Co zrobić, by szczeniak nie sikał w domu? 3 sposoby na wychowanie szczeniaka

Spora część właścicieli szczeniaków ma problem a nauczeniem ich sikania na matę czy załatwiania się na dworze. Trudno się temu dziwić — małe zwierzęta załatwiają się nawet kilkanaście razy na dobę — tak po napiciu się wody, jak i po zakończonym posiłku czy zabawie. Podpowiadamy, jak nauczyć psa czystości.

Kiedy szczeniaki uczą się czystości?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na te pytanie. Jedne zwierzęta opanowują tą umiejętność w wieku 5, a inne 8 miesięcy. Jest to kwestią niezwykle indywidualną, lecz wszyscy właściciele psów mogą być pewni, że każdy z ich pupili prędzej czy później nauczy się czystości.

Kluczową kwestią jest tutaj cierpliwość, spokój, nagradzanie pupila za załatwianie się w wyznaczanych miejscach, konsekwentne wyprowadzanie go na zewnątrz oraz sprzątanie po nim. W dalszej części artykułu znajdują się praktyczne wskazówki na temat nauki czystości.

Idealna mata, czyli jaka?

Kluczową kwestią w nauce czystości jest zaopatrzenie się w stosowną matę do sikania. Dostępne obecnie na sklepowych półkach produkty tego typu są niezwykle wygodne w użytkowaniu, co sprawia, że w znaczącej części przypadków proces ten przebiega bardzo sprawnie, bez uszkodzeń podłogi.

Czym kierować się wybierając matę? Wykonana powinna być ona z trwałych oraz chłonnych materiałów. To niezwykle ważne w szczególności w przypadku tych osób, które wychodzą z domu na cały dzień i nie są w stanie sprzątać po zwierzaku na bieżąco.

Wysokiej jakości maty skutecznie neutralizują nieprzyjemne zapachy. Do ich produkcji wykorzystuje się bezpieczne tworzywa, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia czworonoga.

Znalezienie odpowiedniego miejsca na podstawa

Jak nauczyć psa sikać na matę? W pierwszej kolejności należy znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Mata nie powinna znajdować się ani zbyt blisko ani za daleko legowiska oraz miski szczeniaka. Kluczowe jest tutaj, by zwierzak miał do niej stary dostęp. Na początkowym etapie w mieszkaniu rozłożyć można kilka mat, lecz z czasem ograniczyć należy się do jednego podkładu.

Chcąc nauczyć załatwiania się psa na macie, należy dokładnie obserwować jego zachowanie. Gdy nie reaguje on na wołanie, popiskuje i obwąchuje znajdujące się wokół niego przedmioty, należy przenieść go na podkład. Już po kilku razach szczeniak powinien zrozumieć, do czego służy mata. Po załatwieniu się na nią, należy wręczyć mu jego ulubiony smakołyk.

W przypadku pomyłek, nigdy nie powinno się karać zwierzęcia, na przykład wkładając jego nos w odchody — przyczynić może się to bowiem do utrwalenia niewłaściwych zachowań. Z maty szczeniak powinien korzystać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Gdy udało się już nauczyć szczeniaka sikać na matę, pora przejść do kolejnego etapu, jakim jest oduczenie psa załatwiania się w domu. Kluczową kwestią są tutaj możliwie jak najczęstsze spacery. Wynika to z tego, że szczenięta nie są w stanie wstrzymywać moczu tak długo, jak dorosłe zwierzęta.

Jeżeli tylko jest to możliwe, z małym psem powinno wychodzić się na spacer co 1 — 2 godziny. Na zewnątrz należy wyprowadzać go tak rano, jak i po zakończonej drzemce, piciu wody, jedzeniu czy zabawie.

Za każdym razem, gdy szczeniak załatwi się na dworze, należy go za to pochwalić, podając smakołyk. Na początku może się zdarzyć, że zwierzę nie będzie sikało na spacerze, lecz na macie, w domu. Nie powinno się jednak go za to karcić. Sukces w nauce psa czystości tkwi w cierpliwości i konsekwencji właściciela.

Po jakimś czasie można wprowadzić słowa, które będą się kojarzyły zwierzęciu z koniecznością załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych w danym momencie. Wypowiadać należy je w momencie, w którym pies sika. Po wypełnieniu polecenia, psa należy pochwalić i wręczyć smakołyk.

Gdy zwierzę będzie nieco większe, nauczy się odpowiednio wcześnie sygnalizować potrzebę wyjścia na zewnątrz.

Jak nauczyć psa czystości? Więcej niezbędnych informacji na ten temat znajdziecie na stronie: https://fajnyzwierzak.pl/porady/jak-nauczyc-psa-czystosci-5-sposobow-ktore-sie-sprawdza/.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.