Co wziąć pod uwagę, wybierając karmę dla psa?

Niektórzy właściciele psów decydują się na samodzielne gotowanie swoim pupilom, inni zaś sięgają po gotowe karmy. Wybór tych drugich jest ogromny, co nierzadko utrudnia podjęcie ostatecznej decyzji. Jakie kwestie należy uwzględnić, poszukując pożywienia dla swojego czworonoga?

Co mamy do wyboru?

Szeroki wybór karmy dla psów pozwala znaleźć pożywienie dla pupila, które zaspokaja jego potrzeby, a jednocześnie w pełni odpowiada indywidualnym preferencjom smakowym zwierzaka. Świeżo upieczeni właściciele czworonoga mogą mieć trudności z dokonaniem wyboru, dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne produkty. Żywność dla psów ogólnie można podzielić na dwa rodzaje:

  • Karma sucha. Pożywienie w postaci granulek różnej wielkości. Zawiera mało wody, dlatego jest łatwa w przechowywaniu, ale też bardziej kaloryczna niż karma mokra. Z tego względu zaleca się ją zwierzętom o większym zapotrzebowaniu na energię. Sucha karma ze względu na swoją konsystencję pomaga oczyszczać zęby psa, ale może okazać się trudna do pogryzienia w przypadku psich seniorów czy zwierząt mających trudności z żuciem.
  • Karma mokra. Pakowana w puszki karma dla psów zawiera znacznie więcej wody, przez co jest mniej kaloryczna od suchej, dlatego sprawdzi się szczególnie w przypadku zwierzaków z nadwagą. Miękkość tego pożywienia sprawia, że dobrze poradzą sobie z nim nawet psy z chorobami dziąseł i zębów. Mokra karma uważana jest za bardziej smakowitą, ale wiele zależy od preferencji pupila.

Karma weterynaryjna

Ten rodzaj pożywienia ma na celu wspieranie walki z konkretnymi chorobami oraz łagodzenie związanych z nimi dolegliwości. Karma weterynaryjna może więc okazać się dobrym wyborem w przypadku psów z cukrzycą, alergiami, chorobami układu moczowego, serca czy układu trawiennego. Pamiętajmy jednak, że należy ją podawać wyłącznie, jeśli lekarz zaleci taki sposób żywienia i w dawkach przez niego określonych. Jest to szczególnie istotne w przypadku zwierząt przyjmujących leki, których działanie może nasilać się właśnie po karmie weterynaryjnej. Duży wybór pożywienia dla psów z problemami zdrowotnymi, a także karm bytowych, znaleźć można w internetowym sklepie zoologicznym Primavera. Właściciele zwierząt mogą również skorzystać z porady online i skonsultować dobór odpowiedniej karmy.

Jaką karmę wybrać?

Poszukując najlepszej karmy dla swojego psa, należy przede wszystkim kierować się składem poszczególnych produktów oraz wiekiem zwierzęcia. W przypadku szczeniąt najlepiej jest wybierać przeznaczone specjalnie dla nich pożywienie, które dostarczy energii i wzmocni jego odporność, a jednocześnie będzie łagodne dla delikatnych żołądków młodych zwierząt. Psi senior z kolei będzie potrzebował karmy zapewniającej mu składniki odżywcze pozwalające zachować dobrą formę. Pod uwagę musimy wziąć także m.in. profilaktykę stawową i wielkość psa – małe rasy mogą mieć trudności z pogryzieniem dużych granulek, inne jest też ich zapotrzebowanie na energię. Są to jednak tylko niektóre z czynników, jakie należy uwzględnić przy doborze karmy dla starszych psów. Pamiętajmy, że sucha karma jest bardziej kaloryczna, dlatego decydując się na nią, musimy podawać psiakowi nieco mniejsze porcje niż w przypadku karmy mokrej.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.