13 dziwnych i niesamowitych nawyków snu u zwierząt

My, ludzie mamy dość przewidywalne wzorce snu. Oprócz nocnych zmian, większość z nas idzie spać w nocy i budzi się rano. Natomiast wielu z naszych zwierzęcych kuzynów lubi robić rzeczy trochę inaczej i mają dość niesamowite nawyki spania. Poniżej kilka z nich…

Albatros
Jako ptak morski albatros spędza większość czasu w powietrzu w poszukiwaniu jedzenia poniżej i nie zawsze jest gdzie wylądować. Wielu z nas uważa, że są one w stanie spać podczas lotu, mając aktywny tylko niewielki obszar mózgu, by móc latać. Albatrosy są znane z długiego latania, bez lądowania do snu. Jednak reporter BBC Ella Davies zauważył po długich obserwacjach, że ptaki takie jak te w rzeczywistości nie zasypiają podczas lotu, ale zamiast tego po prostu nie śpią przez bardzo długi okres.

Rekiny
Wiele gatunków rekinów musi stale pływać, aby utrzymać ciągły przepływ wody w skrzelach dla dostarczania sobie tlenu, inaczej umrą. Oznacza to, że nie mogą się wprowadzić w głęboki sen, jak ludzie, a muszą "spać pływając" z mniej aktywną częścią mózgu. Eksperci stwierdzili, że u niektórych gatunków rekinów to kręgosłup koordynuje pływanie, a nie mózg, co sugeruje, że rekiny mogą być w stanie wyłączyć swój mózg do snu.

Drozdy Swainsona
Drozdy Swainsona to ptaki wędrowne i pokonują w locie bardzo duże odległości. W tym celu, biorą setki drzemek trwające tylko kilka sekund na raz.

Delfiny
W podobny sposób jak rekiny, delfiny nie śpią w pełni i faktycznie śpią z jednym okiem otwartym, wyłączając każdą stronę mózgu na przemian. Badania przeprowadzone przez różne organizacje ssaków morskich w San Diego w Kalifornii wykazały, że delfiny mogą płynąć bez pełnego snu przez co najmniej 15 dni i nadal zachować czujność.

Nietoperze
Jest dość powszechnie wiadome, że nietoperze śpią do góry nogami. Oznacza to mniej konkurencji dla miejsc do spania, a ponieważ ich silne pazury mocno zagłębiają się w jakąkolwiek powierzchnię, wymaga to od nich niewiele energii, by sobie powisieć..

Żaby
Wiele zwierząt wykorzystuje hibernację, ale mało które jest tak dobre w tym, jak żaby. Niektóre żaby mogą hibernować podczas zimy pod skutą lodem wodą, bez bicia serca czy powietrza przez kilka tygodni.

Wydry
Wydry są narażone na ataki drapieżników na lądzie, więc czasami śpią w wodzie. Jednakże, w celu uniknięcia odpłynięcia w dal, kotwiczą swoje ciało do czegoś przy użyciu ogona, a nawet trzymają się siebie, by uniknąć oddalania.

Pawiany Gwinea
Pawian Gwinea musi być czujny przez cały czas, by nie wpaść w łapy drapieżnika czy ścigać potencjalną ofiarę. Aby to zrobić śpi na szczycie drzewa na piętach, zawsze gotowy do poruszania się w razie potrzeby.

Surykatki
Surykatki to zwierzęta stadne i śpią razem. Śpią w kupie z samicą z grupy ukrytą pod spodem, więc ona zyskuje najlepszy sen. Sen "wartowników" na zewnątrz jest lżejszy tak, by mogły łatwo zaalarmować w razie ataku drapieżników. Mogą również spać tak, by oszczędzać ciepło podczas zimnych nocy pustynnych.

Złota popielica (gryzoń)
Podobnie jak wspomniany pawian Gwinea, złota popielica jest stale poszukiwana przez drapieżniki. Aby szybko obudzić się, śpi na słabych gałęziach, reagując na nawet najmniejszy ruch.

Ośmiornice i mątwy
Nie jest niczym niezwykłym dla zwierząt marzyć - każdy prawdopodobnie widział psa "biegnącego" przez sen. Jednak nawet zwierzęta, takie jak ośmiornice i mątwy najwyraźniej marzą w jakiejś postaci. Eksperci snu wykazali, że wykazują one fazę REM podczas snu, która u ludzi wskazuje, że marzymy.

Szympansy wybierają legowisko, które da im najlepszy sen
Naukowcy sugerują, że szympansy nie tylko wybierają dowolne stare drzewo do spania, ale w rzeczywistości wybierają rodzaj drzewa, który da im najlepszy sen. W badaniu, które miało miejsce w rezerwacie przyrody w Ugandzie, przeprowadzone przez antropologów amerykańskich na 1,844 szympansach wykazało, że 73,6% szympansów wybrało do spania mocne drzewo zwane Ugandy Ironwood, pomimo, że drzewo to zajmuje tylko 9,6% z drzew na tym terenie.

Większość zwierząt ma cykle snu wielofazowe
Wszystkie zwierzęta mają swoje indywidualne procedury snu, ale wiele stosuje cykle wielofazowe, spanie wiele razy przez całą dobę. Ludzie są dość wyjątkowi ze swoim jednofazowym cyklem. Żyrafy na przykład potrzebują tylko bardzo krótką ilości snu, maksymalnie około dwóch godzin, podczas gdy wszyscy możemy być zazdrośni o brązowego nietoperza, który przesypia do 19 godzin snu dziennie.

Artykuł zewnętrzny, powstał dzięki  współpracy z firmą Materace Koło, polskiego producenta materacy do spania: materace piankowe, lateksowe, termoelastyczne, kieszonkowe i inne.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie