliwe?

Wokół modelu szelek norweskich narosło wiele kontrowersyjnych opinii. Posiadają one zarówno wielu zwolenników, jak i zdecydowanych przeciwników, którzy biją na alarm, że jest to najbardziej szkodliwy model szelek, jakie możemy sprawić swojemu psu. Jaka jest prawda? Jeżeli nie szelki norweskie, to jakie szelki będą najbezpieczniejsze dla naszego psiaka? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym wpisie. Zapraszamy!

Szelki norweskie – jakie to są?

Szelki norweskie to model szelek, które posiadają dwa główne pasy – jeden wokół klatki piersiowej naszego pupila, a drugi przyszyty prostopadle, który oplata przednią część jego klatki piersiowej zaraz nad łapami. Dodatkowo model ten posiada rączkę, która sprawia, że ten model szelek staje się wyjątkowo poręczny i wygodny. Psa w razie potrzeby możemy przytrzymać lub złapać.

Czy szelki norweskie są zdrowe?

Głównym zarzutem pojawiającym się wobec szelek norweskich jest to, że ograniczają one zakres ruchu przednich łap, ponieważ uciskają na stawy barkowe psa. W przypadku, kiedy nasz pupil mocno ciągnie na smyczy, ruch łapy jest ograniczony. Pamiętajmy, że psy nie posiadają obojczyka. Ich łopatki przymocowane są mięśniami i więzadłami, dzięki czemu mają bardzo duży zakres ruchu.

Dlaczego szelki norweskie mogą być szkodliwe?

Generalnie przyjmuje się, że szelki norweskie mogą być potencjalnie szkodliwe dla psów, które bardzo mocno ciągną. Jeżeli nasz pupil nauczony jest spokojnego chodzenia na smyczy, nie ma żadnych przeciwwskazań do spacerowania z nim na szelkach norweskich! Jeżeli nie są one poddawane bardzo dużemu obciążeniu, z pewnością nie będą stanowiły dużego zagrożenia dla zdrowia naszego psa.

Szelki norweskie czy guard – które lepsze?

Zarówno szelki guard jak i szelki norweskienajbardziej popularnymi modelami szelek dla psów, które możemy znaleźć aktualnie na rynku. Szelki guard charakteryzują się paskiem, który przechodzi przez klatkę piersiową, a więc nie powoduje ograniczenia ruchliwości psa. Dodatkowo posiadają one bardzo wiele punktów regulacji, co pozwala dopasować je idealnie do budowy naszego czworonoga. Idealnie sprawdzą się dla szczeniąt, które szybko rosną, a tym samym nie musimy wymieniać szelek tak często. Szelki dla psów w Babuzoo.pl występują w wielu modelach i wariantach, co pozwoli wybrać odpowiedni rozmiar dla naszego pupila.

Szelki norweskie – podsumowanie

Reasumując, wybór szelek dla naszego czworonoga jest bardzo subiektywną kwestią. Każdy właściciel powinien na tyle znać swojego pupila, aby móc dobrać odpowiedni model do jego predyspozycji. Warto również sprawdzić kilka opcji, aby poznać wszystkie wady i zalety poszczególnych produktów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie