Twój pies uzależnił się od słodyczy? Co robić?

Słodycze zdecydowanie nie powinny występować w psiej diecie, ale teoria sobie, a życie sobie. Wielu właścicieli z miłości do pupila częstuje go słodkościami, czego efektem może być jednak uzależnienia się psa od słodyczy. Ci wtedy zrobić? To trudna sytuacja, która będzie wymagać od właściciela żelaznej konsekwencji.

Dlaczego psy uzależniają się od słodyczy?

Tak naprawdę uzależniają nie same słodycze, ale zawarty w nich cukier. Ludzie lubią jeść słodkości, ponieważ bardzo wysokie stężenie cukru natychmiast dodaje energii i podnosi poziom serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. U psów działa to niemal identycznie. Pupil po zjedzeniu ciastka czy cukierka czuje się lepiej, a gdy jeszcze widzi, że właścicielowi cała sytuacja wyraźnie poprawiła humor, jest podwójnie szczęśliwy.

Choć mogłoby się wydawać, że psy nie przepadają za słodyczami (w końcu są mięsożerne), to jednak jest to nieco bardziej skomplikowane. Słodycze są atrakcyjne dla czworonogów z kilku powodów:

  • Są słodkie – patrz reakcja na cukier,
  • Lubi je właściciel – a pies kocha naśladować swojego pana we wszystkim,
  • Zwykle mają szeleszczące opakowania – dźwięk rozpakowywania ciastka czy cukierka jest dla psa dodatkowym bodźcem i sygnałem, że zbliża się coś dobrego. To typowa reakcja behawioralna.

W praktyce wystarczy więc kilka razy poczęstować psa czymś słodkim, aby zwierzak uzależnił się od słodyczy.

Uwaga!

Psu kategorycznie nie wolno podawać czekolady, która jest dla niego trująca!

Mleko się rozlało – co teraz?

Oczywiście najrozsądniej jest w ogóle nie podawać psu żadnych słodyczy, jednak jeśli właściciel o tym zapomniał i pies wykazuje już objawy uzależnienia – nie ma zmiłuj. Pora na odwyk. Ten będzie trudny dla obu stron, jednak innego wyjścia po prostu nie ma. Regularne serwowanie słodyczy pupilowi doprowadzi do próchnicy, otyłości, a nawet do poważnych chorób, jak chociażby cukrzyca.

Pamiętaj

Konsekwentnie odmawiaj psu słodkości – po kilku dniach powinien już dać spokój. Dobrze będzie, jeśli wszyscy domownicy powstrzymają się od jedzenia słodyczy, aby nie kusić psa.

Bardzo dobrym pomysłem jest także znalezienie substytutu słodyczy, który zadowoli czworonoga, a jednocześnie jest dla niego zdrowy. Tutaj polecamy różne słodkie warzywa i owoce, jak chociażby: marchew, jabłko, gruszka, pomarańcza, melon czy arbuz. Nie zaszkodzą psu, a także dostarczą tak uwielbianego przez pupila cukru.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie