5 zasad wyprowadzania psów

Spacer jest dla psa jednym z najważniejszych elementów codziennej rutyny. Podczas przechadzki z opiekunem pupil może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, spożytkować nadmiar energii, a także nacieszyć się bliskością swojego właściciela. Aby codzienne wyjścia z czworonogiem nie były przykrym obowiązkiem, warto zastosować kilka zasad, dzięki którym spacery będą prawdziwą przyjemnością dla obu stron.

Zasada nr 1 – dbaj o długość i ilość spacerów

Wielu właścicieli nieświadomie odbiera psiakom przyjemność z codziennych wyjść, ograniczając je do kilku minut, w ciągu których psiak musi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Tymczasem spacery powinny być regularne i trwać co najmniej kilkanaście minut. Eksperci radzą, aby każdego dnia zaplanować jedno główne wyjście, minimum 30-minutowe, podczas którego pupil będzie mógł pobiegać bez smyczy i poniuchać. Warto pamiętać też o częstej zmianie otoczenia – wielokrotne odwiedzanie tej samej okolicy stanie się nudne zarówno dla zwierzaka, jak i opiekuna.

Zasada nr 2 – wybierz wygodną smycz i obrożę

Te akcesoria to podstawa udanego spaceru. Nie ma nic gorszego niż za ciasna obroża czy za krótka smycz. Jak zatem wybrać gadżety? Decydując się na zestaw obroża plus smycz, warto pamiętać o tym, że powinien on być dostosowany do wagi i wielkości psiaka. Dla małych psów wystarczające będą te, w postaci cieńszych pasków, natomiast dla większych czworonogów zaleca się te szerokie i grube. Świetną alternatywą są także szelki (w swojej ofercie ma je np. sklep zoologiczny NaszeZoo). Jedną z ich zalet jest możliwość regulacji obwodu na klatce piersiowej, dzięki czemu dopasują się niemalże do każdego psiaka.

Zasada nr 3 – dopasuj odpowiedni kaganiec

Choć ogólne prawo nie definiuje obowiązku noszenia kagańca (tę kwestię różnie regulują poszczególne gminy), warto mieć go zawsze przy sobie. Na co zwrócić uwagę przy doborze tego gadżetu? Najistotniejszy jest obwód i długość pyska psiaka – kaganiec nie może wbijać się w skórę ani powodować bolesnych otarć. Należy także pamiętać o tym, że czworonóg powinien mieć możliwość swobodnego oddychania, dlatego na co dzień zaleca się tzw. kagańce fizjologiczne, a nie weterynaryjne.

Zasada nr 4 – zabieraj ze sobą smakołyki

Chcąc urozmaicić wyjście z psem, nie można zapominać o jego ulubionych smakołykach. Przysmaki można podawać czworonogowi w trakcie spaceru, ale mogą one być też nagrodą za poprawnie wykonane polecenia czy grzeczne zachowanie. Dobrym rozwiązaniem jest także poszukiwanie ukrytych smakołyków podczas głównego spaceru – wystarczy wybrać trawiaste miejsce (np. na polanie) i rozrzucić psie łakocie. Czworonóg z pewnością będzie zadowolony z takiej aktywności i chętnie włączy się do zabawy. 

Zasada nr 5 – nie zapominaj o adresówce

Adresówka to bardzo ważny gadżet, o którym nie można zapominać wyprowadzając psa. Właściciel powinien zamieścić na niej przede wszystkim swój numer telefonu i – opcjonalnie – imię oraz adres zamieszkania. Taki identyfikator pozwoli na szybsze odnalezienie zagubionego psiaka i zapobiegnie długim poszukiwaniom. W ofercie sklepów zoologicznych znajduje się sporo modeli, ale najlepiej sprawdzą się te metalowe lub zakręcane, w których można umieścić karteczkę z niezbędnymi informacjami. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.