Choroby stawów u psa – pomóż mu wrócić do formy

Zapalenie stawów to często występująca choroba, która dotyka co piątego psa. Problemy ze stawami występują najczęściej u psich seniorów, u których mają one charakter przewlekłego zapalenia, prowadzącego do zmian zwyrodnieniowych, czyli osteoarthritis (OA). OA jest jedną z najpoważniejszych przyczyn pogorszenia jakości życia u dorosłych i starszych psów, w szczególności u ras dużych i olbrzymich. Uszkodzenie chrząstki stawowej, stan zapalny i towarzyszący temu ból prowadzą do ograniczenia aktywności ruchowej zwierzęcia.

Należy pamiętać, że podejmowana terapia (leki, dieta, suplementy) ma na celu spowolnienie procesu chorobowego i złagodzenie występujących objawów klinicznych, co zdecydowanie poprawia komfort życia seniora z OA.

Czynniki ryzyka OA

Zapalenie stawów może występować również u psów młodych, rosnących i jest określane jako tzw. „młodzieńcze zapalenie stawów”. Poza czynnikami genetycznymi istotną przyczynę tej choroby upatruje się w błędach żywieniowych, głównie w nadmiarze wapnia w diecie.

Dlatego bardzo ważna jest właściwie dobrana karma, warunkująca optymalny wzrost masy ciała w określonym przedziale czasowym, zalecanym dla odpowiedniej wielkości psów. Zbyt szybkie tempo wzrostu lub zbyt duże obciążenie nadmierną masą ciała jest niewskazane dla kształtujących się chrząstek stawowych. Dodatkowo nadmiernie intensywny wysiłek i mikrourazy tej tkanki mogą prowadzić do stanów zapalnych.

Zobacz specjalistyczne suplementy dla psa na choroby stawów: https://vetexpert.eu/sklep/pies/witaminy-i-suplementy-dla-psa/na-kosci-i-stawy/

Rasy szczególnie predysponowane do chorób kostno-stawowych to przedstawiciele psów ras dużych i olbrzymich. Najczęściej problemy te są opisywane u owczarków niemieckich, labradorów, golden retriverów, dogów niemieckich, dogów de Bordoux oraz bernardynów.

W ostatnich latach coraz częściej się mówi, że problemy te są równie częste u psów ras małych. Niemniej jednak ze względu na ich wielkość i inny sposób traktowania (typowe „petsy”, często noszone na rękach) skala tego problemu u nich nie jest aż tak duża.

Jakie są czynniki ryzyka chorób stawów u psa?

Choroby stawów mają najczęściej charakter genetyczny. Niemniej jednak w środowisku zwierzęcia znajduje się szereg tzw. czynników ryzyka warunkujących wystąpienie choroby.

Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  1. czynniki genetyczne i predyspozycje rasowe
  2. wady i zaburzenia rozwojowe (np. dysplazja stawów)
  3. nadwagę i otyłość
  4. nadmierny wysiłek fizyczny
  5. błędy żywieniowe (gł. nadmiar wapnia w diecie)
  6. urazy i złamania
  7. choroby wpływające na zaburzenie gospodarki mineralnej i metabolicznej organizmu

Czy można zapobiegać? Czym karmić szczenięta?

W przypadku problemów wynikających z genetyki, jak np. dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych, profilaktyka chorób wiążę się z odpowiednią pracą hodowlaną. Ma to na celu wyeliminowanie z puli tych genów, które  związane są z określoną chorobą, tak, aby jej nie przekazywać w kolejnych miotach. Bardzo ważne są badania profilaktyczne psów hodowlanych pod kątem zmian dysplastycznych.

Dysplazja stawów biodrowych, czy łokciowych należy do poligenicznych wad rozwojowych.  Nieprawidłowo ukształtowany staw (łokciowy, czy biodrowy) utrudnia poruszanie się, daje objawy kulawizny, bolesności i przeciążenia drugiego zdrowego stawu.

Dowiedz się więcej o karmieniu szczeniąt na blogu Vet Expert: https://vetexpert.eu/czym-i-jak-karmic-szczeniaka

W przypadku szczeniąt zwiększanie masy ciała w okresie wzrostu uwidacznia istniejący problem. W przypadku wad genetycznych należy podjąć określone formy terapii, adekwatnej do stanu zwierzęcia. I w tym przypadku zawsze należy udać się do lekarza weterynarii, który zaproponuje odpowiedni sposób postępowania.

Profilaktyka opiera się natomiast na wprowadzeniu odpowiednio zbilansowanej karmy, która zapewnia prawidłowy rozwój szczenięcia, bez nadmiernego obciążenia stawów. Innymi słowy należy tak dobrać karmę oraz dawkę dzienną, aby utrzymać wzrost i zapewnić szczupłą sylwetkę ciała. Drugim elementem jest wprowadzenie suplementów wspomagających rozwój, czy zapewniających regenerację chrząstek.

Obecnie na rynku żywieniowym jest wiele preparatów oraz karm i diet zawierających różne dodatki, tj.: siarczan glukozaminy, chondroityna, kwas hialuronowy, kwasy Omega-3, wyciąg z czarciego pazura, kurkuma itd. Działają one przez różne mechanizmy, a ich łączenie zwiększa synergistyczny efekt wspierający funkcjonowanie stawów. W wyniku ich połączenia możemy uzyskać lepszy efekt niż przy stosowaniu jednej substancji.

Warto również pamiętać, że profilaktyka chorób stawów – to ograniczenie jego przeciążenia i unikanie ewentualnych urazów. Wiąże się to z racjonalną aktywnością ruchową, stosowaniem platform ułatwiających wchodzenie lub wychodzenie np. do i z samochodu, itd. 

Jak objawiają się dolegliwości?

Każdy właściciel psa bardzo dobrze zna swoje zwierzę i często zauważa nawet najmniejsze zmiany w jego zachowaniu, a nawet nastroju. I to jest pierwszy objaw, zgłaszany w gabinecie weterynaryjnym – posmutnienie i zmniejszona aktywność fizyczna.

Należy dodać, że nie jest to oczywiście charakterystyczne dla chorób stawów, ale jest wskazaniem do dalszej obserwacji zwierzęcia. Inne zauważalne symptomy problemów ze stawami to:

  • zmniejszenie aktywności ruchowej,
  • problemy z poruszaniem się, np. niechęć do chodzenia po schodach, niechęć do dłuższych spacerów itd.
  • problemy ze wstawaniem i kładzeniem się
  • kulawizna lub oszczędzanie kończyny podczas ruchu,
  • bolesność podczas dotykania stawów lub okolicy
  • intensywne wylizywanie bolących stawów
  • obrzęk stawów
  • utrata apetytu i w konsekwencji zmniejszenie masy ciała

Pamiętajmy, że początkowo objawy choroby mogą być słabo wyrażone i ustępują po wypoczynku psa. Niemniej jednak wraz z jej zaawansowaniem dochodzi do ich nasilenia. Dlatego nie lekceważmy nawet najmniejszych zmian w aktywności i sposobie poruszania się naszego czworonoga, a w razie wątpliwości umówmy się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym.

Karma dla szczeniaka oraz dieta zalecana w chorobach kostno-stawowych – co jest odpowiednie?

Dbając o prawidłowy rozwój szczeniąt wybierzmy karmę suchą RAW PALEO PUPPY. Ten produkt w dwóch wariantach (indyk i wołowina) jest monoproteinową karmą z dodatkiem świeżo przygotowanego mięsa, będącego źródłem białka wysokiej jakości. Odpowiedni bilans zapewnia harmonijny wzrost i rozwój, a dodatki na stawy wspierają ich rozwój. Karmę suchą możemy uzupełnić pokarmami wilgotnymi Raw Paleo Puppy w różnych wariantach smakowych.

Zobacz wszystkie karmy dla szczeniąt w sklepie Vet Expert: https://vetexpert.eu/sklep/pies/karmy/karma-dla-szczeniaka/

Jeżeli natomiast mamy psa chorego, u którego zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową to wybierz dietę Mobility lub Mobility Elimination. Właściwy bilans i dodatki wspierające regenerację chrząstki (siarczan glukozaminy, chondorityna, kurkuma i kwasy Omega-3) zwiększą komfort życia Twojego przyjaciela.

W niektórych przypadkach wskazane jest dodatkowe wsparcie stawów – w tym celu Vet Expert przygotował pełną ofertę suplementów, które całościowo wspierają zdrowie stawów – ArthroVet, ArthroVet Complex, ArthroVet Collagen. Jeżeli jesteś ciekawy, co jest może zaoferować Vet Expert – odwiedź nasza stronę i zapoznaj się z całą ofertą produktów.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie