Agresywny pies - jak sobie radzić?

Agresja to jeden z najczęstszych problemów, który dotyka naszych czworonożnych przyjaciół. Błędy wychowawcze, traumatyczne przeżycia, skłonności wynikające z charakteru rasy. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na negatywne zachowanie u psa. Jak sobie jednak radzić z zachowaniem agresywnym naszego pupila?

Rodzaje agresji

Na początku warto wiedzieć, że najczęściej obserwuje się dwa rodzaje agresji u psów:

  • agresja do samego siebie - obserwowana u psów nerwowych, po ciężkich przeżyciach. Agresja ta objawia się samookaleczaniem (wygryzanie sobie sierści, gryzienie ogona czy łapy do krwi). Początkowo najlepiej wykluczyć choroby, które mogą powodować takie zachowanie.
  • agresja wobec innych - zazwyczaj agresja ujawnia się na spacerach, ale także podczas odwiedzin obcych osób i zwierząt, wtedy występują reakcje obronne u psa. Agresja u psa wobec innych powodowana jest najczęściej błędami wychowawczymi czy hormonami. Rozwiązaniem może być kastracja, ale najlepiej udać się do behawiorysty czy trenera psów w celu eliminacji niepożądanego zachowania.

Co zrobić z agresywnym psem?

Najlepszym rozwiązaniem będzie udać się do specjalisty. Takim specjalistą jest behawiorysta. To on oceni zachowanie psa, pozna przyczyny agresji u naszego czworonoga, a także podpowie jak oduczyć psa agresji do innych psów, samego siebie czy ludzi. Agresywne psy wykazują takie zachowania w różnych sytuacjach, najlepiej więc poprosić behawiorystę na wspólny spacer, jeśli pies wykazuje agresję do innych zwierząt właśnie wtedy lub zaprosić go do domu, jeśli pies wykazuje agresję na swoim terenie wobec innych: ludzi i zwierząt.

Pomóc może także trener psów, który pomoże nam ułożyć odpowiednio psa i nauczyć go posłuszeństwa, a także co zrobić z agresywnym psem, gdy zaobserwujemy niepożądane zachowanie. Posłuszeństwo, nauczenie podstawowych komend, jak: waruj, zostaw, do nogi - pozwolą nawet w sytuacjach kryzysowych powstrzymać psa, przywołaniem go do siebie.

Kim jest psi behawiorysta?

Behawiorysta to osoba, która ma odpowiednią wiedzę, przeszła rzetelne szkolenia z zakresu zachowania psów. Psi psycholog - tak najprościej można nazwać ten zawód. Agresywny pies nie ma przed nim tajemnic i zna różnorodne przyczyny, które tę agresję mogą powodować. Po przyjściu właściciela i psa behawiorysta potrafi prawidłowo zdiagnozować czworonoga i pomoże dobrać odpowiedni, a także skuteczny plan rozwiązania problemu - terapię.

Szkolenia behawiorystów prowadzą doświadczone osoby www.wojtkowszkolenia.pl/sklep/, które przekazując swoją wiedzę dbają o jej jakość i skuteczność w późniejszym działaniu praktycznym. Podczas szkoleń behawioryści uczą się na prawdziwych przypadkach, omawiając filmy, ucząc się na żywo podczas prowadzonych terapii.

Dobry behawiorysta uczy, nie ocenia. Jesteśmy ludźmi, popełniamy błędy, a zgłaszając się po pomoc, jeśli będziemy krytykowani - zrażamy się. Dlatego dobrego behawiorystę rozpoznamy po fachowych, rzetelnym podejściu zarówno do psa, jak i właściciela. Behawiorysta w terapii psa, podczas uczenia go, eliminacji zachowań niepożądanych nie stosuje przemocy fizycznej czy psychicznej.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie