500 zł mandatu za psią kupę zostawioną na chodniku.

O tym, że sprzątanie po swoim psie nie jest kupą roboty, łodzianie są przekonywani od kilku lat. Miasto przygotowało dla nich kilka nowych zachęt. Przybędzie koszy na psie odchody, a dotychczasowe woreczki na kupy zmienią swój image. Ale uwaga, zaostrzą się kary za niesprzątnięcie chodnika! Od początku roku straż miejska wystawiła 300 mandatów i 140 pouczeń osobom, których psy zapaskudziły chodnik czy ulicę. - Systematycznie prowadzimy kontrole w godzinach rannych i popołudniowych, gdy wychodzi się z psami. Niektórzy łodzianie już tak się do nich przyzwyczaili, że z daleka pokazują worki na psie odchody - mówi Waldemar Walisiak ze straży miejskiej. Jednak na ulicach kup nadal jest sporo. W związku z tym miasto chce zaostrzyć kary. - Straż może wystawić mandat od 20 do 500 zł. Prosiłem więc, aby kary zbliżone były do tej górnej granicy - mówi wiceprezydent Dariusz Joński. Sprzątanie nie powinno być trudne, bo miasto kupiło aż 60 tys. zestawów worków z tekturową łopatką. Dostępne są bezpłatnie w delegaturach i magistracie. Woreczki musiały jednak zmienić swój wygląd, bo łodzianie często pakowali do nich (tak, to nie jest żart) zakupy. Z tego też powodu odchodzi się od dystrybutorów worków, które często były niszczone. Teraz odcina im się wierzch i będą służyć jako kosze na psie kupy. Jednak wkrótce w mieście przybędzie aż 600 takich koszy. Łącznie będzie ich już około 2,5 tys. Połowa trafi na tereny 22 spółdzielni mieszkaniowych. Dostępność takiego pojemnika nie gwarantuje jednak czystości.

- Robimy eksperyment na rogu Gdańskiej i Ogrodowej. Kiedyś stały tam dwa kosze, które zawsze były do połowy pełne, a reszta śmieci leżała obok. Teraz postawiliśmy dwa dodatkowe pojemniki. Może ich większa liczba spowoduje, że będzie czyściej - mówi Dariusz Joński. Poza tym magistrat stawia na edukację. Na początku roku szkolnego do podstawówek i gimnazjów trafi książeczka "Pies w mieście", z której uczniowie dowiedzą się, jak dbać o psa i być za niego odpowiedzialnym.

 

Agnieszka Magnuszewska
źródło: pies

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.