5 rzeczy które musisz wiedzieć o opiece nad psem

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jednak jego obecność w domu to nie tylko same przyjemności, ale również obowiązki. Przedstawiamy 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o opiece nad psem.

Pies kosztuje

Niezależnie czy kupujesz psa z zarejestrowanej hodowli, czy adoptujesz ze schroniska, to musisz wiedzieć, że posiadanie czworonoga to wydatek. I nie ogranicza się tylko do jego zakupu. Zwierzęciu trzeba kupować karmę, szczepić m.in. na wściekliznę, a w razie problemów zdrowotnych leczyć w gabinecie weterynaryjnym. Do kosztów dolicz również akcesoria, takie jak zabawki, przysmaki, transportery, legowiska, smycz, obrożę, ewentualne szkolenia. To wszystko generuje mniejsze lub większe koszty. Zanim zdecydujesz się na posiadanie futrzanego przyjaciela, zastanów się, czy aby na pewno Cię na niego stać.

Psy są na całe życie

Psy żyją znacznie krócej niż człowiek. Ich średnia długość życia wynosi około 10-13 lat. W związku z tym adopcja lub zakup czworonoga to zobowiązanie nie na chwilę, ale na kilka lat. Planując wzięcie psa, musisz wziąć pod uwagę opiekę nad nim nie przez rok, ale przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Dlatego zastanów się, czy twoje plany na przyszłość nie wykluczają posiadania czworonoga.

Pies wymaga nauki

Szczenięta, tak jak i dzieci, potrzebują osoby, która nauczy ich podstawowych czynności, zasad. Przez pierwsze dni i tygodnie, młody pies będzie załatwiał się w domu. To Ty jesteś odpowiedzialny za naukę psa czystości w domu i załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze. Twoim obowiązkiem jest również pokazanie mu, co może, a czego nie i stosowania się do narzuconych norm. Czworonogi mają tendencję do interesowania się wszystkim, zwłaszcza w młodym wieku. Może zdarzyć się, że szczeniak będzie gryzł Twoje buty, papcie, które dla niego nie różnią się od pluszowej zabawki, czy niszczył meble. On nie wie, że te przedmioty są cenne i nie wolni ich gryźć. To Ty musisz go oduczyć gryzienia. Proces szkolenia futrzanego przyjaciela wymaga od Ciebie zaangażowania, cierpliwości i przede wszystkim czasu. Niektóre zwierzęta łapią szybciej, inne potrzebują kilka tygodni, aby pojąć panujące zasady.

Pies to nie zabawka

Niektóre osoby wciąż traktują psy jako zabawki. Kupują szczeniaka dzieciom na prezent, bo jest mały i słodki. Niestety, problem zaczyna się, gdy pies gryzie i niszczy przedmioty, nie ma z kim go zostawić na wakacje. Zdarza się, że zostaje oddany do schroniska lub wydany innej rodzinie. Pies nie jest zabawką, a żywym stworzeniem. Wymaga opieki, zapewnienia podstawowych potrzeb. To ogromny obowiązek!

Pies potrzebuje ruchu

Wyjście z psem na spacer w celu zaspokojenia potrzeb fizjologicznych to nie wszystko. Czworonogi te wymagają również codziennej dawki ruchu. Niektóre rasy potrzebują więcej aktywności, inne mniej. Przynajmniej jeden spacer dziennie powinien trwać 30 minut, aby futrzany przyjaciel się wybiegał. Dlatego myśląc o przygarnięciu zwierzęcia, zastanów się, czy na pewno masz czas zarówno na szkolenie, jak i zabawę oraz wyjścia z psem.

Artykuł powstał z portalem o zwierzętach Rozpieszczony.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.