Aktywnie z psem – jak wspólnie spędzać czas ze swoim pupilem

Jesteś miłośnikiem lub miłośniczką sportu, a równocześnie na co dzień sporo czasu zajmuje ci opieka nad czworonożnym pupilem? Zwykłe spacery z psem zaczęły nudzić cię już jakiś czas temu? Może planujesz zarazić go swoją pasją, ale nie wiesz jak aktywnie spędzać czas z psem tak, byście oboje byli zadowoleni? Posiadanie zwierzaka nie musi oznaczać nudnych popołudni, w których leniwy spacer po parku będzie stanowił szczyt waszych możliwości. Choć wspólna aktywność może wymagać więcej zaangażowania i cierpliwości, z pewnością  warto spróbować!

Sport z psem – różne potrzeby, ten sam cel

Węszenie, tropienie i ruch to najważniejsze naturalne potrzeby każdego psiaka. Zaspokajanie ich w niewystarczającym stopniu może prowadzić do stopniowego pogarszania się samopoczucia twojego psiaka, a w skrajnych przypadkach do popadnięcia w psią depresję. Te wrodzone - związane z naturalnym instynktem zwierzęcia - potrzeby najłatwiej zaspokoić właśnie poprzez fizyczną aktywność na świeżym powietrzu. Niektórym psiakom wystarczy krótki spacer kilka razy dzienne, inne potrzebują jednak więcej ruchu i zaangażowania. Ludzie oczywiście uprawiają sport z różnych pobudek, jednak śmiało można założyć, że ich głównym motywatorem jest radość i poczucie spełnienia, które daje im zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu. Aktywność fizyczna w obydwu przypadkach jest więc bardziej lub mniej świadomym sposobem na poprawę swojego samopoczucia i w efekcie szczęśliwsze życie.

Aktywnie z psem – jak wspólnie spędzać czas ze swoim pupilem

Jak aktywnie spędzać czas z psem i samemu dobrze się bawić?

Tak jak i ty, twój psiak z pewnością lubi wykonywać niektóre aktywności, na inne z kolei reaguje niechętnie. By wspólnego ruchu nie traktować jako przykrego i nudnego obowiązku, warto na początku pokazać psu różne rodzaje aktywności fizycznej i starać się zaobserwować jego reakcje, a także ocenić predyspozycje. Nie zapominaj, że wiele zależy od waszej relacji i zaangażowania, z jakim ty, jako opiekun/-ka uczysz go nowej zabawy. Jeśli więc np. lubisz biegać, ale nie przepadasz za jeżdżeniem na rowerze, nie staraj się usilnie przekonać psa do dyscypliny sportu, za którą sam/-a nie przepadasz. Przy niektórych rodzajach aktywności szybko złapiecie świetne porozumienie, przy innych będziecie potrzebować więcej pracy, cierpliwości i zaangażowania. Ostatecznie chodzi przecież o wspólny cel i radość, którą niesie wspólne działanie.

Spacer to nie wszystko, czyli jakie sporty można uprawiać z psem?

Wbrew wielu obiegowym opiniom sport z psem nie ogranicza się do dłuższych spacerów, całodziennych wędrówek po górach oraz wspólnego biegania. Właściwie jedyne, co ogranicza nas w tej kwestii to własna wyobraźnia, warunki fizyczne oraz zdrowy rozsądek. Choć znane są przypadki, kiedy właściciel zabierał swojego psa na skok na spadochronie w kostiumie BASE, zalecamy raczej racjonalną analizę, czy psiak będzie czerpał z danej aktywności tyle samo frajdy, co opiekun. Wachlarz aktywności fizycznych, które możesz uprawiać z psem jest dość szeroki, nie zapominajmy jednak, że wcale nie musisz próbować wszystkiego, by poczuć, że wspólnie z pupilem świetnie bawisz się na świeżym powietrzu. Nawet wyjście z psem na spacer, jeśli tylko dostarcza wam obojgu radości i satysfakcji, to świetna forma wspólnego ruchu.

Bieganie z psem, czyli canicrossing

Pierwsze przebieżki z psem mogą być dość nerwowe i mało przyjemne. Warto jednak dowiedzieć się, jak zacząć, by już po jakimś czasie móc cieszyć się wspólnie przemierzanymi kilometrami. Początkowo pies najprawdopodobniej będzie traktował takie przebieżki jak zwykłe spacery i tak jak podczas nich będzie często się zatrzymywał, zmieniał kierunek i prędkość biegu. Dlatego też przygotowując się do pierwszych wspólnych biegów, warto pamiętać o kilku zasadach:

1.  Zaopatrz się w niezbędny sprzęt i dostosuj go do psa.

2.  Znajdź dobre, najlepiej odludne miejsce do biegania.

3.  Pamiętaj o rozgrzewce z psem.

4.  Zacznij od krótszych dystansów i wolniejszego tempa; stopniowo zwiększaj dystans i tempo.

Wspomniany sprzęt to specjalna uprząż dla psa, smycz o odpowiedniej długości (najlepiej z amortyzatorem), poidełko z wodą, uprząż lub specjalny pas dla ciebie oraz ulubione smaki twojego psiaka – nieocenione na co dzień, a zwłaszcza podczas nowych przygód.

Dogtrekking, czyli z psem w góry

Ta aktywność to nic innego jak poruszanie się w terenie górskim lub leśnym z psem przypiętym do uprzęży. W tym przypadku również przydadzą się wspomniane akcesoria, a także dodatkowy prowiant dla nas oraz dla psiaka, jeśli wędrówka trwa kilka lub kilkanaście godzin oraz odpowiedni strój i obuwie górskie. Zawody w dogtrekkingu odbywają się na trasach o długości od 10 do 50 km, ze specjalnie przygotowanymi punktami kontrolnymi zaznaczonymi na mapie. Najlepiej zacząć od krótkich dystansów i przyzwyczaić psa do tego rodzaju aktywności w naturalnym terenie.

Z psem na rowerze, czyli bikejoring

Tę dyscyplinę zaczęto praktykować we Francji, już w latach 80. XX wieku. Bikejoring, czyli psi zaprzęg rowerowy polega na wspólnym przemierzaniu kilometrów na rowerze, z psem przypiętym do opiekuna lub jego pojazdu. Jazda na rowerze z psem to dla czworonoga dość intensywny i najczęściej długotrwały wysiłek, dlatego też idealny czas na uprawianie tej dyscypliny sportu to jesień i zima. Zawody odbywają się na trasach nie dłuższych niż 10 km, a pies, z którym planujemy wziąć udział w takich zawodach musi oczywiście być zdrowy i w pełni sił, a także mieć ukończone 12 miesięcy. Zanim jednak zdecydujesz się na udział w zawodach, polecamy spróbować wybrać się z psem na krótką przejażdżkę po odludnej okolicy, by ograniczyć bodźce rozpraszające twojego pupila. W tym celu najlepiej wybrać łąki poza miastem lub las.

Skijoring – psi zaprzęg

Typową zimową odmianą psiego zaprzęgu jest skijoring, który wywodzi się ze Skandynawii. Opiekun wyposażony w narty biegowe i zimowy strój połączony jest smyczą z amortyzatorem ze swoim psem, który biegnie przed nim. Istotne, by narty, na których się poruszamy były pozbawione ostrych krawędzi, by w razie zderzenia zminimalizować ryzykoLinka łącząca psa z opiekunem powinna mieć około 2,5 m i być wyposażona w amortyzator, by zniwelować wszelkie szarpnięcia. Ta dyscyplina wymaga zarówno od psa, jak i od opiekuna dobrej kondycji i wytrzymałości. Jako że można uprawiać ten sport tylko w porze zimowej, letnią alternatywą dla fanów skijoringu może być canicrossing lub bikejoring.

SUP z psem, czyli wodny sport z psiakiem

Dużo mniej wymagającym fizycznie sportem, który można uprawiać ze swoim psiakiem jest pływanie na SUPie. SUP (angielski skrót od stand up paddle), znany również jako paddle boarding, to sport polegający na przemieszczaniu się po wodzie przy użyciu deski oraz wiosła. SUP zazwyczaj jest na tyle duży, że spokojnie pomieści jedną lub dwie osoby oraz psa. SUP z psem to świetny sposób na aktywne spędzenie upalnych dni nad wodą. Pamiętajmy, by rozważyć kwestię kamizelek wypornościowych dla siebie i swojego psa, a także zabrać ze sobą na pokład ręcznik, nakrycie głowy i wodę do picia. Starajmy się unikać wypływania na wodę, kiedy słońce jest w zenicie. Psy dużo gorzej od ludzi znoszą upały i rażące słońce, dlatego też lepiej wybrać godziny poranne lub popołudniowe.  

Aktywnie z psem – jak wspólnie spędzać czas ze swoim pupilem

Bushcraft z psem – szkoła przetrwania

Całoroczną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu wspólnie ze swoim psiakiem może być również bushcraft. To nic innego jak biwakowanie w lesie i podróże po dzikich rejonach razem z pupilem. W tym przypadku nie potrzebujemy żadnego dodatkowego wyposażenia. Warto jednak zaplanować kwestię noclegu z psem – namiot, tarp czy spanie pod gołym niebem? Pamiętajmy, by trzymać psa na smyczy, by nie płoszył dzikich zwierząt, a także biwakować w odpowiedzialny sposób, nie zostawiając po sobie śladów. Bushcraft z psem to idealna propozycja dla miłośników długich wędrówek po dzikich okolicach

Zima – jak aktywnie wykorzystać długie zimowe wieczory w domu?

Oczywiście nie wszyscy są fanami aktywności fizycznych na świeżym powietrzu zimą. Dotyczy to zarówno psów, jak i ludzi. Nie ma się co dziwić, w końcu niskie temperatury, wilgoć, opady śniegu i deszczu, błoto i brak słońca to warunki, które mogą zniechęcić do częstego wychodzenia na zewnątrz. Nie oznacza to jednak, że zima musi być czasem biernego i leniwego czekania na wiosnę. Warto wykorzystać ten czas na pogłębienie relacji ze swoim pupilem. Choć wiadomo że najłatwiej o to przy okazji wspólnych aktywności, a tych najwięcej jest w sezonie letnim, długie zimowe wieczory to świetna okazja, by nieco inaczej ukierunkować psią energię. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie w życie kilku zabaw węchowych, drugim ćwiczenie posłuszeństwa z psem. Obydwie aktywności to świetna okazja, by zadbać o umysłowy i emocjonalny rozwój psa, zapewnić mu angażującą rozrywkę bez wychodzenia z domu, a przede wszystkim wzmocnić łączącą was relację.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie