Buldog francuski należy do grupy najpopularniejszych ras psów nie tylko w naszym kraju, ale też na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego – wystarczy na niego popatrzeć, aby przekonać się, że to chodząca słodycz. Buldożki pięknie się prezentują, a do tego są typowymi psami kanapowymi. Jeśli od dawna chodzi Ci po głowie pomysł kupienia sobie przedstawiciela tej rasy, to najpierw poznaj 10 ciekawostek o buldogach francuskich.
Buldog francuski, pomimo niewielkiego rozmiaru, jest bardzo silnym psem. Gdy uważnie mu się przyjrzysz, to zauważysz imponujące mięśnie odznaczające się pod skórą. Przypomina trochę małego kulturystę.
Największą wadą buldogów francuskich jest to, że niemiłosiernie chrapią. Jeśli więc masz lekki sen i budzi Cię nawet bzyczenie komara, to zastanów się, czy spanie z buldożkiem w jednym pokoju jest dobrym pomysłem.
O tym musi pamiętać każdy przyszły właściciel buldoga francuskiego. Ta rasa uchodzi za wyjątkowo chorowitą i rzeczywiście coś w tym jest. Do najczęstszych dolegliwości zdrowotnych buldożków zaliczymy problemy z oddychaniem, zapaleniem spojówek oraz alergią. Jest to związane głównie z brachycefaliczną budową czaszki oraz charakterystyczną krótką kufą.
Nazwy ras psów bywają mylące i dokładnie z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku buldoga francuskiego. Rasa ta w rzeczywistości pochodzi z Anglii, gdzie powstała na drodze skrzyżowania buldoga angielskiego i teriera (w typie boston teriera). Skąd zatem dopisek „francuski”? To efekt tego, że buldożki zaczęły masowo trafiać do Francji ze swoimi właścicielami, którzy emigrowali na kontynent w poszukiwaniu pracy.
Tutaj akurat mamy pełną zgodność wyglądu z cechami fizycznymi. Buldogi francuskie nie są leniwe, ale po prostu fizycznie niezdolne do wysiłku. Nie dość, że mają problemy z oddychaniem, to jeszcze krótkie łapki i korpulentna budowa ciała utrudniają im bieganie, skakanie czy intensywną zabawę. Buldożki zdecydowanie preferują bierny odpoczynek.
Buldogi francuskie to wręcz idealna rasa dla rodziny z dziećmi, ale też osób samotnych, np. seniorów. Są to psy wyjątkowo przyjaźnie usposobione, bezproblemowe w wychowaniu. Nie wykazują agresji, łatwo poddają się szkoleniu z zakresu posłuszeństwa, uwielbiają się bawić (byle krótko) i najchętniej przez cały dzień leżałyby właścicielom na kolanach.
Jeśli masz małe mieszkanie, a marzy Ci się posiadanie psa, to buldog francuski będzie odpowiednim wyborem. Ta rasa nie potrzebuje dużo przestrzeni, długich spacerów czy szaleństw w lesie. Dobrze czuje się w mieście.
To jedno z większych zaskoczeń dotyczących tej rasy. Buldogi francuskie rzeczywiście nie są zdolne do spółkowania, stąd rozród w hodowlach odbywa się wyłącznie poprzez inseminację.
Dlatego jest to dobra rasa na polskie warunki klimatyczne. Upał solidnie daje się buldożkom we znaki i gdy tylko temperatura zaczyna przekraczać około 26 stopni Celsjusza, należy maksymalnie skrócić spacery i zapewnić psu chłodny kąt w mieszkaniu.
Zdecydowana większość buldogów francuskich nie potrafi pływać lub po prostu unika wody. Ich budowa ciała wyklucza zdolności pływackie, dlatego gdy już kupisz sobie buldożka, to lepiej nie zmuszaj go do wchodzenia do jeziora, rzeki czy basenu.
To tyko wybrane ciekawostki o psach rasy buldog francuski. Jedno jest pewne: buldożki są fantastycznymi towarzyszami człowieka i można je w ciemno polecać zwłaszcza rodzinom z dziećmi.
Artykuł partnera