Aktywne lato z czworonogiem

Coraz wyższe temperatury oraz więcej słońca, zachęcają do aktywnego wypoczynku. Jednakże, nie dla każdego oznacza to taki sam schemat spędzania czasu wolnego. Niektórzy na przykład, preferują wycieczki piesze ze swoimi pupilami. Zanim jednak udamy się na taką wędrówkę, warto odpowiednio zabezpieczyć swojego czworonoga.

Pies najlepszy towarzysz człowieka

To stwierdzenie dotyczy nie tylko osób samotnych, którym pies zastępuje towarzystwo drugiego człowieka. Te sympatyczne czworonogi, mogą stanowić doskonałe dopełnienie naszych rodzin – zarówno tych większych (z dziećmi), jak i tych całkiem niewielkich (bezdzietnych). Psy mają bowiem niepowtarzalny dar wprowadzania do naszych domów, lepszej energii. Wpływają też pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne. Zachęcając do zabawy lub pieszczot, pomagają też oderwać się na chwilę od obowiązków i przyjemnie zrelaksować. Pies w domu to również, sposób na zaproszenie do swojego życia aktywności fizycznej, która jest szalenie ważna, dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego ustroju.

Zalety wędrówek z psem

Piesze wycieczki to jedna z najprostszych, a jednocześnie bardzo pożytecznych aktywności fizycznych. Prócz oczywistego wpływu na nasze zdrowie i kondycję, dostarcza też licznych korzyści „osobistych”. Wędrując poznajemy bliżej okolicę, w której mieszkamy i odkrywamy jej walory na nowo. Udając się na wędrówkę z psem, zyskujemy jeszcze więcej. Po pierwsze – korzysta na tym nasza sprawność. Nie jeden raz trzeba pobiec z psem lub wręcz za nim.  Po drugie – wyrabiamy sobie lepsza orientację w terenie. Po trzecie – odkrywamy wiele ciekawych zakamarków, do których są nas w stanie doprowadzić jedynie łapy naszego pupila.

Wyprawka dla Azora

Zanim jednak wybierzemy się na wycieczkę pieszą z naszym psem, musimy odpowiednio go do niej przygotować. Najlepiej zabierając ze sobą plecak, w którym będziemy mieli butelkę z wodą plus jakąś przekąskę i zabawę. Ale to nie wszystko. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo naszego towarzysza. Kleszcze u psów to największe zagrożenie, z jakim musimy się uporać. Najlepiej użyć w tym celu, skutecznego preparatu. Takiego jak na przykład Controline. To środek w postaci kropel, działający na zasadzie odstraszania kleszczy (a także pcheł). Jego wyjątkowość polega na tym, że nie wywołuje podrażnień skóry. Może być więc spokojnie stosowany również w przypadku psów – alergików oraz posiadaczy bardzo wrażliwej skóry.

Co o kleszczach powinniśmy wiedzieć?

Każdy posiadacz psa, powinien zdawać sobie sprawę z kilku faktów. Po pierwsze – kiedy występuje największy wysyp kleszczy? To okres od kwietnia do maja. Wtedy też bywają one najbardziej łakome i najgroźniejsze, gdyż budzą się dopiero do życia i potrzebują żywiciela. Nie oznacza to absolutnie, że w pozostałe miesiące klesze u psów się nie pojawią, gdyż pozostają one aktywne aż do października – chociaż wiele zależy od panującej temperatury. Po drugie – gdzie występują kleszcze? Przekonanie, jakoby mieszkały one jedynie na drzewach czy krzakach i bytowały w lasach, można schować między bajki. Fakt, że las to naturalne środowisko kleszcza, nie utrudniło mu zamieszkania i przystosowania się do życia w mieście czyli do zejścia w niższe partie i opanowania obszarów trawiastych. Oznacza to, że nasz pies jest w niebezpieczeństwie, zarówno przebywając w lesie, jak i na skwerku przed blokiem czy w parku. Warto o tym pamiętać i stosować preparat na kleszcze, również wtedy, gdy nie planujemy żadnych szaleńczych ani dalszych wypraw z pupilem.

Gdy zdecydujemy się na aktywne lato z psem, pamiętajmy przede wszystkim o jego bezpieczeństwie. Chrońmy jego organizm przed odwodnieniem, ale skupmy się też na ochronie jego zdrowia. Kleszcze u psa mogą wywołać bowiem, groźne – także dla jego życia – choroby jak: anaplazmoza, babeszjoza, borelioza, europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu, hepatozoonoza. Wiele z nich atakuje wątrobę, serce, wzrok, poważnie je uszkadzając. Powrót do zdrowia naszego pupila może być niemożliwe…

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie